THR (trombocita)
frissítve:
A vérlemezkék (trombocita) a véralvadásban játszanak szerepet. A csontvelőben képződnek, a vérben keringve az érfal sérülése esetén összecsapzódva eltömítik az érsérülés helyét, ezzel elősegítik a vérzés megállítását.
THR (trombocyta) értékek |
Vizsgálati anyag: alvadásban gátolt vérminta Normál tartomány: 150-400 G/l |
Általában fokozott vérzékenységgel, illetve fokozott vérrögképződéssel járó betegségek gyanúja esetén végzik a vizsgálatot.
Ha vérlemezkék száma jelentősen lecsökken, vérzések jelennek meg (ez a vérzékenység állapota). Ilyenkor jellemzőek a ponszerű vérzések a szájnyálkahártyán, a bőrön. Sérülés esetén a sérülés helyén nagyobb kiterjedésű bevérzés keletkezhet (haematoma). Jellemző továbbá, hogy vérzés esetén az nehezebben, hosszabb idő alatt áll el.
Mi okozhat a normálisnál alacsonyabb THR számot?
A vérlemezkék száma a elégtelen termelődés vagy a fokozott pusztulás következtében csökkenhet - a termelődés jellemzően alacsony csontvelői elégtelenség esetén. Fokozott pusztulás kialakulhat bizonyos gyógyszerek, mérgek hatására, ám ennek hátterében immunreakciók is állhatnak. Alacsonyabb THR számot észlelhetünk továbbá az alábbi esetekben:
- A csontvelő nem termel elég vérlemezkét.
- A vérlemezkék fennakadnak a megnagyobbodott lépben.
- A vérlemezke-koncentráció felhígul.
- A vérlemezkék felhasználódnak vagy károsodnak.
Bővebben Az alacsony vérlemezkeszámról (trombocitopénia) részletesen
Mi okozhat a normálisnál magasabb THR számot?
A vérlemezkék számának emelkedése
esetén is kialakulhat, de emelkedett trombocitaszámmal jár az essentialis thrombocytosis nevű vérképzőszervi betegség is.
Bővebben Az esszenciális thrombocitémiáról részletesen
Milyen tünetekkel járhat, ha az értéke magasabb?
A magas vérlemezkeszám következtében fokozott vérrögösödésre való hajlam léphet fel (inkább a fent említett haematológiai betegségben észleljük).
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Dobi Gyöngyi, általános orvos