A vér gyulladásos paraméterei

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
megjelent:

Az orvoslásban a vér rutin jellegű vizsgálata a mindennapok részét képezi. Emellett számos speciális vizsgálat is kérhető szakorvos által indokolt esetben.

Mikor gondolunk gyulladásra a vérvizsgálat, vérvétel alapján?

A legtöbb esetben a páciens panasszal érkezik, de sok esetben teljesen tünetmentes egyén vérvétele kapcsán is mérhetünk magas értékeket.

A gyulladásos paraméterek önmagukban sosem mondják meg a kórokot vagy a gyulladás helyét, de kiegészítve részletes mintavétellel (akár vérvétel mellett vizeletminta, székletminta, sebváladékminta, tenyésztések) és képalkotó módszerekkel sok esetben rögtön diagnózishoz is jutunk.

Rutin esetben milyen eltérések utalnak gyulladásra vérmintában?

A leggyakrabban alkalmazott vizsgálati eljárások:

  • Vérképelemzés: A vérkép vizsgálata során a csontvelői eredetű sejtek meghatározása történik (vörösvértest, vérlemezke, fehérvérsejtek). Minden alakos elemnek részletes funkciója van. Gyulladás esetén elsősorban a fehérvérsejtek számának és összetételének, a sejtek arányainak értéke borul fel. Általánosságban elmondhatjuk, hogy bakteriális fertőzés esetén emelkedik a fehérvérsejtszám, azon belül pedig a neutrofil fehérvérsejtek abszolút száma. Virális fertőzésnél lehet jellegzetesen alacsonyabb is a fehérvérsejtszám, ugyanakkor magasabb is, a limfocita típusú fehérvérsejtek túlsúlyával. Ezenkívül nagyon sok, részleteiben összetett változás léphet fel, pl. jelentős gyulladás, szepszis esetén társuló vérszegénység, vérlemezkehiány.
  • CRP (C reaktív protein): Akut fázis fehérje, mely a májban termelődik. Gyulladás, fertőzés, de akár daganatos alapbetegség esetén szintje emelkedik, nem feltétlenül akut jelzi az elváltozást, és a tünetek javulása után akár lassabban, elhúzódóan is csökkenhet a szintje. Bár elsősorban bakteriális fertőzés és gyulladás emeli meg a szintjét, felléphet vírusos, parazitás, krónikus gyulladásos kórképek esetén is a magas CRP.
  • PCT (procalcitonin): egy olyan érzékeny marker, melynek vizsgálatát elsősorban súlyos betegségek esetén alkalmazzák, intenzív ellátás keretein belül. A PCT-t neuroendokrin sejtek, a pajzsmirigy C sejtjei termelik, normális esetben a vérben mért szintje rendkívül alacsony. Gyulladásos citokinek viszont erőteljesen stimulálják a termelődését, így az általános állapotot gyorsan követve hirtelen és magas szint alakul ki súlyos gyulladással, fertőzéssel járó kórképekben. A szepszis legfontosabb kórjelzője. Szintjének csökkenése a beteg javulását jelzi előre, a terápia hatékonyságát igazolhatjuk vele. A mindennapi betegellátásban nem feltétlenül van szükség a PCT mérésére.
  • IL-6 (interleukin 6): gyulladás során termelődő citokinek közé tartozik. A mindennapokban nem használjuk a mérését, de intenzív ellátás során, differenciáldiagnosztikai probléma vagy krónikus betegségek kezelésekor igen. Szintje emelkedik gyulladások, autoimmun folyamatok, daganatok, fertőzések esetén is.
  • We (Westergren-érték, vörösvértest-süllyedés): Az alvadásgátolt vérmintát egy csőben függőlegesen állítva helyezik el, adott idő alatt mérik a vörösvérsejtek ülepedésének sebességét. Normális esetben mértéke nem több, mint 20 mm/h. Gyulladás, fertőzés esetén a plazmafehérjék mennyisége nő a vérben, így a szedimentáció mértéke magasabb lesz. Mértéke emelkedik fertőzés, gyulladás, autoimmun folyamat, ízületi panaszok, góc jelenlétében is.

A diagnózis felállítását bízza orvosára!

Önmagában egyik vizsgálati módszer sem mondja meg, mi a baja a betegnek. Emiatt nem lehet a megkapott laboreredménnyel az internetet bogarászva diagnózist felállítani, hisz az az esetek döntő többségében nem helytálló.

A beteg kórtörténete, panaszai, tünetei, fizikális vizsgálata, a részletes labor és szükség esetén képalkotó vizsgálatok, mintavétel segít feltárni a kórfolyamatokat.

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Trummer Zsófia

Dr. Trummer Zsófia

EKG vizsgálat, Kardiológus

Budapest

Cikkajánló