Megfázás - Megelőzés és kezelés

szerző: Dr. Olasz Katalin - WEBBeteg
frissítve:

Az őszi és téli hidegek beköszöntével egyre gyakoribbak a felső légúti megbetegedések. A hűvös, párás környezet kedvez a vírusok, baktériumok szaporodásának, emellett a szobába zárkózó, fotelban ülő, kevés vitamint és gyümölcsöt fogyasztó gazdaszervezeteik is fogékonyabbak a fertőzésre.

A megfázás megelőzhető

A megfázás kórokozójaként ez eddig kb. 200 vírust azonosítottak, melyek a felső légutak nyálkahártyáján telepednek meg és szaporodnak. A nyálkahártyára kerülhetnek cseppfertőzéssel, illetve kontakt úton is kézfogással, öleléssel, bár ez utóbbiak a vírusok környezeti feltételekre való érzékenysége miatt ritkább. A legjobb és az egyetlen gyógymód a megfázás ellen a megelőzés:

  • kerüljük a zsúfolt helységeket, tömegközlekedési járműveket, de tartózkodjuk és mozogjuk sokat a szabadban, rétegesen, de nem túlöltözve;
  • otthon párásítsuk, gyakran mossunk kezet, hazaérkezéskor mindenképpen és minden más előtt;
  • fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget nyers állapotban, ha ez nem kivitelezhető, pótoljuk vitamintablettákkal;
  • próbáljuk csökkenteni a minket érő stressz faktorokat, időzzünk kedvenc hobbinkkal, néha aludjuk amíg kedvünk tartja.
A paracetamol adagolása

Adagját úgy kell kiszámolni, hogy 10-15 mg-nak megfelelő adagot kell adni minden testtömeg kilógrammra. Azaz ha a gyermekünk 10 kg, akkor 10x10, azaz 100 mg-nyi gyógyszert adjunk neki. Ha ez nem elég, akkor 10x15, azaz 150 mg-nyit is adhatunk. Mivel az 5 ml-es szirupban 120 mg hatóanyag van, könnyű kiszámítani, hogy egy 10 kg-os gyerek akár az 5 ml-t is megkaphatja.

Bővebben Amit a paracetamol szedéséről tudni kell

Mi a teendő, ha már megbetegedtünk?

A megfázás tüneteit bölcsődés korunk óta tapasztaljuk magunkon, évente átlag 2-3 alkalommal. Orrunk dugul, vízszerű orrfolyásunk van, fejünk és ízületeink fájnak, hőemelkedésünk, lázunk jelentkezik, kapar és fáj a torkunk, köhögünk.

Ezt olvasta már? Az aszpirin és amit nem tudunk róla

A tünetek 3-4 nap alatt jelentősen csökkennek, és egy hét alatt maguktól, immunrendszerünk segítségével elmúlnak. Néhány nap fekvés, kímélő életvitel, sok folyadék (főleg meleg tea, esetleg forralt bor...) bevitele meghozza gyümölcsét.

Gyógyszerek közül javasoltak a torokfertőtlenítők, sok modern, már antibiotikumot is tartalmazó ilyen hatású szer érhető el vény nélkül a patikákban: szopogató tabletta, tabletta, spray, oldat formájában, így a bakteriális felülfertőződés megakadályozható.

Torokfájásra és a gyulladás csökkentésére megfelelőek a nemszteroid típusú gyulladáscsökkentő gyógyszerek, melyeket 3-4 napig rendszeresen alkalmazva a tünetek minimálisra csökkenthetők.

38,5 Celsius fokos testhőmérséklet felett lehet a lázat csillapítani, természetes eszközökkel (pl.: fokozott folyadékbevitel, hűtőfürdő), illetve lázcsillapító gyógyszerekkel. Ha a panaszok 4 nap után sem javulnak, esetleg tovább rosszabbodnak (a hőemelkedés állandósul, az orrváladék, illetve a köpet gennyessé válik, fülfájás vagy arcfájdalom társul a meglévő panaszokhoz,) bakteriális felülfertőződés állhat a háttérben, ekkor javasolt a házi orvos felkeresése, aki dönt a szükséges vizsgálatokról és további terápiáról.

Tovább Nem kötelező lázat csillapítani - Megváltozott a magyar irányelv is

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Olasz Katalin - interambulance.hu

Cikkajánló

Meghűlés, megfázás, nátha - Mit is jelent?

Dr. Kónya Judit, Dr. Árki Ildikó háziorvosok
Megfázás
A nátha közönséges esetben néhány nap alatt kezelés nélkül is megszűnik, ám hajlamosító tényezők esetén súlyosabb szövődmények léphetnek fel. Ezért gyermekek, idősek és valamilyen alapbetegségben szenvedők esetében azonnal orvoshoz kell fordulni! Az egyébként egészséges felnőttek esetében pedig akkor kell orvoshoz fordulni, ha néhány napon belül nem szűnnek a tünetek.
Térdfájás
Térdfájás

Melyek a térdfájdalom leggyakoribb okai?

A baba neme
A baba neme

Befolyásolható-e a fogantatásnál?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, Dr. Árki Ildikó háziorvosok
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.