A leves szerepe az étrendben

Irinyi-Barta Tünde
szerző: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - WEBBeteg
megjelent:

Mind hazánkban, mind a világ számos országában népszerű fogás a leves, mely évszázadok óta az emberi táplálkozás egyik legmeghatározóbb eleme. Nem hiányozhat egy ünnepi asztalról sem, és a hétköznapi étkezések, munkahelyi, iskolai menük fontos szereplője.

Számtalan változata, elkészítési módja ismert: lehet édes, sós, savanyú vagy csípős; hideg vagy meleg; hígabb vagy krémesebb; előétel vagy tartalmas főfogás; készülhet csontokból, húsból, zöldségekből, gyümölcsökből.

Miért érdemes levest ennünk?

Nem csupán élvezeti értéke miatt szeretjük, hanem jótékonyan hat testünkre is. Évszakonként mást-mást kíván a szervezetünk: nyáron a hűsítő gyümölcslevesek, könnyedebb zöldséglevesek esnek jobban, pótolják az izzadással elveszített folyadékot, míg a hűvösebb idő beköszöntével a melegen tálalt, gazdag leveseket részesítjük előnyben. Megfázásos, influenzás időszakban gyógyító hatású lehet egy nagy tányér gőzölgő húsleves, hiszen folyadék- és gazdag ásványianyag-tartalma segíti az immunrendszer hatékonyabb működését, enyhíti a torokfájást és az orrdugulást.

A levesek tápanyagtartalma függ az összetételtől. Fehérjeforrást a húsok, a halak, a hüvelyesek és a sűrítőanyagként használt tejtermékek adnak, szénhidrátot szolgáltatnak a levesbetétek, míg egészséges rostokat, vitaminokat (proA-vitamin, B- és E-vitamin) és ásványi anyagokat (kálium, magnézium) fogyasztunk el a levesben főtt zöldségekkel vagy gyümölcsökkel. Zsírtartalmuk általában alacsony. A főzés során a hígító anyagba – általában víz – oldódnak az értékes tápanyagok, amellyel azok könnyebben emészthetővé, gyorsabban felszívhatóvá válnak.

A levesekkel elfogyasztott folyadék mennyisége hozzájárul a szervezetünk megfelelő szintű folyadékháztartásához (hidratál), segíti az emésztést, fokozza az emésztőnedvek termelődését, a salakanyagok eltávolítását, szabályozza a vérnyomást és a hőháztartást, serkenti az agyműködést, a teljesítő- és ellenállóképességet.

Néhány hasznos tipp

Érdemes időt hagyni a levesfőzésre, mert lassú tűzön jobban kioldódnak a tápanyagok, és hatékonyabban hasznosulnak szervezetünkben.

A leves szerepelhet az étrendben előételként, amelynek célja az étvágygerjesztés, az emésztés beindítása, fokozása.

Tálalási mennyisége általában 200-250 ml (például erőleves, gyümölcsleves, krémleves). Ettől nagyobb mennyiség azok számára ajánlott, akik testtömegcsökkentő étrendet követnek, hiszen a nagyobb mennyiségű folyadék megtelíti a gyomrot, fokozza a jóllakottságot, teltségérzetet nyújt, és akik az ebédet levessel kezdik, kimutathatóan kevesebb kalóriát fogyasztanak el más ételekből.

Fogyókúra esetén nem ajánlottak a magas beltartalmi értékű levesek, valamint a habarással, rántással, tejszínnel sűrített változatok sem. Helyette érdemes a zöldségkrémlevesek (például póréhagyma, cukkini, cékla, gomba, spenót) közül választani, amelyeket passzírozással, turmixolással lehet besűríteni.

A főételként tartalmasabb, húsokat, zöldségeket és levesbetétet is magába foglaló ragulevesnek magas a beltartalmi értéke, kalóriában gazdag, nagyon laktató, ezért az ajánlott fogyasztási mennyisége ~500 ml, amely után már csak egy könnyedebb második fogás ajánlott.

Levesből érdemes egyszerre nagyobb mennyiséget készíteni, így hetente 2-3 főzéssel az egész hét lefedhető. Hűtőszekrényben állagvesztés nélkül 2-3 napig is eláll, sőt az ízek összeérése miatt még finomabb is lehet másnapra. Arra érdemes figyelni, hogy hűtőből kivéve csak akkora adagot melegítsünk fel ismét, amennyi biztosan elfogy. A melegítés után megmaradt levest már ne tegyük vissza a hűtőbe. Az alaplevet (legyen az zöldség- vagy húsleves alaplé) fagyasztóban hosszú ideig megőrizhetjük, és számtalan étel elkészítéséhez felhasználhatjuk a későbbiekben.

Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakemberForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Hozzászólások (0)

Cikkajánló

Húsvéti tojás Húsvéti tojás

Van néhány dolog, amit nem árt, ha tud.

Hüvelygomba kezelése Hüvelygomba kezelése

Helyi hatású készítmény a terápia hatékony kiegészítéséért. (x)

Az aszalványok helye az egészséges étrendben

Az aszalt gyümölcsök szerepe már évezredek óta kiemelkedő, különösen a téli hónapokban, hiszen a hazai gyümölcsfajtákból csak néhány kapható...

A rostok szerepe az étrendben

Az élelmi (diétás) rostok a táplálékban lévő emészthetetlen, összetett szénhidrátok, más néven poliszacharidok. Létfontosságú szerepet...

Így maradhat egészséges és fitt a téli hónapokban is

Aki betart néhány egyszerű szabályt, a hideg évszakban is problémamentesen megőrizheti egészségét, fitt és karcsú maradhat. Ehhez adunk öt tippet.

Ízek, színek bűvöletében: zöldségek tavasszal

Kora tavasszal új színekre, formákra, új ízekre vágyom. Az ételekben is szeretem a színességet, zöld, sárga, piros. Önök is így vannak ezzel? A...

Bab, lencse, borsó - Ezért fontos a hüvelyes növények fogyasztása!

A hüvelyesek jó forrásai a fehérjéknek, a telítetlen zsírsavaknak, a rostoknak, és magas vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkeznek....

11 egyszerű tanács a rák megelőzéséhez

Az alábbiakban közöljük a 10 legfontosabb teendőt, melyet az Amerikai Dietetikusok Szövetsége tett közzé chicagói konferenciáján. Bár a legtöbb...

Vitamindús táplálkozással a szép hajért

Ahhoz, hogy hajunk mindig szép legyen, nem elegendő pusztán kívülről megfelelően ápolni. A dús és ragyogó haj főleg belső tényezőkön múlik...

Karácsonykor is étkezhetünk egészségesen! Hogyan?

Az adventi időszakban nagyon sok ünnepi finomság, különlegesség kerül az asztalra, de az ünnepi vásári forgatagban is szívesen kóstolgatjuk az...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.