Így maradhat fitt és egészséges ősszel is

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A hűvös és borongós őszi napok könnyen elronthatják a hangulatunkat, ebben az időszakban gyakoriak a köhögéssel és náthával járó fertőzések. Adunk pár hasznos tippet, hogy Ön ősszel és télen is egészséges és fitt, immunrendszere pedig erős maradjon.

Rendszeres testmozgás, lehetőleg szabad levegőn

Boldog család ősszelSokan abba a hibába esnek, hogy az őszi időjárás beköszöntével lemondanak minden szabadidős sporttevékenységről. Pedig mind a testnek, mind a léleknek nagy szüksége van ilyenkor a friss levegőre és a mozgásra.

A séta, a biciklizés és a túrázás lendületben tartja az immunrendszert, és gondoskodik róla, hogy a légzőszervek természetes módon és fokozatosan hozzászokjanak a hidegebb levegőhöz.

Előfordulhat, hogy a szervezet az edzést követő 24 órában érzékenyebb a fertőzésekkel szemben, a rendszeres sportolás pozitív, immunerősítő hatása hosszú távon jelentkezik. Ezért ne fusson vagy kocogjon, ne eddzen mindennap, hagyjon időt szervezetének a pihenésre.

Figyeljen oda arra, hogy bármit is sportol, ne izzadjon, mert a nedvesség és a hideg hatására nagyon könnyen megfázhat vagy akár tüdőgyulladást is kaphat. Semmi esetre se erőltesse túl magát!

Sportoláskor a hideg hónapokban is fontos kellő hangsúlyt fektetni a megfelelő folyadékpótlásra.

Váltófürdő/zuhany

A hideg és meleg váltakozása serkenti a vérkeringést, ami ellenállóbbá tesz a kórokozókkal szemben, és fokozza az anyagcserét.

Kezdje mindig a meleg vízzel! Majd a lábaitól felfelé haladva váltson hideg vizes zuhanyra. Háromszor ismételje meg a meleg-hideg váltást. Mindig hideg vízzel fejezze be. Utána törölközzön meg, és öltözzön fel kellemes melegen.

Szauna

A szauna nemcsak a bőrnek tesz jót, de edzi az ereket és az immunrendszert is.

Egyen levest!

Egy kis meleg zöldségleves nagyszerű hatással van az egészségre, egyrészt kellemes melege miatt, másrészt folyadékot pótol, harmadrészt értékes tápanyagok forrása. Ha úgy érzi, meghűlt, vagy sokáig fázott odakint, semmiképp se hagyja ki!

Vitaminok és ásványi anyagok

Különösen ősszel fontos odafigyelni a kiegyensúlyozott vitamin- és ásványianyag-bevitelre. Amilyen gyakran csak lehet, kerüljön az asztalra tipikus őszi zöldség, például sütőtök és káposzta (akár savanyított verzióban). A sütőtök tele van fontos vitaminokkal, és egyes kutatások eredménye szerint még a dohányzásról és az alkoholról való leszokásban is segíthet. A káposzta pedig gazdag C-vitaminban.

A fényszegény időszakban fontos szervezetünk D-vitamin-ellátottságáról is gondoskodni, mely az élelmiszerek közül főleg a tojásban, az ízletes vargányában, a tejtermékekben és a halételekben található meg.

Az ásványi anyagok közül a cinknek van kiemelkedő szerepe az immunrendszer egészséges működése szempontjából, szükség van rá a sejthártyák épségének megőrzéséhez és a kórokozókkal szembeni hatékony védekezéshez. Kiváló forrása a hagyma, az olajos magvak, a hüvelyes zöldségek, a tejtermékek, a tojás, a zabpehely és a teljes kiőrlésű gabonafélék.

A mikrotápanyagokat legjobb természetes forrásból, azaz változatos és kiegyensúlyozott étrenddel pótolni, azonban ha ez nem elegendő (pl. felszívódási zavar, fokozott igény esetén), étrend-kiegészítőkkel is támogathatjuk szervezetünket.

Igyon elegendő folyadékot!

Annak ellenére, hogy hidegebbre fordult az idő, nem szabad elfelejtkezni az elegendő folyadékfogyasztásról! A fűtés miatt a levegő szárazabb lesz, ezért is fontos, hogy a száj- és garatüreg nyálkahártyáját nedvesen tartsuk, és a kórokozók ne tudjanak megtelepedni rajta.

Pihenés

A betegségek elkerülése érdekében időt kell adni szervezetünknek a pihenésre. Elegendő alvás nélkül az immunrendszer könnyen legyengülhet. Ha úgy érzi, alváshiánya van, feküdjön le korábban esténként!

Stresszoldás

A stressz gyengíti az immunrendszert, ezáltal fogékonyabbá tesz a fertőzésekre. Mivel sajnos nem mindig elkerülhető, hasznos megtanulnunk kezelni stresszoldó módszerek (relaxációs technikák, pl. autogán tréning, meditáció) elsajátításával és alkalmazásával.

Fürdő

A kellemesen meleg fürdő nemcsak a testnek tesz jót, hanem a lelket is megnyugtatja. Fürdősót vagy pár csepp illóolajat is tehet a vízbe, lazító hatású a levendula és a citromfű, a nátha és a meghűlés megelőzését szolgálja az eukaliptusz és a fenyő.

A csecsemők és a kisgyerekek érzékenyebbek lehetnek az illóolajokra, ezért mielőtt náluk alkalmazni kezdenénk bármelyiket is, mindig kérjük ki gyermekorvosunk vagy gyógyszerész tanácsát!

Kézmosás

Ebben az időszakban hemzsegnek a vírusok az ajtókilincseken, a közlekedési eszközök kapaszkodóin, a lépcsőkorlátokon, a levegőben (főleg zárt térben), és egy kézfogással is könnyen terjedhetnek. Ezért, ha haza érkezik, mindig mosson kezet meleg vízzel és szappannal!

Védőoltások

Számos fertőző betegség ellen létezik védőoltás, ezzel kapcsolatban kérdezze kezelőorvosát!

Tovább

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; Krone
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.