Akut veseelégtelenség: ügyeljünk a figyelmeztető jelekre!
A csökkent vesefunkció és a vizelet megnövekedett fehérjetartalma növeli a veseelégtelenség kockázatát. Azonban a Journal of the American Society of Nephrology hasábjain megjelent tanulmány szerint ezen figyelmeztető jelek felismerése segítségével akár meg is előzhető a baj.
A heveny veseelégtelenség során rövid időn belül bekövetkező funkcióromlást értünk, azonban ez az állapot olyan egészségi következményekkel jár, mint a végállapotú vese (visszafordíthatatlan, és teljes vesekárosodás), illetve a koraszülött-kori halál.
Az Egyesült Államokban az akut veseelégtelenség a kórházi esetek mintegy 1,6 százalékát teszi ki., ráadásul más okból kezelt betegekben szövődményként is kialakulhat.
Bár az esetek egy része elkerülhetetlen, néhány esetben gyógyszeres kezelés segítségével megelőzhető lenne, emiatt érdemes lenne személyre szabottan azonosítani a vesekárosító kockázati faktorokat.
Dr. Morgan Grams, Dr. Josef Coresh és a Johns Hopkins Egyetem munkatársai pontosan ezeket a kockázati faktorokat tanulmányozták egy 11 200 főből álló, a teljes populációt reprezentáló csoporton, nyolcéves követési idő mellett. A szakértők felmérték az akut veseelégtelenség és a vesekárosodás mutató biológiai paraméterek közötti kapcsolatot (például a vese szűrési készsége, a vizelet húgysav- és fehérjetartalma), valamint vizsgáltak számos tradicionális tényezőt (kor, nem, etnikai háttér).
A munkacsoport megállapította, hogy a vizeletben lévő egyik fehérje, az albumin mintegy ötszörösére emeli az akut veseelégtelenség kialakulásának kockázatát. Ehhez hasonlóan, a vese szűrőkészségét mutató glomeruláris filtrációs ráta (GFR) csökkenése szintén növelte a kockázatot. Az összefüggések megmaradtak akkor is, ha a csoportot kor, nem, vagy etnikai háttér szerint kategorizálták.
A szerzők ajánlása szerint az akut veseelégtelenség kialakulásának megelőzéséhez érdemes nyomon követni mind a GFR-t, mind a vizelet albumintartalmát.
(medipress)