Hüvelygomba: nehéz legyőzni, ha a fertőzés ellenáll a kezelésnek

Szponzorált tartalom
megjelent:

Az antibiotikumrezisztencia terjedéséről sokan hallottak már, és talán a veszélyeivel is egyre többen tisztában vannak. Jóval kevesebb szó esik viszont arról, hogy a gombák világában is rohamosan szaporodnak az olyan a fajok, amik ellenállnak a gombaellenes szereknek. (x)

Ez a folyamat a visszatérő hüvelygombával küzdők számára sem jó hír. A gombás hüvelyfertőzés kellemetlen tüneteit – égő érzés, viszketés, túrószerű, fehéres-sárgás folyás – a nők háromnegyede egyszer biztosan megtapasztalja, de jelentős számban vannak olyanok is, akiknél újra és újra megjelenik a hüvelygomba. Visszatérő fertőzésről akkor beszélünk, ha a hüvelygomba évente négynél többször előfordul.

A hüvelygomba oka

A hüvelygombát általában a hüvelyben természetesen megtalálható Candida albicans nevű élesztőgomba okozza. Amíg a hüvelyflóra egészséges, enyhén savas pH-értéke fennáll, addig a Candida nem okoz problémát, ám ha az érték lúgos irányba tolódik, akkor gyorsan elszaporodik. A hüvelyflóra egyensúlyát felboríthatja hormonális változás (várandósság, fogamzásgátló szedése, változókor); intenzív szexuális élet, különösen, ha védekezés nélkül történik; a hiányos vagy éppen túlzott higiénia; szoros, műszálas alsónemű viselése; cukorbetegség; antibiotikumkúra. A fertőzést gombaellenes szerekkel – helyi hatású krémek, gélek, kúpok, illetve szájon át szedhető gyógyszerek – kezelhetjük, ám egyre több az olyan eset, amikor a rezisztencia miatt ezek a készítmények nem hatásosak.

Egyre több az ellenálló gombafaj

Bár a gombák nem olyan „okosak”, mint a baktériumok, azoknál kevésbé képesek egymástól „tanulni”, az elmúlt években mégis több olyan faj jelent meg, ami ellenáll az eddig hatékony gombaellenes készítményeknek. A gombás fertőzések többségét a Candida nemzetség tagjai okozzák — ezek közül a legismertebb a Candida albicans, amely jellemzően hüvely-, száj- és bőrfertőzéseket idéz elő, és általában jól kezelhető. A Candida glabrata azonban már bizonyítottan ellenáll a legtöbbször alkalmazott hatóanyagoknak, míg a Candida auris ennél is komolyabb veszélyt jelent: egy kutatás szerint az elsőként választott gyógyszereknek 90%-ban, a második vonalbeli készítményeknek pedig 30%-ban ellenállt, így különösen nehezen kezelhető fertőzést okozhat.

MIcovag Plus termékdoboz

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A hüvelyfertőzések kezelése is nehezebb

Ahogyan az antibiotikum-, úgy az antimikotikum-rezisztencia terjedése is komoly egészségügyi fenyegetést jelent. A probléma nemcsak a daganatos betegek kemoterápiáját, a szervátültetések utáni felépülést vagy a sebészeti beavatkozásokat nehezítheti meg, de olyan gyakori fertőzések esetén is gondot okozhat, mint a hüvelygomba. Ha az előírt kezelés néhány nap alatt nem hoz enyhülést, vagy a tünetek a kúra befejezése után ismét jelentkeznek, érdemes újabb orvosi vizsgálatot kérni, hogy pontosan kiderüljön, melyik gombafaj felelős a panaszokért. Így célzott terápiát lehet alkalmazni, amit érdemes kiegészíteni a tünetek enyhüléséhez is hozzájáruló Micovag Plus hüvelykúp használatával.

Természetesen segít visszatérő hüvelygomba esetén

A patikában recept nélkül kapható Micovag Plus hüvelykúp a hüvelygomba kiegészítő kezelésére javasolt gyógyászati segédeszköz, amely természetes eredetű összetevőket tartalmaz. A tejsav segít helyreállítani a hüvely egészséges, enyhén savas pH-értékét, ezzel gátolja a gombák szaporodását. Az orvos által felírt gyógyszerrel egyidejűleg vagy azt követően alkalmazva teljessé teszi a gombaellenes kezelést gyakran kiújuló – például rendszeresen visszatérő fertőzéshez vagy cukorbetegséghez társuló – hüvelygomba esetén. A Micovag Plus másik összetevője, a kamilla illóolajából kivont bizabolol nyugtató és gyulladáscsökkentő hatású, ezáltal csillapítja a kínzó viszketést és az égő érzést.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Cikkajánló