Veseelégtelenség téma
Az akut veseelégtelenség
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Az akut veseelégtelenség (insufficientia renis acuta) a vese vizeletkiválasztó funkciójának hirtelen bekövetkező csökkenése, illetve súlyos esetben megszűnése.
A köszvény hosszú távú szövődményei
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
A köszvénybetegség a szervezetben kicsapódó húgysavkristályok által kiváltott tünetegyüttes, mely olyan ízületi gyulladást okozhat, amelyet rohamokban jelentkező fájdalom, duzzanat, kipirosodás, ízületi nyomásérzékenység jellemez. A köszvény kezelése nemcsak a tünetek megszüntetése, hanem a szövődmények elkerülése miatt is fontos!
A nefrózis szindróma kezelése
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Az immunrendszer gyengülése miatt gyakrabban lépnek fel különböző fertőzések, melyekre antibiotikumok szedését szokta előírni a kezelőorvos. Nefrózis szindróma esetén járványos időszakban az influenza elleni védőoltás is javasolt.
Milyen egyéb betegségekkel kell számolniuk a veseelégtelenségben szenvedőknek?
WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
A veseelégtelenség nemcsak egyszerűen a vizeletkiválasztás zavarát jelenti, hanem számolni kell egyéb következményekkel is.
Kik hajlamosak veseelégtelenség kialakulására?
WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
A veseelégtelenség heveny (akut) és idült (krónikus) formákban alakulhat ki. Akut veseelégtelenség leginkább súlyos betegségek vagy állapotok miatt alakul ki, ez a kiváltó ok megszűnésével rendeződhet, ellenkező esetben tartós veseelégtelenséghez vezet.
Krónikus veseelégtelenség
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi
Krónikus veseelégtelenségnek nevezzük a vesefunkció visszafordíthatatlan károsodását, amelynek következtében a vese által normálisan kiválasztott salakanyagok felhalmozódnak a vérben.
Policisztás vesebetegség
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
A policisztás vesebetegség a vese ritka, öröklődő megbetegedése. Kezdetben a tünetek nem specifikusak: hasi vagy deréktáji fájdalom tapasztalható.
Dializált betegek étrendje
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Művesekezeléssel a vesefunkciók pótlását végzik, így távolítva el a szervezetből a toxikus anyagokat, helyreállítva a folyadék-, sav-bázis és elektrolitegyensúlyt. Ugyanakkor nem pótolja a vese hormonális (endokrin) funkcióit, a salakanyagok eltávolítása sem teljes, ezért van szükség diétára és speciális gyógyszerek szedésére.
Vizeletvizsgálat - Mikor ajánlott, és mire érdemes figyelni mintaadásnál?
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
Már a középkorban felismerték, hogy a vizelet tulajdonságai összefüggenek bizonyos betegségekkel vagy tünetekkel. A vizeletet átlátszó üvegbe töltötték és úgy nézték, hogy tartalmaz-e valamilyen szemcsét, üledéket.
A dialízis formái
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos, Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
A szervezet só-, víz- és sav-bázis egyensúlyának fenntartásában, illetve a mérgező anyagok eltávolításában létfontosságú vesék működése sok kórfolyamat miatt károsodhat. Ha a vesék működése kritikus szintre csökken, akkor az orvostudománynak kell beavatkoznia a páciens életének megmentése érdekében.