Reflux, gyomorfekély
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A reflux betegség legjellemzőbb tünete a gyomorégés érzése, azonban olyan panaszok is jelentkeznek a reflux eredményeként, mint a köhögés, a rekedtség vagy horkolás, a torokfájás vagy a gyorsan romló fogak.
A reflux téma cikkei |
10/1 A reflux betegség 10/2 Milyen tünetek esetén gondoljunk refluxra? 10/3 Mi hajlamosít a reflux kialakulására? 10/4 Hogyan állapítja meg orvosa a refluxot? 10/5 A reflux kezelési lehetőségei 10/6 Reflux - Amit Ön is megtehet 10/7 A reflux diéta alapelvei 10/8 A kezeletlen reflux szövődményei 10/9 A terhesség és a reflux 10/10 Refluxbetegség gyermekkorban |
A reflux legjellemzőbb tünete a gyomorégés, amely a felhas környékén, a szegycsont mögött keletkező fájdalom, égő érzés vagy nyomásérzés. Az érzés erről a területről a mellkas, illetve nyak felé sugárzik. Leggyakrabban étkezés vagy lefekvés után egy órán belül lép fel, és akár 1-2 óráig is eltarthat. A gyomorégésre jellemző, hogy az étkezés után kis idővel kezdődik, a fekvő testhelyzet vagy az előrehajlás pedig fokozhatja a tüneteket, hiszen ilyenkor könnyebben áramlik vissza az étkezés miatt termelt savas gyomortartalom a nyelőcsőbe.
Sokan gondolhatják, hogy a gyomorégés jellegzetes tünetei alapján könnyű a reflux felismerése, azonban sok esetben nem jelentkeznek a tipikus panaszok, vagy nem minden panasz figyelhető meg együttesen.
Reflux esetén a gyomorégés mellett gyakran egyéb panaszok is jelentkeznek, amely panaszok a teljes emésztőrendszert érinthetik a szájüregtől a bélrendszerig. Ilyen lehet a torokban jelentkező maró érzés vagy a savanyú íz a szájban. Egyeseknél nyelvégést, fokozott nyálképződést okoz a betegség.
Sok refluxos beteg panaszkodik böfögésre, csuklásra, émelygésre, hányingerre is. Mások számára a korai teltségérzés és a hasi puffadás jelent gondot. A szájüregbe visszajutó gyomorsav fogszuvasodást és egyéb fogászati betegségeket is okozhat.
A visszaáramló gyomortartalom jellemzően gyomorsav, de sok refluxos betegnél dominál az epés reflux. Náluk az epe nagyobb mennyisége okoz keserű szájízt, hányingert vagy zöldes színű köpetet.
Fontos tudni, hogy a nyelési nehezítettség, a gyakori hányás, esetleg vérzés, véres hányadék vagy szurok színű széklet súlyos fokú betegségre vagy szövődmény fennállására utal! Ezek észlelésekor azonnal forduljon orvoshoz!
Nem ritka, hogy a refluxbetegség valamilyen légúti panasz formájában jelentkezik, sőt az elhúzódó köhögés a reflux egyik vezető tünete. Ilyen lépúti panasz lehet tehát:
A légúti tünetek kialakulásának oka, hogy a garat és a gége a nyelőcsőnél is gyengébb védelemmel rendelkezik, így fokozottan érzékeny a gyomorból visszaáramló sav károsító hatása ellen. Amennyiben a visszaáramló gyomorsav irritálja, károsítja ezeket a szerveket, az köhögés, rekedtség, gyulladás formájában jelentkezik.
A reflux okozta panaszok jellemzően huzamos ideje állnak fenn, és nem kapcsolódnak olyan panaszokhoz, mint a láz, orrfolyás. Amennyiben ezt tapasztalja, a tüneteket a refluxbetegség is okozhatja, ugyanakkor számos egyéb légúti megbetegedés van, amely köhögéssel, rekedtséggel járhat.
Bővebben Honnan tudhatja, hogy a köhögés hátterében reflux vagy megfázás áll?
Bővebben Reflux tünete is lehet a köhögés
Bővebben Reflux és torokfájás
A fentieken túl körülbelül minden ötödik refluxos betegnél időről időre mellkasi fájdalom is jelentkezik, amit esetenként igen nehéz megkülönböztetni a szívinfarktus ijesztő tünetétől. Az alábbi összefoglaló segít a reflux okozta gyomorégés illetve a szív eredetű mellkasi fájdalom elkülönítésében, de a pontos ok tisztázásához mindenképpen kérjünk orvosi segítséget! A legfontosabb minden esetben a fájdalom szív eredetű voltának kizárása, ami kardiológus szakorvos feladata.
A reflux és a szív eredetű mellkasi fájdalom elkülönítése | |
A reflux okozta mellkasi fájdalom | A szívbetegség miatti mellkasi fájdalom |
|
|
A reflux elsődleges tünete, a gyomorégés nem minden betegnél jelentkezik. Emiatt sok betegnél nehéz felismerni a betegséget, és sokkal kevesebb ember tudja, hogy refluxos, mint amennyit valójában érint a probléma. Ez az úgynevezett csendes vagy néma reflux. Ebben az esetben a mellkasi fájdalom és a gyomorégés nélkül is olyan panaszok figyelhetőek meg, mint a fogak fokozott romlása, az állandó torokköszörülés, a torokban jelentkező gombócérzés, a horkolás és az ezzel összefüggő alvászavar.
Bővebben A csendes reflux: alattomos betegség meglepő tünetekkel
Olvasson tovább! Mi hajlamosít a reflux kialakulására?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Debreczeni Anikó
Gerincferdülés
Feövenyessy KrisztinaA gerincferdülés a gerinc oldalirányú elhajlása. Mit tehet a beteg, ha gyógyulni szeretne?
Nem lát élesen?
Dr. Árvay AnitaUnja már a szemüveget és a kontaktlencsét? Megoldás lehet a lézeres szemműtét! (x)
A refluxbetegség és az alkohol
A gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe (refluxbetegség) gyakori jelenség, enyhébb-súlyosabb formában az emberek kb. 20%-át érinti. Hátterében a nyelőcső alsó záróizmának működési zavara áll.
A refluxot a fogak is megsínylik
Sokszor előfordul, hogy a még diagnosztizálatlan refluxra a fogorvosok figyelnek fel. A reflux ugyanis többet jelent annál, minthogy a gyomorsav visszafolyik a nyelőcsőbe, és károsítja annak nyálkahártyáját. A gyomorsav eljuthat egészen a szájüregig, ahol megtámadja a fogzománcot, még abban az esetben is, ha a betegnek nincsenek olyan típusos panaszai, amelyek a betegségre utalnának.
A refluxbetegség
A reflux (gastroesophagealis reflux, GERD) tüneteit az okozza, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és kialakul az a panasz, amit a mindennapokban gyomorégésként emlegetünk - írja Dr. Debreczeni Anikó a refluxról.
Ha túl sok a gyomorsav
A gyomorsav rendkívül erős sav, feladata az ételek emésztése, és az étellel a tápcsatornába került kórokozók ártalmatlanítása. A gyomorfal védőrétege megvédi a gyomrot a gyomorsavtól.
A refluxbetegség tüneteit súlyosbító gyógyszerek
A refluxos panaszokon számos gyógyszer ronthat, vagy a záróizmok funkciójának rontásán, vagy a nyelőcső irritálásán keresztül. A reflux szempontjából kedvezőtlen mellékhatással is rendelkező gyógyszerek között számos gyakran használt fájdalomcsillapító, vérnyomáscsökkentő is található.
Reflux - Amit Ön is megtehet
Mivel a refluxbetegség pontos kiváltó oka nem ismert, megelőzni nem tudjuk, de életmódunk változtatásával és a megfelelő terápiával a reflux súlyosságát, a panaszok kiújulásának gyakoriságát is csökkenteni tudjuk.
Légzőszervi betegségek
|
|
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!