A gyomorégés meglepő, de lehetséges okai
lektorálta: Dr. Jóna Angelika megjelent:
Amennyiben állandó gyomorégéstől szenved, itt az idő, hogy megtudja, melyek azok a gyakran figyelmen kívül hagyott, meglepő dolgok, melyek a kellemetlen állapotot kiválthatják.
Dohányzás
Ha eddig nem volt megfelelő indoka a dohányzásról való leszokásra, jobb, ha tudja, a dohányzás súlyosbítja a már meglévő reflux betegséget (GERD).
A dohányzás:
- gyengíti a gyomor és a nyelőcső közötti szelepet, így a gyomorsav és gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe,
- hatására a zsír-emésztő epesav a gyomorba áramlik,
- csökkenti a nyáltermelést, mely általában kimossa a gyomorsavat a nyelőcsőből, és természetes savgyengítő bikarbonátot tartalmaz.
Gyógyszerek
Hajlamos a gyakori fejfájásra és gyomorégésre? Gondolja meg, mielőtt fájdalomcsillapítót szedne be! A nemszteroid típusú gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók gyomorégést válthatnak ki.
Egyes antibiotikumoknak, magas vérnyomásra alkalmazott kalcium csatorna blokkolóknak, csontritkulás elleni készítményeknek, hörgőtágítóknak és nyugtatóknak hasonló a hatása.
Beszéljen orvosával, ha úgy érzi, a gyógyszere gyomorégést okoz. Orvosi beleegyezés nélkül ne hagyjon abba semmilyen gyógyszeres kezelést!
Halolaj kiegészítők
A halolaj Omega-3 zsírsavakat tartalmaz, mely természetes módon kezeli a szívbetegségeket, depressziót és számtalan más egészségügyi problémát. Ugyanakkor azonban gyomorégést is okozhat. Az olaj - és nem a hal - felelős a gyomor és bélrendszeri mellékhatásokért.
A hal önmagában zsírszegény, proteinben gazdag élelmiszer, mely kiváló étel a gyomorégésben szenvedőknek, ha egészséges, gyomorégést nyugtató recept alapján készítik el.
Stressz
Úgy tűnik, a stressz is a gyomorégést kiváltó tényezők közé sorolató, ám a kapcsolat trükkösebb, mint gondolná. A stressz nem okoz fokozott gyomorsavtermelést. Mindazonálal a Journal of Psychosomatic Research című szaklapban megjelent tanulmányból az derül ki, hogy a gyomorégéses betegnél a tünetek észlelése - és nem az aktuális gyomorsavszint - összefüggésbe hozható a stresszel.
Más szóval a stresszes emberek sokkal inkább tudatában vannak a gyomorégés tüneteivel és a stressznek a nyelőcsőben elhelyezkedő receptorokra gyakorolt neurológiai hatásaival.
Tovább A refluxbetegségről kicsit másképpen - Lelki okok
Borsmenta
A borsmenta, akárcsak a halolaj, kétélű fegyver a gyomorban. A borsmenta teát, a borsmenta olaj kapszulát, s még a borsmentás édességeket is gyakran a gyomor nyugtatására alkalmazzák, ám ez a terápia visszafelé sülhet el a refluxos betegekben.
A mentol nyugtató hatásának köszönhetően a gyomor és nyelőcső között elhelyezkedő nyelőcső alsó záróizom ellazul, s így a gyomorsav és a gyomor tartalom könnyebben visszajut a nyelőcsőbe, súlyosbítva a gyomorégést.
Túlsúly
Minél nehezebb valaki, annál nagyobb a gyomorégés kockázata. A Journal of the American medical Association folyóiratban 2003-ban megjelent tanulmány szerint a savas reflux tünetei a testtömeg index (BMI) növekedésével arányosan súlyosbodik.
A kapcsolat sokkal erősebb a nőknél (különösen a perimenopauza idején), mint a férfiaknál. Minderre sokféle magyarázat léteik. A nem megfelelő táplálkozás, a hasi elhízás, és a felesleges testzsírok által kibocsátott vegyi anyagok is szerepelnek a listán.
Gének
Az utóbbi évek tanulmányai arra utalnak, hogy a reflux 30-45 százalékban örökletes tényezőktől függ. A többi azon múlik, mit eszik, dohányzik és mozog-e. Szakértők még nem igazán ismerik a GERD örökletes jellegének okát, ám bizonyára szerepet játszanak benne az olyan öröklött fizikai tényezők, mint a gyomor működési rendellenességek, illetve a gyomorsav túlérzékenység.
Ez is érdekelheti
- Mi hajlamosít a reflux kialakulására?
- Mi okozhat székrekedést? A táplálkozástól a bélbetegségekig
- Az irritábilis bél szindróma és tünetei
- A haspuffadás okai és kezelése
(WEBBeteg - Cs. K., fordító; Forrás: health.com; Lektorálta: Dr. Jóna Angelika)