Reflux, gyomorfekély
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A savas reflux egyik, gyakran figyelmen kívül hagyott tünete a krónikus köhögés. Ez azért van, mert első pillantásra úgy tűnik, a kettő között nincs összefüggés, illetve a köhögés viszonylag gyakori tünet, amit számos más probléma (megfázás, influenza, hörghurut, stb.) okozhat.
A savas reflux a harmadik leggyakoribb oka a krónikus köhögésnek. A savas reflux betegség GERD (gastrooesophagealis reflux betegség) néven is ismert, és akkor jelentkezik, ha a gyomor savas tartalma visszajut a nyelőcsőbe, ott különböző tüneteket előidézve gyulladást okoz, illetve károsítja a nyelőcső nyálkahártyáját.
A savas reflux tünetei közé tartozik az émelygés, böfögés, torokfájás, nyelési nehezítettség, mellkasi fájdalom (amit gyakran tévesztenek össze szívrohammal), illetve a krónikus köhögés. Négy betegből három tapasztal éjszakai tüneteket (köhögés, horkolás, mellkasi fájdalom), melyekre általában nem úgy gondolnak, mint a savas reflux tüneteire. A savas reflux köhögés az egyik ilyen tünet, mely akkor jelentkezik, mikor a sav eléri a hangszalagokat és az alsó légutakba kerül.
Már viszonylag kis mennyiségű sav is kiválthatja a savas reflux köhögést, ezért nincsenek a betegek általában tisztában azzal, hogy GERD-től szenvednek. A száraz, savas reflux köhögést kísérheti olyan légzőszervi megbetegedés, mint a tüdőgyulladás vagy hörghurut.
Ha nincsenek egyéb olyan tünetei, mint az enyhe láz, orrfolyás, stb. a köhögés mellett, akkor ki kell vizsgáltatni a köhögés okát. Ráadásul GERD-re utaló jel az is, hogy a savas reflux köhögés nem reagál a köhögéscsillapító gyógyszerekre, azonban nagyon hatásosak rá a savcsökkentők.
Amennyiben az Ön savas reflux betegsége viszonylag enyhe, életmódbeli változtatásokkal véget vethet a krónikus köhögésnek. Étkezzen többször, kisebb mennyiséget, és az utolsó étkezés legalább 3 órával a lefekvés előtt történjen. Kerülje a reflux tüneteit kiváltó élelmiszereket, mint a koffein, csokoládé, paradicsom, tejtermékek, citrusfélék, és a nehéz, fűszeres, zsíros, vagy olajos ételeket, illetve szokjon le a dohányzásról.
Emellett a bő szabású ruhák viselése is megelőzi a refluxot, hiszen így nem nehezedik túl nagy nyomás a nyelőcső alsó záróizomra, mely, ha nem zár megfelelően, a gyomor savtartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe.
Amennyiben a fenti életmód változtatások és a savcsökkentők sem enyhítik a tüneteit, keresse fel orvosát! A savas reflux köhögés kezelhető, még mielőtt súlyos állapottá fejlődik.
![]() |
Gastrooesophagealis reflux betegség. Forrás: http://www.gastro.vcu.edu/ |
(WEBBeteg - Cs. K., fordító; Forrás: ezinearticles; Lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos)
Neuropátiára utaló jelek
Prof. Dr. Barkai LászlóMegfelelő odafigyeléssel viszonylag korán felismerhetőek.
A száraz bőr okai
Dr. Bodnár EdinaSzámos ok állhat a háttérben. Melyek ezek? Mit tehet a kellemetlen panasz ellen?
Reflux mellett szabad sportolni?
Számos tanulmány igazolta, hogy a refluxbetegségben szenvedők ritkábban sportolnak, mert a panaszaik átmenetileg fokozódhatnak. Ne hagyjuk, hogy a reflux megakadályozzon abban, hogy fittek legyünk. Mire érdemes odafigyelni, ha továbbra is rendszeresen szeretne mozogni?
11 jel, hogy gyomorégés elleni gyógyszerre van szüksége
A gyomorégés olyan gyakori probléma, hogy sokan úgy vélik, egyszerű felismerni és kezelni. Néha azonban a savas reflux olyan tünetekkel jelentkezik, melyeket könnyű valami mással összetéveszteni.
Refluxos panaszaim vannak. Szükséges a gyomortükrözés Doktor Úr?
A gastrooesophagealis reflux betegség (röviden GORB vagy GERD) az egyik legnépszerűbb gasztroenterológiai kórkép napjainkban. A fejlett nyugat-európai országokban a lakosság 8-25 százalékát érinti.
A refluxbetegség
A reflux (gastroesophagealis reflux, GERD) tüneteit az okozza, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és kialakul az a panasz, amit a mindennapokban gyomorégésként emlegetünk - írja Dr. Debreczeni Anikó a refluxról.
Savas reflux és gégeproblémák
A savas emésztési zavar, a gyomorégés általában égő mellkasi fájdalmat okoz a szegycsont mögött. Amikor a nyelőcső alsó záróizma nem működik rendesen, vagy ellazul, a gyomor savtartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, ám előfordulhat, hogy mellkasi fájdalom helyett/mellett torokfájást és savanyú ízérzetet okoz a szájban.
Fül-orr-gégész
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!