Reflux, gyomorfekély
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Sok időre és türelemre van szükség, hogy a mindennapokban kiegyensúlyozottak tudjunk maradni, leküzdhessük a stresszt és megelőzzük annak minden negatív következményét, ám mindez nem lehetetlen feladat.
Adunk néhány tippet, hogy megelőzhesse, illetve az orvosi terápiát kiegészítve könnyebben kordában tarthassa az olyan stressz hatására súlyosbodó betegségeket és panaszokat, amilyen a reflux, a túlzott gyomorsavtermelés és a gyomorégés.
A reflux és a stressz összefüggései |
A stressz komolyan kihat az emésztőrendszer egészségére is, mely különösen igaz abban az esetben, ha a munkahelyi környezet rendkívül megerőltető (pl. katonai szolgálat) - állítják kutatók, akik katonákat és a szeptember 11. –i terrortámadás romeltakarításában dolgozókat vizsgálva azt tapasztalták, hogy a munkahelyi stressz és az emésztőrendszeri problémák összefüggnek. A kutatók megállapították, hogy azoknál, akik GERD-ben szenvednek, sokkal gyakoribbak a depressziós és szorongásos mentális zavarok is. A reflux és a stressz összefüggései |
A refluxbetegség |
A reflux (gastroesophagealis reflux, GERD) betegség tüneteit az okozza, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és kialakul az a panasz, amit a mindennapokban gyomorégésként emlegetünk. A refluxbetegség |
A hétköznapi terhek kibillentik lelki egyensúlyából, a krónikus stressz miatt gyomorpanaszok jelentkeznek? Tanuljon meg kikapcsolódni! Napi néhány perc gyakorlás segíthet.
A nyújtógyakorlatok hozzájárulnak mozgékonyságunk, hajlékonyságunk megőrzéséhez, ellazítják a gyomor és a nyelőcső izmait. Álljon egyenes tartásban, nyújtsa magasba karjait, és felváltva bal-jobb lábával lábujjhegyre emelkedve nyújtsa meg mindkét oldalát! Végezze el a gyakorlatot naponta négyszer!
A lazító gyakorlatok jobban esnek, ha előtte sportolunk, ha erre nincs lehetőség, próbálja ki a következőt: feszítse meg, majd lazítsa el teste különböző izomcsoportjait, 6-10 másodpercenként váltakozva. Ismételje néhányszor a gyakorlatot!
A zene is segít ellazulni, különösen a tisztán hangszeres, nyugtató dallamok. A dalszöveg megnehezíti a relaxációt.
Segíti a megnyugvást, ha egy környezetünkben lévő szép tárgyra, például egy virágra nézünk, vagy magunk elé képzelünk egy békés tájat.
A légzőgyakorlatok is hatásosak lehetnek, lélegezzen mélyet, és közben gondoljon pozitív dolgokra, majd lélegezzen ki, és szabaduljon meg a rossz gondolatoktól.
Autogén tréning- vagy jóga tanfolyamon is részt vehet.
Forrás: WEBBeteg
B. M., szakfordító; sodbrennen.de
Lektorálta: Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus
Meglepő ok a torokfájás mögött
A Gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) a gyomor savtartalmának a nyelőcsőbe visszajutásának eredménye. Evés során a nyelőcsőn keresztül jut az élelmiszer a gyomorba, és a nyelőcső végén található egy izom, az úgynevezett nyelőcső alsó záróizom, melynek feladata, hogy megakadályozza a gyomortartalom visszaáramlását.
Reflux mellett szabad sportolni?
Számos tanulmány igazolta, hogy a refluxbetegségben szenvedők ritkábban sportolnak, mert a panaszaik átmenetileg fokozódhatnak. Ne hagyjuk, hogy a reflux megakadályozzon abban, hogy fittek legyünk. Mire érdemes odafigyelni, ha továbbra is rendszeresen szeretne mozogni?
A refluxbetegség hajlamosító tényezői
Refluxbetegségről akkor beszélünk, ha a gyomortartalom nyelőcsőbe jutása a normálisnál többször, vagy hosszabb időn keresztül következik be. A kórkép kialakulásához a nyelőcsövet védő (ún. defenzív) és a gyomorból a nyelőcsőbe kerülő károsító (ún. agresszív) faktorok egyensúlyának felbomlása vezet.
Ha túl sok a gyomorsav
A gyomorsav rendkívül erős sav, feladata az ételek emésztése, és az étellel a tápcsatornába került kórokozók ártalmatlanítása. A gyomorfal védőrétege megvédi a gyomrot a gyomorsavtól.
A reflux diéta alapelvei
A reflux betegségre jellemző tünetek – gyomorégés, rekedtség, köhögés – gyakran közvetlenül étkezés után vagy lefekvéskor jelentkeznek, súlyosbodnak. Speciális táplálkozással, néhány diétás szabály betartásával enyhíthetők a panaszok, a helyes étkezési szokások azonban önmagukban legtöbbször nem jelentenek megoldást a problémára, csupán a megfelelő terápia kiegészítéseként járulnak hozzá a panaszok javulásához.
Milyen alvási testhelyzet ajánlott refluxos betegeknek?
A főként gyomorégéssel, túlzott savtermeléssel járó refluxbetegség nemcsak kellemetlen, de veszélyes is. A panaszok főként éjszaka, fekvő helyzetben jelentkeznek, ezért van a betegek számára különösen nagy jelentősége annak, hogy milyen testhelyzetben fekszenek, alszanak.
Refluxos panaszaim vannak. Szükséges a gyomortükrözés Doktor Úr?
A gastrooesophagealis reflux betegség (röviden GORB vagy GERD) az egyik legnépszerűbb gasztroenterológiai kórkép napjainkban. A fejlett nyugat-európai országokban a lakosság 8-25 százalékát érinti.
belgyógyász, gasztroenterológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!