Légzőszervek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A tüdőgyulladás egy nehezen kezelhető, súlyos, életveszélyes betegség, amely világszerte a legtöbb halálesetet okozza a gyermekek körében, de az idősebb korosztály is fokozott fertőzésveszélynek van kitéve. A fertőzések megelőzésével azonban akár egy kisváros teljes lakosságát is megmenthetjük évente Magyarországon.
A mai napon a tüdőgyulladásra, a betegség jelentőségére és okára, valamint megelőzésének módjaira hívja fel a figyelmet a Légúti Betegek Országos Egyesülete (LEBE).
Kötelező lett a pneumococcus elleni védőoltás |
A kötelező oltási rend része lett a pneumococcus baktérium elleni oltás, amellyel középfülgyulladás, arcüreggyulladás, tüdőgyulladás és agyhártyagyulladás előzhető meg; a hatályos rendelet a Magyar Közlöny 2014. évi 46. számában jelent meg. Kötelező lett a pneumococcus elleni védőoltás>> |
A tüdőgyulladás leggyakoribb kórokozója a pneumococcus nevű baktérium. A pneumococcus okozta tüdőgyulladás súlyos megbetegedés, amelynek tünetei közé tartozik a köhögés, a láz, a hidegrázás és a nehézlégzés.
A legnagyobb veszélyben a csecsemők, az idősek és a krónikus betegségben szenvedők – a légúti, keringési, daganatos betegek, illetve a cukorbetegek – vannak, de senki sincs biztonságban a kórokozókkal szemben.
A tüdőgyulladás kezelése enyhébb esetben csak egy hét, súlyosabb esetben ennek a többszöröse is lehet. Kórházi, sőt intenzív osztályos kezelést tehet szükségessé, és a legodaadóbb ápolás ellenére is sok beteget veszítünk el, főleg az idősebb, más betegségben is szenvedő betegek közül.
Az elmúlt nyolc évben a tüdőgyulladással összefüggő halálozások száma majdnem a duplájára emelkedett az 50 év feletti lakosság körében Magyarországon. 2013-ban mintegy 150 000 beteget kezeltek tüdőgyulladás miatt, közülük mintegy 10.000 eset fatális kimenetelű volt. A megelőzés korszerű eszközével, a pneumococcus elleni védőoltással a kórházi kezelést igénybevevők száma csökkenthető és a halálesetek jelentős része potenciálisan elkerülhető lett volna az OEP adatai alapján.
A tüdőgyulladás világnapján a LEBE kiemeli: mindamellett, hogy alapvetően fontos odafigyelni a helyes öltözködésre, a rendszeres testmozgásra és a változatos étrendre a közelgő megfázásos időszakban, még ennél is lényegesebb, hogy oltásokkal védekezzünk az influenza és – annak leggyakoribb szövődménye – a tüdőgyulladás ellen.
Ön kire bízná a látását?
Szponzorált tartalomMutatjuk, hogyan is érdemes klinikát választani a látás javításához. (x)
Hogyan előzzük meg a tüdőgyulladást?
A tüdőgyulladás leggyakrabban azért alakul ki, mert immunrendszere valami miatt (átmenetileg vagy tartósan) gyengébb. Egészsége megőrzésével vagy akár védőoltással sokat tehet azért, hogy megelőzze a betegség kialakulását.
A tüdőgyulladás és tünetei
A tüdőgyulladás világszinten a gyerekek vezető haláloka, ám a gyerekek, idősek és legyengült emberek mellett lecsaphat az egyébként egészséges fiatal felnőttekre is. A tizedik leggyakoribb halálhoz vezető ok még napjainkban is a tüdőgyulladás.
Küszöbön a tél: tanuljuk meg felismerni az évszak slágerbetegségeit!
Bár néhány évtizeddel ezelőtt a tél jellemzően száraz és hideg időjárása enyhülést jelentett a baktériumok és a vírusok terjedésének ideális táptalajt kínáló őszi időszakok után, az éghajlatváltozás hatására azonban manapság már a leghűvösebb hónapokban is alig csökken a hőmérséklet tartósan 0 Celsius-fok alá.
Az atípusos tüdőgyulladás és bakteriális kórokozói
Az otthon szerzett pneumóniákat (tüdőgyulladásokat) klinikai lefolyásuk alapján két csoportra, típusos és atípusos pneumóniákra oszthatjuk.
Bajt jelez a magasabb légzésszám?
A légzésszám változik fizikai aktivitás hatására, de betegségeket is jelezhet, ha magasabb, vagyis ha a szokásosnál szaporábban vesszük a levegőt. Dr. Tárnok Ildikó, tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa a magas légzésszám lehetséges okait foglalta össze.
Legionella - A légiós baktérium
Megisszuk, fürdünk benne, mégsem betegszünk meg. Ha azonban a vízpermetet belélegezzük, akár bele is halhatunk a Legionella baktérium által okozott kórba. Mi mindent érdemes tudni a legionellosisról?
A tüdőgyulladás kezelése
A tüdőgyulladás kezelése és annak sikeressége függ annak típusától, a beteg korától és életkörülményeitől. Összeállításunkból mindent megtudhat.
Tüdőgyulladás: okok, tünetek, kezelés
A tüdőgyulladás a tüdő szöveteinek gyulladása fertőzés, allergia vagy fizikai-kémiai okok következtében. Néhány ipari országban a tüdőgyulladás a leggyakoribb halálok a fertőző betegségek közül.
infektológus szakorvos
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!