Pneumocystis okozta tüdőgyulladás

szerző: Dr. Horváth Balázs, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

A Pneumocystis okozta fertőzés – amelyen az emberek mintegy 70 százaléka átesik élete során – többnyire enyhe tünetekkel jár, immunhiányos (pl. AIDS) betegeknél azonban halálos tüdőgyulladáshoz (Pneumocystitis pneumonia, PCP) is vezethet.

Kórokozója a Pneumocystis jirovecii nevű – korábbi, elterjedt nevén Pneumocystis carinii – egysejtű gomba, melyet nagytestű háziállatok (ló, juh) és rágcsálók hordoznak. A Pneumcystis cseppfertőzéssel terjed, tehát a megfertőződés belégzéssel történik, a kórokozó a tüdőben telepszik meg. A gomba az emberek többségében jelen van a tüdőben, és egészséges immunrendszer mellett a fertőzések túlnyomó többsége tünetmentes, vagy csak enyhe tünetekkel (hőemelkedés, fejfájás, fáradtság) jár. A sejtes immunitás zavara, immunhiányos állapot esetén azonban tüdőgyulladás képében okoz betegséget.

A Pneumocystis okozta tüdőgyulladás veszélyei?

Tényleges tüdőgyulladást a Pneumocytitis csak olyan egyénekben okoz, akiknél gyengébb az immunrendszer működése. Ilyen esetek leggyakrabban az AIDS-betegek körében fordulnak elő, de a szervátültetésben részesült betegek, rosszindulatú daganatos betegségben szenvedők, koraszülött csecsemők is a veszélyeztetettebbek közé tartoznak immunrendszerük gyengesége miatt. Az AIDS betegek felében a Pneumocystitis pneumonia (PCP) az AIDS betegség első megjelenési formája, és esetükben a leggyakoribb opportunista fertőzés.

Amennyiben a Pneumocystis carinii jelenléte tüdőgyulladást okoz, kellemetlen szagú váladék képződésével jár, gátolva a tüdő léghólyagocskáiban a gázcserét. A gyulladást emiatt hirtelen felszökő láz, és főként köhögés, légzési nehezítettség kíséri. A lázon kívül a tünetek közé tartozik még a nehézlégzés, az emelkedett légzésszám, a száraz köhögés, valamint a hipoxia, vagyis a vér oxigéntelítettségének csökkenése is. A betegség lefolyása lehet lassú, hetek hónapok alatt zajló, de ismeretes hiperakut lefolyási forma is.

Szövődménye ARDS, vagyis akut respirációs distressz szindróma, illetve főként AIDS-betegeknél nagyon gyakori - többségüknél 6 hónapon belüli - kiújulás, recipa.

Pneumocystis carinii ciszták

Hogyan diagnosztizálható a betegség?

A hallgatózási lelet legtöbbször jellegtelen, és kezdetben, sok esetben alig látható röntgen eltérés a tüdőn. Előrehaladott állapotban a röntgenen szimmetrikus kötegezettség, és tejüvegszerű homály látszik a tüdőcsúcs és a tüdőbázis kivételével.

A laborban emelkedett az LDH szintje, AIDS-betegeknél ezen kívül csökkent a CD4+ T-sejtek száma.

A kórisme pontos meghatározásához hörgőtükrözéssel vesznek mintát, melyet mikroszkóp alatt vizsgálva igazolható a kórok. De köpetből, vagy a hörgőkön keresztül vett tüdőbiopsziából is kimutatható a gomba.

Milyen lehetséges kezelés ismert?

Amennyiben az immunhiányos beteget nem kezelik, szinte bizonyosan belehal a kórokozó által előidézett tüdőgyulladásba.

Az első választandó szer nagy adag cotrimoxazol szedése szájon át 21 napig, súlyos esetben intravénásan adva. Szóba jöhet még atovaquon, vagy pentamidininfúzió adása is. Ez utóbbi azonban vese -, máj- , és csontvelőkárosító, illetve hipoglikémiát, és vérnyomásesést okozhat.

A kiújulás elkerülése érdekében kisebb adagban cotrimoxazolt is adhatnak a nagy rizikójú betegeknek, vagy pentamidin-inhalációt alkalmazhatnak szintén a megelőzés céljából.

Ez is érdekelheti A tüdőgyulladásról részletesen

A téma cikkei

13/1 Orsóférgesség
13/2 Cérnagiliszta-betegség
13/3 Élősködők: ostorférgesség
13/4 Toxocariasis
13/5 Echinococcosis (hólyagférgesség)
13/6 Galandféreg, galandférgesség
13/7 Rühesség
13/8 Tetvesség
13/9 Chlamydia trachomatis
13/10 Trichomoniasis - Gyakori szexuális úton terjedő fertőzés
13/11 Giardiasis
13/12 Toxoplasmosis
13/13 Pneumocystis carnii

Dr. Horváth BalázsForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Aktualizálta: Dr. Szabó Zsuzsanna
Kép forrása: School of Medicine Columbia

Élősködő
A helminthiasis - azaz a férgesség mint betegség - olyan kórkép, amelyet a szervezetben parazita életmódot folytató férgek vagy azok lárvái idéznek elő. Cikkünkben a Magyarországon előforduló féregfertőzések tüneteiről, a fertőzések módjáról és veszélyeiről olvashat.

Cikkajánló

Vérszegénység Vérszegénység

Milyen típusai lehetnek? Milyen okok állhatnak a hátterében?

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

Cérnagiliszta-fertőzés - A végbéltáji viszketés gyakori oka

A cérnagiliszta gyakran alig észrevehető a fertőzöttek számára, csupán az éjszaka jelentkező végbéltáji viszketés hívhatja fel a figyelmet a bélgilisztára.

Az RSV vírus veszélyei, tünetei és kezelése

A légúti fertőzések egy részéért az RSV (respiratory syncitial virus, azaz légzőszervi óriássejtes vírus) felelős. Felnőtt életkorban és a gyerekek egy...

A Mycoplasma baktérium okozta betegségek

A Mycoplasma baktériumok nemzetsége 10 különböző, embert is megbetegítő fajból áll. Milyen betegségekért tehetők felelőssé ezek a kórokozók?

A vírusos tüdőgyulladás tünetei és kezelése

Milyen tünetek utalnak vírusos tüdőgyulladásra? Hogyan diagnosztizálják? Hogyan kezelhető a vírusos eredetű tüdőgyulladás?

Az ostorférgesség tünetei, kimutatása, kezelése

A betegség kórokozója az ostorféreg (Trichuris trichiura), egy szürkésfehér, kifejlett állapotban 3-4 cm hosszúságú féreg, amelynek elülső fele egészen...

Hogyan lesz a megfázásból, influenzából tüdőgyulladás?

Hogyan különíthetőek el a vírusos eredetű légzőszervi betegségek? Nátháról vagy influenzáról beszélünk? Kik tartoznak az influenzafertőzés által leginkább...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.