A vírusos tüdőgyulladás tünetei

Hogyan lehet eldönteni, hogy valaki vírusos tüdőgyulladásban szenved? Milyen tünetek utalnak a betegségre? Máshogyan kezelhető a vírusos eredetű tüdőgyulladás, mint a bakteriális? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
A téma cikkei - Tüd?gyulladás |
5/1 A tüdőgyulladás tünetei 5/2 A tüdőgyulladás kialakulása és rizikófaktorai 5/3 Amit mi is megtehetünk tüdőgyulladás esetén 5/4 A tüdőgyulladás kezelési lehetőségei 5/5 Hogyan előzzük meg a tüdőgyulladást? |
A vírusos tüdőgyulladás főként gyermekeket és időseket támadja meg. Jellemző tünetei a nehezített légzés, köhögés, a magas láz. Gyógyszeres kezelése nem javasolt, súlyos esetben a bakteriális felülfertőződés miatt javasolnak antibiotikumot. A tüdőgyulladás, azaz a tüdő szöveteinek gyulladásos megbetegedése, számos okból kialakulhat. A főként gyermek- és időskorra jellemző vírusos tüdőgyulladást, a legtöbb esetben RSV (respiratory syncytial), parainfluenza, influenza és adenovírus okozza.
Mivel a betegek immunrendszere károsodott, esetleg legyengült, akár bakteriális felülfertőződés is előfordulhat. Hűvös, őszi időben könnyebben terjed, de azok a páciensek is veszélyeztetettek, akik közösségbe járnak, hosszabb időt töltenek zsúfolt, rosszul szellőztetett termekben. Legjellegzetesebb tünetei az orrfolyás, köhögés, majd a néhány nap után kialakuló magas láz.
Később egyre nehezítettebb légzés, fokozódó köhögés alakul ki. Megbetegedés esetén, számolni kell a többi családtag megfertőződésével is. A vírusos tüdőgyulladás spontán gyógyul, gyógyszerrel nem kezelhető, de a legtöbb esetben antibiotikum adása indokolt, a bakteriális felülfertőződés megelőzése vagy kezelése miatt. A betegség alatt sok folyadék fogyasztása, a vitaminok pótlása javasolt, és lázcsillapítás is indokolttá válhat. Kritikus eseteknél kórházi ellátásra, felügyeletre lehet szükség.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus