Amit mi is megtehetünk tüdőgyulladás esetén
Mivel a tüdőgyulladásnak több típusa van (és valamilyen alapbetegség talaján alakul ki), ezeknek a tünetei is különbözhetnek egymástól, sokszor nehéz felismerni a betegséget. Mit tehetünk, mielőtt orvoshoz fordulnánk? Mit kérdezhet tőlünk az orvos? Hasznos tanácsok.
Lázcsillapítás
A téma cikkei - Tüdőgyulladás |
5/1 A tüdőgyulladás tünetei 5/2 A tüdőgyulladás kialakulása és rizikófaktorai 5/3 Amit mi is megtehetünk tüdőgyulladás esetén 5/4 A tüdőgyulladás kezelési lehetőségei 5/5 Hogyan előzzük meg a tüdőgyulladást? |
A magas láz rendkívüli mértékben megterhelheti a szervezetet. Különösen érvényes ez a csecsemőkre, az idősekre és a krónikus szív- és légzőszervi betegekre. A gyors és hatékony lázcsillapítás elengedhetetlen. Lázcsillapításra a leggyakrabban paracetamol, amidazofen vagy szalicilát tartalmú gyógyszereket használunk. 38 oC feletti testhőmérséklet esetén javasolt a hűtőfürdő vagy hideg vízzel történő tusolás.
Bővebben Lázcsillapítási módszerek felnőtteknek
Bővebben Lázcsillapítási tudnivalók gyerekeknél
Folyadékpótlás
A lázas állapotban megnő a szervezet folyadékvesztesége (izzadás, szaporább légzés, fokozódó vizelet kiválasztás, stb.), ezért a megfelelő folyadékpótlás elengedhetetlen. Lázas betegnek ne adjunk forró vagy meleg teát, a hideg vagy szobahőmérsékletű, szénsavmentes italok, levesek gyakori fogyasztása javasolt.
Gyógyszerek, betegségek összefoglalása
Sok beteg elfelejti az orvosi rendelőben, milyen adagban, milyen gyógyszereket szed. Fontos lehet az is, milyen betegség miatt és mikor szorult valaki orvosi kezelésre, megfigyelésre. Érdemes ezeket röviden leírni (pl. felsorolni egy oszlopba az aktuálisan szedett gyógyszereket, és lehetőleg odaírni mellé, hogy milyen betegségre szedi), és az orvosnak megmutatni. A korábbi vizsgálati leleteit, zárójelentéseit vigye magával.
Köpetvizsgálat
Tüdőgyulladás láz nélkül? |
Gyakori kérdések Antibiotikum szedése után a láz nem tért vissza, nem köhögök, nem folyik az orrom, nem fáj semmim. Létezik ilyen tüdőgyulladás? Dr. Hangonyi Csilla válasza az Orvos válaszol rovatban |
A légúti fertőzések egyik leggyakoribb tünete a köhögés, amely során a betegek köpetet is szoktak felköhögni. Fontos információ az orvos számára a köpet mennyisége (sok vagy kevés), színe (pl. víztiszta, fehér, sárgás, zöldes, véres), jellege (habos, híg, sűrű, tapadós, nehezen szakad fel) esetleg a szaga (bűzös). Ne nyelje le a köpetét, mert ezzel fölöslegesen terheli meg a gyomrát! A nyák, a köpet megemésztése nehéz, energiaigényes feladat, a szervezet gyakran "vissza is utasítja" ezt, és kihányja a beteg.
Tévhitek a tüdőgyulladásról |
Tévhit, hogy a tüdőgyulladás ma már veszélytelen, az antibiotikumokkal könnyedén gyógyítható betegség. A tüdőgyulladás a 10. leggyakoribb halálok. Mi magyarok az Európai Uniós összehasonlításban a középmezőnybe tartozunk 11 %-os halálozási rátával! Tévhit, hogy a tüdőgyulladást minden esetben kórházban kell kezelni, de igaz az, hogy a veszélyeztetett, illetve a súlyos állapotban lévő betegek gyakran szorulnak kórházi kezelésre. Tévhit, hogy a tüdőgyulladás gyanúja esetén elegendő a lázcsillapítás, a "majd otthon kifekszem", és nem kell vele orvoshoz fordulni. A tüdőgyulladás kezelést igényel, és fontos a kiváltó ok tisztázása is (vírus, baktérium, allergén). Tévhit, hogy a dohányzás segít a tüdőgyulladásos betegnek felköhögni a köpetét, hiszen a dohányzás önmagában is egy hörgőgyulladást vált ki és tart fenn. Egyetlen szál cigaretta elszívása, órákra megbénítja a hörgőrendszer legfontosabb öntisztító rendszerének, a csillószőröknek a működését, így jelentősen lassítja a beteg gyógyulását. |
Forrás: WEBBeteg összeállítás, Budai Allergiaközpont
Orvos szerző: Dr. Hidvégi Edit, gyermektüdőgyógyász
Lapozzon! A tüdőgyulladás kezeléséről itt olvashat