Tüdő téma
Hogyan diagnosztizálják az asztmát?
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - 2022-12-19 04:03
Roham esetén a diagnózis felállítása nem nehéz. Annyira jellegzetes a megnyúlt kilégzés, és a hörgők által kiadott sípoló, búgó hang, hogy ilyenkor már csak az asztma okát kell kideríteni. Általában nem ilyen egyszerű a kivizsgálás, mert a rohamokon kívül az asztmásoknak a légzésfunkciós értékei normálisak.
Mellkas-CT-vizsgálat
WEBBeteg - Dr. Laki András, radiológus - 2022-12-01 04:03

Milyen betegségek kimutatására alkalmas a mellkas CT-vizsgálata? Mennyire megbízható módszer ezen betegségek kimutatására? Igényel-e előkészületet a vizsgálat? Hogyan zajlik? Van-e, akinél nem végezhető el a vizsgálat? Milyen időközönként kerülhet rá sor? Kell-e hozzá beutaló?
Miért veszélyes a lábon kihordott tüdőgyulladás?
WEBBeteg - Ötvenentúl.hu - 2022-10-04 11:03
A tüdőgyulladás egyértelmű tünetekkel jelentkezik, sokan mégsem kérnek szakorvosi segítséget, inkább kihordják lábon.
Pulmonális szívbetegség (cor pulmonale)
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász - 2022-09-14 15:03

A tüdő és a szív keringése, működése egy szorosan összekapcsolt rendszer, így az egyik szerv kóros eltérése jelentősen befolyásolja a másik szerv működését is. Pulmonális szívbetegségről (latin terminológia szerint ’cor pulmonale’) akkor beszélünk, ha a tüdő ereiben kóros mértékben megnő a nyomás, ami a jobb szívfél fokozott terheléséhez vezet.
A tüdő ereinek betegségei
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász - 2022-08-26 17:03

A tüdő légzőrendszerünk központi része, melynek legfontosabb feladata a gázcsere: vagyis az oxigén felvétele a belégzéssel, és a szén-dioxid leadása a kilégzéssel. A tüdő optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő vérellátás - ami egyrészről biztosítja a gázcserét, másrészről táplálja magát a tüdőszövetet is.
Tüdőáttétek tünetei és felismerésük
WEBBeteg - Dr. Gyulai Nóra, tüdőgyógyász - 2022-07-27 15:03

Tüdőáttét (tüdőmetasztázis (metastasis)) kifejezésen azokat a rosszindulatú daganatokat értjük, amiknek a keletkezési helye nem a tüdőben van, hanem más szervből-szövetből indulnak ki, de a daganat nyirokutakon vagy véráramban történő terjedésével másodlagos daganatgócokat (áttéteket) alakítanak ki a tüdőben.
Tüdőbiopszia - Hogyan történik?
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos - 2022-04-14 05:03
A biopszia egy olyan orvosi eljárás, amelynek során vizsgálat céljából a testből sejteket vagy szöveteket távolítanak el a betegség meghatározása, diagnózis felállítása érdekében.
ARDS (akut respirációs distressz szindróma)
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - 2022-03-06 13:33

Az ARDS (acute respiratory distress syndrome vagy akut légzési distressz szindróma) több háttér ok miatt kialakuló tüdőkárosodás okozta hirtelen, gyorsan romló légzési elégtelenség.
Pulmonális hipertónia: magas vérnyomás a tüdőerekben
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász - 2022-03-06 09:33

A kis vérkörben megnövekedett vérnyomást nevezzük pulmonális hipertóniának. A kóros értékre szívultrahang-vizsgálat mérési eredményei alapján lehet következtetni. Pontos mérésre speciális szívkatéterezéssel van mód, de erre ritkán van szükség.
Az asztma és tünetei
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - 2022-02-26 13:33

A legtöbb asztmás roham előtt bevezető, figyelmeztető tünetek alakulnak ki. Ezeknek a felismerése és a tünetek korai kezelése megelőzheti a roham teljes kifejlődését, illetve a további állapotromlást is megakadályozhatja.
Tények a COPD-ről
Ötvenentúl - 2021-12-30 17:36
Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat erről az egyre több ember életét megnehezítő, összetett betegségről. A COPD-t gyakran tekintik a modern, nagyvárosi létforma, illetve a dohányzás természetes velejárójának, amennyiben az érintettek felismerik, hogy a menetrendszerűen visszatérő (reggeli) köhögés hátterében a COPD áll.
Dohányzás és asztma - Mi az összefüggés?
Orvostkeresek Egészségmagazin - 2021-11-14 19:03
Az asztma a légutak gyulladásos betegsége. Nem asztmás dohányosokban is gyakran alakulnak ki légúti gyulladásos folyamatok, így érthető, hogy az asztmás betegek esetében a füstölgés káros hatásai hatványozottan érvényesülnek.
Mellkascsapolás: mikor szükséges, és hogyan történik?
WEBBeteg - Dr. Gyulai Nóra, tüdőgyógyász - 2021-10-18 13:36
A mellkas-csapolás olyan, kizárólag orvos (pl. tüdőgyógyász, belgyógyász vagy sebész-traumatológus) által végezhető beavatkozás, amelynek során a tüdőt kívülről borító, illetve a mellkasfalat belülről borító (egészséges esetben egymáshoz tapadó) mellhártyák közé valamilyen okból folyadék kerül, amelyet egy tűn keresztül eltávolítanak.
Asztmás roham gyermekkorban - Figyeljen a kezdeti tünetekre!
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, tüdőgyógyász, gyermektüdőgyógyász - 2021-10-15 16:03
A fenntartó gyógyszeres kezelés előírás szerinti alkalmazásával jó eséllyel csökkenteni lehet az asztmás roham kialakulásának kockázatát.
Fókuszban a tüdőnk egészsége - Egészségmegőrző programok Balmazújvárosban
Balmazújvárosi Közös Önkormányzati Hivatal - 2021-08-31 11:43
Érdekli egy állapotfelmérő vizsgálat? Megnézné a testzsír százalékát és testtömeg-indexét? Esetleg meghallgatna egy előadást a tüdőnk egészségéről? Látogasson el a balmazújvárosi polgármesteri hivatal házasságkötő termébe, ahol szeptember 6. és 8. között délelőttönként ingyenes programokkal várják.
Új szert hagytak jóvá a nem kissejtes tüdőrák gyógyítására
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító - 2021-05-10 13:03
Ismeretes, hogy világszerte a tüdőrák okozza a legtöbb rákos megbetegedést. Egyes statisztikai adatok szerint Magyarországon évente kb. 6000 új tüdőrákos megbetegedés észlelhető és az 50-70 éveseknél a leggyakoribb. A férfiak esetében ez a vezető halálok a daganatos megbetegedések között, míg nőknél a harmadik helyen áll az emlő és a vastagbél daganatai után.
Május 5-e a Pulmonális Hypertonia Világnapja
Tüdőér Egylet - 2021-05-05 18:33
A WHO 2012-ben nyilvánította május 5-ét a pulmonális hypertonia világnapjává. Azóta minden évben e napon a figyelem erre a ritka betegségre irányul. A gyógyíthatatlan betegségben világszerte több mint 25 millió ember érintett. Számukat Magyarországon több százra becsülik.
Ezt okozhatja a dohányosok tartós köhögése
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító - 2021-01-30 11:36
Egy egyszerű megfázás nem okoz semmiféle maradandó károsodást. Ugyanez nem mondható el abban az esetben, ha valaki hosszabb ideje dohányzik és ez tartós köhögéssel társul.
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kivizsgálása
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos - 2020-09-17 05:06
Mik a krónikus obstruktív légúti betegséget (COPD) tünetei? Milyen vizsgálatokra lehet szükség?
Goodpasture-szindróma
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos - 2020-09-04 03:06
A Goodpasture-szindróma lényegét jól összefoglalja másik elnevezése: haemorrhagias pulmo-renalis szindróma. Ez az idegen kifejezés annyit jelent, hogy a megbetegedés tüdővérzéssel és a vese érintettségével, úgynevezett glomerulonephritisszel jár. Mindezekhez társul egy szisztémás kisérgyulladás, idegen szóval vasculitis.
Hegyi betegség, ödéma - Hogyan reagál szervezetünk a magasságra?
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász - 2020-08-04 16:03
Az emberi szervezet kb. a tengerszinttől 4500 méter magasságig képes tartósan élni. Az e magasság fölött tartózkodás hosszú távon már jelentős problémákat okozhat.
Hasznos tanácsok asztma, alvási apnoe és COPD ellen
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász - 2020-05-29 03:06
A légzőszervi betegségek kialakulásában egyrészt a környezeti tényezőknek, másrészt a szervezet érzékenységének, a családi hajlamnak van kiemelkedő szerepe. Mit tegyünk egészségünk megőrzésének és a betegségek leküzdésének érdekében?
Előfordulhatnak-e maradandó károsodások a koronavírus-fertőzésből felépülteknél?
WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító - 2020-03-25 09:36
Hongkongi orvosok megállapították, hogy az új koronavírussal megfertőződött személyek egy részének tüdőkapacitása a felépülést követően jelentősen gyengébb maradhat.
Az asztma diagnosztizálása
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos - 2019-12-11 18:35
Gyakori tüdőgyógyászati kórképek áttekintésével vesszük számba azokat a kivizsgálási metódusokat, melyeket a tüdőgyógyászok leggyakrabban alkalmaznak.
Miért kell kezelni az egyszerű megfázást?
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos - 2019-11-02 09:36

A meghűlés a felső légutak heveny vírusos fertőzése következtében alakul ki. Ilyenkor a vírusok megtelepszenek a nyálkahártyában, emiatt jönnek létre a jellegzetes helyi és általános tünetek.