Legionella - A légiós baktérium
frissítve:
Megisszuk, fürdünk benne, mégsem betegszünk meg. Ha azonban a vízpermetet belélegezzük, akár bele is halhatunk a Legionella baktérium által okozott kórba. Mi mindent érdemes tudni a legionellosisról?
A Legionella vízszerető baktérium, mindenhol előfordul ahol pangó meleg víz van. A kórokozó megtalálható a háztartási melegvíz-rendszerek 90 százalékában, akár a zuhanyzófejben is. Lehetséges fertőző források a szökőkutak, a klímaberendezések, a hűtőtornyok, a párásító berendezések, a pezsgőfürdők, az akvárium, a kerti locsoló és a spriccflaskák.
A Legionella baktérium |
A Legionellák nemzetségének több mint 30 faját ismerjük, de a klinikai fertőzések java részét (90 százalék) a L. pneumophila okozza. A fertőzéseknek klinikailag és epidemiológiailag két formája van: az atípusos Legionella-pneumónia (legionárius betegség) és a Pontiac-láz (amely nem jár tüdőérintettséggel). Olvasói kérdés Ha a munkahelyemen fertőződtem meg, jár a 100%-os táppénz? |
A betegséget a levegőbe porlasztott fertőzött vízcseppek okozzák, emberről emberre történő terjedése nem bizonyított.
Mindaddig nem jelent veszélyt számunkra, amíg a tüdőbe nem jut. Ha porlasztott formában belélegezzük, a léghólyagocskákig jutva atípusos tüdőgyulladást okozhat.
Bővebben Tüdőgyulladás - Ön ismeri a tüneteket?
Melyek a Legionella-fertőzés tünetei?
A betegség az esetek döntő többségében enyhe lefolyású, észre sem vehető. Nincs olyan egyéni jellege, amely könnyűvé tenné a felismerését. Enyhe változata, amely lázzal, fejfájással és végtagfájdalommal jár, többnyire spontán rendeződik.
Súlyosabb esetben a tüdőgyulladás mellé tudatzavar, hasmenés is társul, a beteg aluszékony lesz, száraz köhögés gyötri, amelyhez társulhat nehézlégzés is.
A fertőzés megállapításának módjai
A Legionella baktériumot háromféleképpen lehet kimutatni:
- vérből,
- légúti váladékból,
- vizeletből.
A vizeletből egy gyors diagnosztikai teszt segítségével kapunk eredményt. A vizelet felszívódik a pálcára, majd azt a tesztbe helyezik. Ennek szűrőpapírján ellenanyag található, ami felszívja az antigént. Az előhívás körülbelül 15 percig tart. Ha két csík jelenik meg, akkor az eredmény pozitív. A légúti váladék is árulkodik a baktérium jelenlétéről, de a fertőzés alig 10 mikroliter vérsavóból is kimutatható.
Új jogszabály lépett életbe a Legionella-fertőzés megelőzéséért |
Hazánkban mindeddig nem volt szabályozva a Legionella baktérium kötelező szűrése az intézmények számára. Ezen változtat az Emberi Erőforrások Minisztériumának 49/2015. (IX.6.) rendelete, amelyet a Magyar Közlöny 2015. november 6-i számában tettek közzé. A rendelet 2016. február 4-én lépett hatályba. A rendelet szerint a fokozott kockázatot jelentő közegekben (pl. egészségügyi és szociális létesítményekben, kereskedelmi szálláshelyeken, közfürdőkben a 30 °C-nál melegebb, vízpermetet képző medencék esetén, nedves hűtőtornyokban) kötelező rendszeres vizsgálatokat, mintavételeket végezni a Legionella kiszűrése érdekében. Bővebben Az Országos Közegészségügyi Központ 2016. január 16-án adta ki a módszertani útmutatóját a kockázat értékeléséről és a kockázatcsökkentő beavatkozásokról. |
A legionellosist nem lehet megelőzni!
1998 óta, kötelezően bejelentendő fertőző betegség hazánkban a legionellosis, ennek ellenére nagyjából ötször-hatszor annyi a valódi beteg, mint a bejelentett. Mivel a fertőzés ellen nincs ellenszer, ezért nagyon fontosak azok a lépések, melyeket a Legionella terjedésének elkerülése érdekében lehet tenni:
- a klímaberendezések folyamatos ellenőrzése, mert azok komoly járványokat okozhatnak. 1976-ban, egy veterán legionárius gyűlésen 182 ember betegedett meg, 29-en meghaltak, mert a szállodai légkondicionáló párásítójában megtelepedett a Legionella baktérium.
- a nagy kiterjedésű vízrendszerrel rendelkező intézmények, létesítmények esetén (pl. közfürdők, nedves hűtőtornyok, kórházak, szociális intézmények) fontos a vízrendszer rendszeres ellenőrzése.
Bővebben A klímaberendezések hatásai az egészségünkre
Nagy kockázatú közegnek tekinthető minden olyan intézmény, ahol 20-50 °C hőmérsékletű víz van, amely a használat során vízpermetté alakulhat át, illetve azok a vízrendszerek, ahol fennáll a pangás lehetősége.
Úgy tűnik, pusztán szerencse kérdése, ki betegszik meg a Legionella baktériumtól, azonban a 2016. február 4-én hatályba lépett szabályozás által jelentősen csökkenthető a légiós betegség kialakulásának kockázata hazánkban is.
Kezelhető a legionellosis?
A kórokozók sajátos tulajdonságait szem előtt tartva, a megfelelően megválasztott antibiotikumok segítségével a bakteriális eredetű atípusos pneumóniák eredményesen kezelhetők. Súlyos esetekben a legionellosis terápiáját leginkább az egyén immunológiai állapota befolyásolja, valamint az, hogy időben megkezdik-e a gyógykezelést. 2-3 hetes kezeléssel azonban elérhető a teljes gyógyulás.
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Nagy László, infektológus