A torokfájás leggyakoribb okai
megjelent: 2016.11.27.
A torokfájást okozhatja bakteriális- vagy vírusfertőzés, esetleg gombák, és különböző kórokozók, amelyek a szájüreg és garat nyálkahártyáján állandóan jelen vannak, de az erős és egészséges immunrendszer nem engedi kóros mértékben elszaporodni őket.
Ha az immunrendszer legyengül, kialakulhat a fertőzés. Különösen a téli hónapokban könnyen el lehet kapni a kórokozókat más fertőzöttektől is, köhögéssel, tüsszentéssel rengeteg csíra kerül a levegőbe. Ezeket belélegezve, megtelepednek a légutak nyálkahártyáján és gyulladást okoznak.
Akinek eldugul az orra, és ezért kénytelen a száján át venni a levegőt, és meleg helyiségben tartózkodik, duplán veszélyeztetett. A nyálkahártya ilyen körülmények között nagyon könnyen kiszárad, ami kedvez a kórokozóknak.
Garatgyulladás
A garatgyulladás más néven pharyngitis a garat nyálkahártyájának fájdalmas gyulladása. A betegség fájdalmas nyeléssel jár. Részletesen a garatgyulladásról.
Mandulagyulladás
Mandulagyulladás, torokfájás – mikor szükséges mandulaműtét? |
A legtöbb kórokozó cseppfertőzéssel, azaz a belélegzett levegő útján jut a szervezetünkbe. A mandulák immunrendszerünk fontos részei, melyek az első védelmi vonalat képezik a kórokozók leküzdésében, ezért nem is szabad komoly indok nélkül megválni tőlük. Bővebben a mandulagyulladásról és a torokfájásról |
Ha a páciens immunrendszere gyenge, a garatmandulák megduzzadhatnak és begyulladhatnak. Oka legtöbbször vírus, de felnőtteknél az esetek 10%-ában, gyermekeknél az esetek 25-40%-ában baktérium okozza, ezek közül a legtöbb esetben a Streptococcus baktériumok okozzák a fertőzést, a garatmandulák gyulladása gyakoribb, az orrmandula-gyulladás ritkán fordul elő. Súlyos gyulladás genny felgyülemléséhez vezethet, ami a mandulákra rakódva nyelési problémákat és fájdalmat okoz.
A mandulagyulladás orvosi kezelést igényel, mivel a baktériumok szövődményeket okozhatnak, így például szívbillentyűhibát. Ha a mandulagyulladás több mint három-négy alkalommal kialakul évente, a mandulaműtét mérlegelendő, ez esetben keressen fel fül-orr-gégészt. A mandulagyulladásról részletesen.
Gégegyulladás (laringitis)
A gégegyulladás okozói többnyire vírusok vagy baktériumok. Okozhatja a hangszalagok túlzott igénybevétele, megterhelése is; a túl hangos beszéd, kiabálás, vagy sok éneklés. De nyelőcsőbetegségek, allergia és a légutak ingerlése (pl. dohányzással) szintén vezethetnek gégegyulladásoz. A gégegyulladásról részletesen.
Allergia
A tartósan fennálló, krónikus torokfájás allergiára is utalhat. Ha felmerül a gyanú, a kezelőorvos allergiateszt segítségével megbizonyosodhat róla, hogy valóban allergia okozta-e a tüneteket.
Reflux
A gyomorból a nyelőcsőbe kerülő savas gyomortartalom okozhat szintén torokfájást, rekedtséget, köhögést. Ilyen esetben a reflux betegség kezelésével, a savtermelődés csökkentésének hatására enyhül a torokfájás.