A mandulagyulladás kialakulásának okai és tünetei

aktualizálta: Dr. Tamás Borbála frissítve: 2022.08.02.
Az orr- és a garatmandulák gyulladását vírus- és baktériumfertőzés okozza, leggyakrabban a felső légúti huruthoz, megfázáshoz kapcsolódik. Kialakulására a rossz higiénés körülmény, a legyengült immunrendszer, az elégtelen táplálkozás vagy valamilyen más betegség megléte hajlamosít.
A mandulagyulladás főként cseppfertőzéssel terjed, tehát a köhögéssel vagy tüsszentéssel levegőbe került kórokozók másokat is megfertőzhetnek. Akut mandulagyulladásról akkor beszélünk, ha a mandulák hirtelen gyulladnak be, krónikusnak pedig akkor tekinthető, ha a mandulák fokozatosan, egyre duzzadtabbak lesznek, és időről-időre újra begyulladnak.
Orrmandula- vagy garatmandula-gyulladás?
Az orr- és a garatmandulák gyulladásának mások a tünetei, bár gyakran együtt fordulnak elő.
A téma cikkei |
4/1 A mandulagyulladás kialakulásának okai és tünetei 4/2 A mandulagyulladás típusai és kezelésük4/3 Mikor szükséges a mandulaműtét? 4/4 Mandulaműtét utáni teendők |
Az orrmandula gyulladása: Megduzzad, a gyermek orrlégzése gátolttá válik, szájon át veszi a levegőt, éjszaka általában horkol, orrából váladék csordogál, hallása pedig romlik. Nyelve lepedékes lesz, beszéde nehézkessé válik, lehelete pedig kellemetlen szagú. A nyakon megnagyobbodott nyirokcsomókat tapintunk.
Az esetek egy részében az orrmandula megnövekedett mérete miatt részlegesen lezárja a fülkürt bejáratát, azaz a garatot a középfüllel összekötő járat kezdetét, ezzel megakadályozza annak szellőzését, és így a középfülgyulladás számára megteremti a táptalajt.
Mandulagyulladás |
![]() |
A garatmandulák gyulladása: A garatmandulák vérbők lesznek, megduzzadnak, a lágyszájpadon kis pontszerű bevérzések lehetnek. A mandulák felszínén gennycsapok lehetnek láthatóak, amelyek kezdetben kis gombostűfejnyi sárgás-fehéres elváltozások, majd a gyulladás előrehaladtával összefolyhatnak, és nagyobb lepedékként beboríthatják a mandulák közel teljes egészét.
Csecsemőkorban nehezített nyelés, nyálfolyás, magas láz, étvágytalanság, nyűgösség, nemegyszer hányás hívhatja fel a figyelmünket. Nagyobb gyermekek nehezebb nyelésre, kifejezett torokfájásra, rossz leheletre, magas lázra, rossz közérzetre panaszkodhatnak. Hányás, vagy öklendezés náluk is előfordulhat, mivel a garatmandulák duzzadt méretük miatt nagyobb helyet foglalnak el, ezáltal ingerlik a garatot.
Gyakori tünet a fülbe sugárzó fájdalom. Ha ez csak ritkán lép fel, nincs okunk aggodalomra, azonban a folyamatosan meglévő és egyre fokozódó fülfájás esetén keressük fel a területileg illetékes fül-orr-gégészeti rendelőt további vizsgálatok miatt.
Olvasson tovább! A torokfájás lehetséges okai
Betegségek, melyeknek résztünete lehet a mandulagyulladás
1. Skarlát: A skarlátot a Streptococcus pyogenes nevű baktérium okozza, mely cseppfertőzés útján terjed. Különösen az óvodás korúak között gyakori a kialakulása. A mandula általában gennyes, tüszős, a nyelv málnaszínű, az ajkak cseresznyepirosak, a lágyszájpadon olykor bevérzések is láthatóak. A nyaki nyirokcsomók megnagyobbodottak, a törzsön, hajlatokban pedig pontszerű, apró, pirosas színű, grízes tapintatú kiütések láthatóak.Magas lázzal, esetleg hányással, hasmenéssel, erős torokfájdalommal, elesettséggel jár.
Olvasson tovább! Skarlát: tünetek, kezelés és megelőzés
2. Mononucleosis infectiosa: A mononucleosis infectiosa nevű betegséget az Epstein-Barr-vírus okozza. Nyál útján terjed, ezért sokan „csókbetegség” néven ismerik. Nagyon magas, elhúzódó lázzal jár, a nyaki nyirokcsomók általában kifejezetten megnagyobbodnak, a mandulákat fehéres lepedék fedi, mindezek mellett a máj és a lép megnagyobbodásával is járhat.
Olvasson tovább! A mononukleózis fertőzés
3. Kéz-láb-száj betegség: Leggyakrabban enterovírus okozza. Általában bölcsődések betegsége. A tenyerek és a talpak területén fájdalmas, bőrfelszín alatti, vízhólyagra emlékeztető képletek alakulhatnak ki, amik kiterjedhetnek akár az egész testfelületre is. A garatképletek vérbőek, garatívet, garatmandulákat apró hólyagcsák borítják.
Olvasson tovább! Kéz-láb-száj betegség: okok, tünetek, kezelés
3. Herpangina: Ezt a betegséget a Coxsackie A vírus okozza, amelynek hatására főleg a lágyszájpadon, illetve a mandulákon fehér, tejszerű hólyagok keletkeznek, a mandulák pedig duzzadttá és vérbővé válnak. Ez a kicsik számára sokszor nagyon fájdalmas, nyelési nehezítettséget okozó betegség.
Gyakori kérdések |
1. Visszatérő fájdalom |
A cikksorozat folytatódik A mandulagyulladás típusai és kezelésük
Forrás: WEBBeteg összeállítás
B. M. fordító; onmeda.de
Orvos szakértőink: Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász,
Aktualizálta: Dr. Tamás Borbála gyermekgyógyász, Bethesda Gyermekkórház