A garatgyulladás tünetei, okai és kezelési lehetőségei
frissítve:
A torok és garat gyulladását számos kórokozó kiválthatja. Leggyakoribbak a légúti vírusok, amelyek többnyire csak a képletek lobosságát okozzák, bár egyes esetekben gödrös mandulagyulladáshoz is vezethetnek. A betegség hátterében bakteriális fertőzés is állhat.
A vírusfertőzés okozta garatgyulladás különböző típusainak tünetei és kezelési lehetőségei
A garat belövellt, vérbő, vöröses színű, a nyaki nyirokcsomók megduzzadhatnak, a fertőzést száraz, köpetmentes köhögés, hőemelkedés vagy láz kíséri. A szokványos vírusos felső légúti hurutot, a köznyelv közönséges meghűlésnek, náthának, grippének nevezi. Kezelése tüneti: lázcsillapítás, torokfertőtlenítők, vitamindús étrend, pihenő életmód.
Sajátos toroknyálkahártya elváltozással jár a Coxsackie-vírusok okozta herpangina. Ennél a betegségnél a mandulákon és környékükön, gombostűfejnyi, lobos udvarral övezett sárgás hólyagocskák láthatók.
Különösen kamaszokban, fiatal felnőttekben gyakori kórkép a Pfeiffer-féle mirigyláz, más néven mononucleosis infectiosa (mononukleózis). Kórokozója az Epstein-Barr-vírus (EBV).
A fertőzés következtében, a nyirokszövetek jóindulatú növekedése, proliferációja alakul ki. Megduzzadnak a mandulák és a nyaki nyirokcsomók, megnagyobbodik a lép, továbbá enyhe májgyulladás és jellegzetes vérképelváltozás észlelhető.
A vírusok hatására előfordulhat, hogy a mandulák vakon végződő járataiban csíkszerű, fehéres izzadmány képződik, ebben az esetben beszélünk gödrös mandulagyulladásról (tonsillitis lacunaris).
Másodlagos bakteriális fertőzés következtében, a mandulákat esetenként lepedék fedheti. A mirigyláznak nincs specifikus terápiája, az ellátás alapja a pihenés és a tüneti kezelés. Antibiotikum alkalmazása kizárólag bakteriális szövődményben lehet indokolt.
Bővebben A csókbetegség avagy mononucleosis infectiosa
Bakteriális fertőzés okozta garatgyulladás
Vírusfertőzés talaján - vagy attól függetlenül – a baktériumok is (Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae) gyakran okozhatnak torokgyulladást. Ezekben a fertőzésekben nem ritka, hogy a mandulákon törmelékes, összefüggő, viszonylag könnyen letörölhető lepedék képződik (tonsillitis confluens).
A tüszős mandulagyulladás (tonsillitis follicularis) kórokozója az A-csoportú Streptococcus pyogenes. A fertőzés során a régió nyiroktüszői elgennyednek. A kórokozó termelhet ún. pyrogen (erythrogen) toxint, ami a toxinnal szembeni immunitással nem rendelkező emberben testszerte kiütést okozhat (skarlát, vörheny, scarlatina). Másrészt a baktérium termékei szenzibilizálhatják a szervezetet, újabb fertőzés ún. Streptococcus-utóbetegségekhez („második betegség”: reumás láz, akut veseszövet-gyulladás) vezethet.
Az anaerob baktériumok okozta Plaut-Vincent-anginában, csak az egyik oldali garatmandulán észlelhető szürkésfehér lepedék, ritkábban fekély. A heveny bakteriális mandulagyulladás szövődménye, lehet a mandulakörnyéki- és a garatfali tályogképződés. A mandulák és a környező lágyrészek bakteriális fertőzésben antibiotikum-kezelés szükséges.
Felső légutak
Fiatal csecsemőkben, immunkompromittált egyénekben, vagy tartós antibiotikumkezelés mellett fordul elő a Candida okozta szájpenész (soor oris), amelyben olykor a mandulákra lokalizálódhat a fehér gombatelep. Az antimikotikum alkalmazása mellett, a kezelés során a hajlamosító tényezők szerepét is figyelembe kell venni.
Bővebben A szájpenészről részletesebben
A gégegyulladás tünetei és kezelése |
A gégén belüli anatómiai viszonyok szűkebbek, a nyálkahártya laza, vizenyőképződésre hajlamos, és ezért gyulladás következtében a keresztmetszet még jobban beszűkülhet, amely nehezített légzést eredményez. Ez különösen érvényes csecsemőkre és kisgyermekekre. A gégefedő akut gyulladása (epiglottitis) még ma is a legveszélyesebb akut kórképek közé tartozik. 2-5 éves gyermekek betegsége. A tünetek jellegzetesek és hevenyen bontakoznak ki. A beteg lázas elesett, csendes, szürkésen sápadt. Arckifejezése aggódó, nyála csorog, fejét kissé felszegi, ülő helyzetben megtámasztja magát. Ha még tud beszélni, hangja gombócos. Jellemző a belégzés nehezítettsége, a fulladás, továbbá a belégzéskor hallható sípoló hang, a stridor. A gégegyulladás tünetei és kezelése |
Tovább Antibiotikumok: Még sok a súlyos tévhit!
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Nagy László, infektológus