A tüszős mandulagyulladás (tonsillitis follicularis) tünetei és kezelése

A tonsillák, vagyis mandulák az immunrendszer részei, melyek fontos szerepet töltenek be a kórokozók elleni védelemben. A légút és a tápcsatorna közös kezdeti részének összetett nyirokrendszere van, amelyet Waldeyer-féle lymphatikus torokgyűrűnek nevezünk. Ezt a gyűrűt alkotják többek között a torokmandula (páros), a garatmandula (páratlan), a nyelvmandula (páratlan) és egyéb, kisebb nyirokszövet-szaporulatok.
A mandulagyulladás típusai és kezelésük |
A garat- és orrmandulák gyulladásos betegségei közé tartozik az akut mandulagyulladás, a krónikus mandulagyulladás, a mandulakő és a mandulák megnagyobbodása. Cikkünkben a betegség tüneteiről és kezelési lehetőségeiről olvashat. |
A tonsillitis follicularis, vagyis tüszős mandulagyulladás a torokmandulák baktérium által okozott fertőzéses megbetegedése, amely általában együtt jár a felső légút egyéb részeinek gyulladásával.
A torokmandulák gyulladását felnőttek esetében 90 százalékban, gyermekeknél (5 éves kor felett) 60-70 százalékban vírusok okozzák. Ezen esetek nagy részében nem derül ki, hogy a számos felső légúti kórokozó közül melyik áll a háttérben. A mandulagyulladás kisebb, de annál fontosabb hányadát okozzák baktériumok, ezek közül is a leggyakrabban a Streptococcus pyogenes.
Miről ismerhető fel a tüszős mandulagyulladás?
A heveny mandulagyulladásra jellemző a 2-6 napos lappangási időszak utáni hirtelen kezdet, amely lázzal, hidegrázással jár. A láz kezeletlen esetben 3-5 napig, míg antibiotikum szedése esetén 1-2 napig tart. A torokfájdalom jelentős mértékű, amely jellemzően nehezíti a nyelést, a beszédet és gyakran sugárzik a fülbe is.
Mikor szükséges a mandulaműtét? |
A legtöbb kórokozó cseppfertőzéssel, azaz a belélegzett levegő útján jut a szervezetünkbe. A mandulák immunrendszerünk fontos részei, melyek az első védelmi vonalat képezik a kórokozók leküzdésében, ezért nem is szabad komoly indok nélkül megválni tőlük. |
A lágyszájpad és a hátsó garatfal vörös, a mandulák megduzzadnak, majd fehéres-sárgás pontocskák jelennek meg rajtuk, amelyek nagyobb foltokká folyhatnak össze, esetenként a teljes mandulát fedő, egybefüggő lepedék alakul ki. A nyelv is eleinte fehér, lepedékes, később a lepedék leválása után málnára emlékeztető küllemet ölthet (málnanyelv). A nyaki nyirokcsomók rendszerint fájdalmasan megnagyobbodnak a betegség ideje alatt.
Fontos megemlíteni, hogy kisgyermekek esetében a tünetek között szerepelhet még hányinger, hányás, hasfájás is, ami vakbélgyulladás gyanúját keltheti.
A vírusok által okozott mandulagyulladástól eltérően a betegség bakteriális formáját nem kíséri orrfolyás, köhögés vagy kötőhártya-gyulladás.
A kivizsgálásról
Az orvos a kórismét a tünetek alapján állítja fel. A laboratóriumi vizsgálatok, a gyulladásos paraméterek (fehérvérsejtszám, CRP) kórosan emelkedett értékei baktérium okozta gyulladást igazolnak. Kérdéses esetben a kórokozót antigéngyorsteszt és torokváladék-mintából való tenyésztés segítségével azonosítják.
Hogyan zajlik a terápia?
A tüszős mandulagyulladás kezelése 10 napi antibiotikum (ampicillin vagy amoxicillin, esetleg erythromycin) szedésből áll.
Lehetnek szövődményei a betegségnek?
A kezelés elmaradása esetén mind helyi (tályog), mind teljes szervezetet érintő szövődmények (reumás láz, toxikus sokk szindróma, szepszis stb.) léphetnek fel. A szövődményes vesebetegség (poststreptococcalis glomerulonephritis) az antibiotikum-terápia ellenére is létrejöhet, viszont a reumás láz kialakulásának kockázata még akkor sem nő, ha az antibiotikum szedését csak napokkal a tünetek megjelenését követően kezdik el. Mégis célszerű minél előbb megkezdeni a kezelést, mert amellett, hogy a tünetek hamarabbi enyhülését eredményezi, a fertőzőképességet is megszünteti egy nap után.
Olvasson tovább! Mandulagyulladás, torokfájás - Mikor szükséges a mandulaműtét?
Olvasson tovább! A mandulagyulladástípusai és kezelésük
Forrás: WEBBeteg Orvos szerzőnk: Dr. Árki Ildikó, háziorvos