A lapockafájdalom lehetséges okai
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve: 2021.08.08.
A lapockafájdalommal az a baj, hogy az okok nem mindig nyilvánvalóak. Ez a tünet lehet egy komoly betegség jele, mint a szívrohamé vagy a tüdőráké, vagy valami egyszerű probléma, mint a rossz alvás vagy testtartás következménye is.
Sok más lehetséges oka is lehet a lapockafájdalomnak, az arthritistől az epehólyag-betegségig vagy akár övsömörig. Mit kell tudni, ha fájdalmat tapasztal a lapocka területén, milyen kérdéseket tehet fel az orvos, és milyen teszteket javasolhat?
Áttekintés
A lapockák a hát felső részén található háromszög alakú csontok, amelyek kidomborodnak, amikor a könyökét hátrafelé mozgatja. A lapockák számos funkcióval rendelkeznek, amelyek közül az egyik a váll forgó mozgásának segítése.
A lapocka régiójában fellépő fájdalomnak több oka lehet. Lehet maga a lapocka gyulladása vagy a test más területeit érintő fájdalom kisugárzása. Fontos kérdés, hogy melyik lapockát érinti, mivel mindkettő fájdalma más-más okokra vezethető vissza.
Lehetséges okok
A lapockákban a fájdalom a vállrész gyulladása miatt vagy egy traumát követően is kialakulhat. Lehetséges, hogy a mellkasban és a hasban lévő más szervek problémái sugároznak fájdalmat a lapockába. Az ezen a területen tapasztalt fájdalom oka lehet enyhe izomgörcs, szív- vagy tüdőbetegség vagy rák.
Bizonyos körülmények között a bal lapocka fájdalma szívbetegségre, a jobb lapockáé pedig epehólyag-betegségre utalhat.
A lapockák fájdalmának okait az alábbiakban taglaljuk.
Izom- és csontrendszeri okok
A lapocka fájdalom leggyakoribb oka az izomtörzs problémája. A kar és a felsőtest megerőltetése okozhat fájdalmat a lapockákban. Ezt a fájdalmat más izomcsoportok fájdalma kísérheti, mint pl. vállizom, hátizom. A rossz alvópóz is okozhat ilyen tünetet.
Általánosságban elmondható, hogy az izmaink könnyen meghúzódhatnak, ha nem megfelelően melegítik be őket, új edzésprogramba kezdenek, vagy egy kényelmetlen ágyban kell aludniuk. Ezen esetekben a lapockafájdalom rövid ideig érezhető.
A hosszabb ideig tartó fájdalom összefügghet olyan betegségekkel, mint a fibromialgia vagy a miofaszciális fájdalom szindróma.
Más problémák is léteznek, amelyek a lapocka fájdalmát idézhetik elő, például a rotátorköpeny gyulladása, szakadása. Ez összefüggésben van a lapocka szindrómával. A lapocka szindróma során a lapocka belső oldala mentén repedések és ínszakadások vannak. Sok, ilyen szindrómában szenvedő embernél a vállfájdalommal a váll instabilitása is együtt jár.
Csontproblémák
A csontproblémák, mint például a törések ritkán fordulnak elő a lapockán, mivel ezek a test legnehezebben eltörhető csontjai. Egy nagy esés vagy nagy sebességű gépjárműbaleset mégis okozhat törést.
A csontritkulásban szenvedő embereknek azonban baleset elszenvedése nélkül is eltörhet a lapockájuk.
Ízületi gyulladás is okozhat fájdalmat a lapockák körül. Érintheti a gyulladás közvetlenül a lapockát vagy a gerincet, vállat, bordákat, amik sugározzák a fájdalmat.
A nyakban elmozdult csigolya, az idegek becsípődése is okozhat zsibbadást, bizsergést vagy fájdalmat a lapockákban, a nyakban, a karokban.
Szívvel kapcsolatos okok
Míg a lapockában a fájdalom ritkábban fordul elő, mint a mellkasban, a lapockafájdalom a szívinfarktus jele is lehet.
A nők esetében a törzs fájdalmának bármilyen formája szívrohamra utalhat.
Az olyan betegségek, mint a perikarditisz vagy az aortadisszekció, csak a bal oldali lapocka fájdalmaként jelentkezhetnek.
Ha bizonytalan a fájdalmának oka, és bármilyen szívbetegség kockázati tényezője fennáll, azonnal forduljon orvoshoz.
Olvasson tovább! A szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezői
Ezt olvats már? Mi a teendő szívinfarktus esetén?
Tüdőbetegségek
A tüdőrákban és a mesotheliomában szenvedő emberek meglehetősen nagy része fájdalmat tapasztal a vállon vagy a lapockán. A pancoast tumor a tüdőrák egyik formája, amely a tüdőcsúcsban nő, és jellemzően fájdalmat okoz a vállakban, a lapockákban és a karokban, nem pedig a tüdőrák tipikusabb tüneteit mutathatja.
Lehetséges okok lehetnek a más tüdőbetegségek, mint például a tüdőembólia vagy pneumothorax (összeomlott tüdő).
Övsömör
Az övsömör, a bárányhimlőt okozó vírus által okozott fertőzés is okozhat lapockafájdalmat. A fájdalom általában égő vagy bizsergő érzés. Az övsömör általában olyan bőrkiütést okoz, amely az érintett ideg régiójában jelentkezik. Mivel a kiütések gyakran csak néhány nap múlva jelentkeznek, így kezdetben nehéz a diagnózis felállítása.
Hasi és kismedencei problémák
Lehet, hogy meglepő, de a hasi vagy kismedencei problémák is okozhatják a lapocka fájdalmát. Az idegek irritációja miatt érezheti úgy, hogy a lapockája fáj. Bizonyos műtétek után is hasonló tünet jelentkezhet.
Laparoszkópos műtét során a hasüregbe gázt injektálnak, ami gyakran irritálja az idegeket, ami a műtét utáni vállfájdalmat eredményezi.
Emellett az epekő, a fekélybetegség, a savas reflux és a májbetegség, hasnyálmirigy-gyulladás is okozhat vállfájdalmat.
Ez a cikk is érdekelheti Önt! A heveny hasnyálmirigy-gyulladás és tünetei
Rosszindulatú daganat (rák)
A tüdőrák mellett a mellkast és hasat érintő egyéb daganatok, mint például a limfómák vagy a nyelőcsőrák, a gyomorrák, a májrák vagy a hasnyálmirigyrák vállfájdalmat okozhatnak. A lapockák csontmetasztázisai olyan daganatok esetében fordulhatnak elő, mint az emlőrák, a tüdőrák, a nyelőcsőrák és a vastagbélrák.
Diagnózis
A váll fájdalmának sok oka lehet, aminek megtaláláshoz a beteg részletes kikérdezésével közelebb kerülhet az orvos. Az orvos gondos fizikai vizsgálatokat végez, gyakran egyéb vizsgálatok is szükségesek:
Radiológiai vizsgálatok
A radiológiai vizsgálatok magukban foglalhatják a mellkasi röntgenfelvételt, a mellkas vagy a test más területeinek CT-vizsgálatát, a mellkas MRI-jét, és/vagy PET-vizsgálatot, ha korábban már voltak rákos elváltozások.
Szív tesztek
Ha az orvosa feltételezi, hogy a lapockafájdalom a szívből származhat, ajánlott olyan vizsgálat, mint az EKG, a szívultrahang, terheléses vizsgálat.
Hasi vizsgálatok
A gyomor és a vékonybél megítélésére gyomortükrözés szolgál. Az endoszkópia során a szájon át egy csövet vezetnek a gyomorba. Hasi szervek megítélésére ultrahangot, szükség esetén CT-vizsgálatot, a vastagbél vizsgálatára vastagbéltükrözést kérhetnek.
Vérvétel
A vérminta laboratóriumi elemzése nagyon fontos része a vizsgálatnak. Választ adhat gyulladás, szervműködési zavar, vérzés, de akár daganat jelenlétére is.
Az orvos ezeket a kérdéseket teheti fel:
1. Melyik lapocka fájdalmas?
2. Meddig tartott a fájdalom?
3. A fájdalom fokozatosan vagy hirtelen jött?
4. Az utóbbi időben megváltoztatta az edzésprogramját?
5. Részt vesz-e olyan tevékenységekben, amelyek gyakran okoznak fájdalmat a vállban vagy lapockán? Például tenisz, golf, úszás, kosárlabda, tollaslabda, raketball?
6. A fájdalom a test ugyanazon oldalán van, ahol alszik?
7. Hogyan írná le a fájdalmát? Éles vagy tompa, felületi vagy mély, égő vagy fájó, szúró vagy állandó?
8. Mi teszi a fájdalmat rosszabbá? Például, bizonyos mozdulatok, mély lélegzet vagy evés?
9. Mi enyhít a fájdalmán?
10. Milyen más tünetekkel jár? Például légszomj, fájdalom a test más régióiban, köhögés, mellkasi fájdalom, rekedtség, megmagyarázhatatlan fogyás vagy hasi fájdalom.
11. Dohányzik vagy dohányzott valaha?
Kezelés
A lapockafájdalom kezelése a fájdalom okától függ. Ha a vállfájdalom egy izomtörzshöz kapcsolódik:
- Pihenés
- Jég
- Masszírozás
Az izom- vagy csontrendszeri probléma esetén a fizikoterápia javasolt. A nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek is segíthetnek.
Ha a fájdalmat daganat okozza, sugárterápia, kemoterápia vagy műtét javasolt.
Mikor kell orvoshoz fordulnia?
Ha néhány napnál hosszabb ideig fennmarad a vállfájdalma, fontos, hogy mielőbb felkeresse orvosát - még akkor is, ha részt vett a cikkünkben felsorolt fájdalmat okozó tevékenységekben. Ha a fájdalma súlyos vagy mellkasi fájdalom, légszomj jelentkezik, azonnal hívjon mentőt!
Forrás: WEBBeteg
Sohajda Fanni, fordító; verywellhealth.com
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus