A daganatos fájdalom és kezelése

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász frissítve:

Tévhit, hogy a daganatos megbetegedések csak előrehaladott stádiumban járhatnak fájdalommal. Bár korai fázisban a tumor sokszor valóban tünetszegény, jelentkezhet fájdalom, ami a betegség előrehaladásával súlyosbodik.

A rosszindulatú daganat különböző jellegű fájdalmat okozhat elhelyezkedésétől, méretétől függően. Idegek érintettsége esetén a fájdalom lehet éles, szúró jellegű az érintett területen. A növekvő daganat nyomás alá helyezheti a szerveket, szöveteket, ami ugyancsak fájdalomként jelentkezik. A tumor környezetében gyulladás jelentkezik, ami az idegvégződéseket irritálva okoz fájdalmat.

Amint a daganat fejlődik és egyre nagyobb teret foglal el a szövetekben, az érintett szerveket és szöveteket megnyomja, elnyomja, vagy sérüléseket okozhat azokban. Ennek következtében a környező területeken a betegek fokozódó fájdalmat tapasztalhatnak.

Miért fontos a daganatos fájdalom kezelése?

A daganatos fájdalom jelentősen csökkenti az életminőséget, ha kezeletlenül marad. Felismerése és kezelése ezért kiemelt fontosságú a rákbetegek gondozásában. A fájdalom kezelése segíti abban, hogy a beteg aktív maradjon, aludni tudjon, legyen étvágya, és ezáltal hatékonyabban tudjon megbirkózni a betegséggel és a kezelések mellékhatásaival.

A kezeletlen fájdalom a következő problémákat okozhatja:

  • depresszió
  • fáradtság
  • alvászavar
  • ingerlékenység
  • étvágytalanság
  • magányosság, elszigeteltség

A daganatos fájdalom kezelhető, fontos, hogy erről a beteg őszintén tájékoztassa orvosait. Tévhit, hogy a rák velejárója az erős fájdalom. Sajnos számos beteg úgy áll hozzá, hogy az orvost nem szabad „csak” a fájdalom miatt zavarni, vagy hogy a fájdalomról való panaszkodás gyengeséget jelent. A fájdalomnak mindig oka van, és a kezelőorvosnak tudnia kell róla. A fájdalom oka lehet a rák növekedése, fertőzés, vagy a kezelés mellékhatása. A fájdalmáról való beszélés az orvossal a kezelés fontos része, és segíti azt is, hogy jobban érezze magát.

Hogyan kezelhető a daganatos betegek fájdalma?

A fájdalomcsillapítók széles választékát használják a daganatos fájdalom enyhítésére. Az alkalmazott gyógyszerek típusa és adagolása a fájdalom intenzitásától, típusától és a beteg egyéni szükségleteitől függ.

Az enyhe fájdalmak kezelésére nemszteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID-k) alkalmazhatnak.

Opioid fájdalomcsillapítók különböző hatóanyagtartalmú és hatáserősségű változatokban állnak rendelkezésre. Enyhébb vagy középsúlyos esetben is alkalmazhatóak gyenge opioid tartalmú fájdalomcsillapítókat (kodein), súlyosabb fájdalom esetén erősebb opioid tartalmú fájdalomcsillapítókra (morfin) lehet szükség.

Az úgynevezett adjuváns gyógyszerek nem kifejezetten fájdalomcsillapítók, de segíthetnek csökkenteni a fájdalom intenzitását és hatékonyabbá tenni a fájdalomcsillapító kezelést. Például az antidepresszánsok, az antikonvulzánsok (görcselleni szerek) és a gyulladáscsökkentő szerek használhatók a neuropátiás (idegi károsodás által okozott) fájdalom enyhítésére.

A gyógyszer alkalmazásának a módja is befolyásolja a fájdalomcsillapító szer hatását: kezdetben hagyományos módon beadott fájdalomcsillapító előrehaladott esetben injekcióként beadható közvetlenül a fájdalomforráshoz közeli idegi területre.

A sugárterápia és a kemoterápia nemcsak a daganatok elleni küzdelemben segíthet, hanem a daganatos fájdalom csökkentésében is fontos szerepet játszhat.

  • A sugárterápia célzottan hat a daganatos területekre, és segít csökkenteni a daganat méretét vagy a tumor nyomását a környező szervekre és idegekre.
  • A kemoterápia alkalmazása segíthet csökkenteni a daganat méretét és terjedését, ami enyhítheti a daganat által okozott nyomást és fájdalmat. Emellett a kemoterápia a daganatos szövetek gyulladásos reakcióját is csökkentheti, így enyhítve a környező szövetek irritációját és fájdalmát.

Részletesebben Daganatos betegségek és fájdalomcsillapítás

Tudnivalók betegeknek a fájdalomcsillapításhoz

  • Ne várja meg, hogy a fájdalom erősödjék, tévhit, hogy minél tovább kell várni két dózis fájdalomcsillapító között! A fájdalomcsillapító akkor a leghatékonyabb, ha mindjárt a fájdalom érzékelésekor beveszi, és nem várja meg, amíg rosszabbul lesz. Erős fájdalom esetén nagyobb dózisra lehet szükség, mint a szokásos adag a fájdalom csillapítására.
  • Mindig az orvos által előírt időben vegye be a fájdalomcsillapítót, és ne hagyjon ki egyetlen dózist sem, akkor se, ha úgy érzi, nincs rá szüksége!
  • Tévhit, hogy az erős fájdalomcsillapítók függőséget okoznak. Bizonyos fájdalomcsillapítók hozzászokatják a szervezetet arra, hogy várja azt. Ez azonban nem valódi függőség. Noha a szervezete várni fogja a fájdalomcsillapítót, az orvos fokozatosan csökkentheti a dózist, ha a fájdalom mértéke csökken vagy elmúlik, így igen ritkán alakul ki tartós függőség még a morfinok használata esetén is. Ne hagyja, hogy az ettől való félelem megállítsa a fájdalma csillapításában!
  • A fájdalomcsillapítók nem mindenkire hatnak ugyanúgy. Ezért egyénenként más dózisban és formában (tabletta, tapasz, injekció, stb.) írják fel. A fájdalom kezelés módja számos dologtól függ, mint például az általános állapota, a rák típusa, helye, és előrehaladottsági foka, valamint a beteg fájdalomtűrő képessége.
  • Az orvosnak minél több információra van szüksége a fájdalma jellegét illetően, ezért legjobb, ha fájdalom naplót vezet. Írja le, milyen erős volt a fájdalma egy 0-10-es skálán, milyen gyógyszerrel próbálta meg enyhíteni, és mennyire volt hatásos. Írja le a fájdalom jellegét: égő, lüktető, vagy szúró volt? Mennyi ideig tartott?
  • Készüljön fel a mellékhatásokra! A kábító hatású fájdalomcsillapítók szédülést, hányingert, hányást, míg a gyulladásgátló fájdalomcsillapítók tartós használat esetén gyomorfájdalmat vagy gyomorvérzést okozhatnak.

Kiegészítő és alternatív terápiák

Az alternatív terápiák kiegészítő jelleggel segíthetnek a fájdalom csillapításában, ám mindenképpen kérje ki orvosa véleményét, mielőtt bármelyiket is alkalmazná, ezek ugyanis befolyásolhatják a kezelés eredményét is.

A leggyakrabban alkalmazott alternatív terápiák:

  • Relaxációs, pszichológiai módszerek, mint a biofeedback, kognitív terápia, relaxáció (pl. légzőgyakorlatok), meditáció, hipnoterápia.
  • Gyógynövények: hatóanyagtartalmuk kölcsönhatásba léphet a daganat kezeléséhez használt gyógyszerekkel vagy más fájdalomcsillapítókkal, illetve önállóan is lehetnek mellékhatásaik, ezért ezek alkalmazásáról mindenképp egyeztessen kezelőorvosával!
  • Gyógymasszázs: az izomfeszülés csökkentésével enyhítheti a fájdalmat bizonyos daganatok esetén
  • Elektroterápia: az elektromos árammal történő fizioterápiás kezelések hatékonyak a fájdalom csillapításában
  • Termoterápia: a meleg- és a hidegterápiának is lehet fájdalmat mérséklő hatása

Lásd még

WEBBeteg logó

WEBBeteg
Szerző:
Cs. K., fordító; Forrás: Mayo Clinic;
Aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest

Cikkajánló