Elhízás - Mikor forduljunk orvoshoz?
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, táplálkozási tanácsadó frissítve:
Milyen szövődményekhez vezethet az elhízás? Egyáltalán mikor beszélünk elhízásról? Mikor kell orvoshoz fordulni?
Elhízás - A téma cikkei |
7/1 Az anyák felelőssége is 7/2 Az elhízáshoz vezető okok 7/3 Miért kell kezelni az elhízást? 7/4 Elhízás - Mikor forduljunk orvoshoz? 7/5 Életmódváltással a túlsúly ellen7/6 Az elhízás kezelési lehetőségei 7/7 Élet elhízottan |
Miért probléma az elhízás?
Elhízásról akkor beszélünk, hogyha a szervezetben túl nagy mennyiségű a zsírszövet. Az emberi test el tudja viselni, ha egy kicsivel több zsírszövetet kell magával hordoznia, azonban egy bizonyos ponton túl a zsírszövet már hátrányosan befolyásolja az egészséget. Éppen emiatt az elhízás több mint esztétikai probléma. Az elhízás miatt nagyobb a kockázata pl. a magas vérnyomás, a cukorbetegség és számos más komoly egészségügyi probléma kialakulásának, így például a daganatok és az ízületi betegség megjelenésének előfordulási aránya is nagyobb.
Jó hír azonban, hogy még egy kisfokú fogyás is javíthatja az elhízással kapcsolatos szövődményeket! Fogyás általában a táplálékbevitel csökkentésével (főleg a szénhidrátokéval) és fokozott mozgással, leginkább életvezetési változtatások segítségével lehetséges, mert egy szigorú diéta, megszorító fogyókúra csak pár hétre ad eredményt, jellemzően visszahízás alakul ki, ha nincs ténylegesen életmódbeli változás.
Amennyiben valaki ezekre nem reagál kellően, más, az elhízás kezelésére kifejlesztett beavatkozás is a rendelkezésére áll, például egyes vényköteles gyógyszerek, de csak indokolt esetben és orvosi felügyelet mellett, esetleg ugyancsak indokolt esetben műtéti megoldások.
Az ábra a BMI kategóriákat mutatja
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha rááll a mérlegre, megtudhatja, mennyi a teljes testtömege, de nem kap felvilágosítást arról, hogy ebből mennyi a zsírszövet. A mérleg nem mondja meg azt sem, hogy a zsírszövet Önre jellemző elhelyezkedése mekkora kockázatot jelent. Egészségügyi szempontból azonban e két utóbbi tényező fontosabb, mint a testsúly önmagában. Bizonyos betegségek, például a cukorbetegség, fokozzák a túl sok zsírszövetből fakadó kockázatokat.
Három mutató segítségével eldönthető, hogy Önnek orvosi szempontból szüksége van-e fogyásra. E három mutató a testtömegindex (BMI), a haskörfogat (pontosabb megközelítéssel: a haskörfogat és a csípőkörfogat aránya) és a személyes kórelőzmény.
A kritikus mutatókról bővebben |
|
Ha a BMI és a haskörfogat meghaladja a kívánatos értéket, továbbá ha a fent említett betegségek közül egy vagy több előfordul, valószínűleg Önnél különösen jótékony hatású lenne a fogyás. Ha a BMI 30 vagy afelett van, akkor egyéb rizikófaktor nélkül is kívánatos a testtömeg csökkentése. Beszéljen orvosával egy fogyási terv kidolgozásával kapcsolatosan.
Orvosa segíthet Önnek eldönteni, szüksége van-e fogyásra, és ha igen, mennyit érdemes fogynia. A BMI és a derékbőség meghatározása mellett orvosa áttekintheti korábbi megbetegedéseit, így pontos képet tud Önnek adni arról, mennyire veszélyes a többletzsírszövet az Ön esetében.
Figyelembe kell venni, hogy dohányzik-e Ön, alkoholt fogyaszt-e és mennyi stressz éri mindennapjai során. E tényezők kombinációja nagyobb terhet ró az Ön szervezetére. Orvosa mindezek mellett feltárhat olyan betegségeket is, melyek súlyossága enyhíthető azzal, ha Ön néhány kilót lead. Egészsége érdekében beszéljen nyíltan súlyproblémájáról orvosával!
Ellenőrizze magát! |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, táplálkozási tanácsadó