Tudnivalók az allergiás tünetek vizsgálatáról

szerző: Dr. Augugusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész, allergológus - Budai Allergiaközpont
megjelent:

Ha az elmúlt időszakban tüsszögött, folyt vagy bedugult az orra, esetleg szűnni nem akaró kiütések, viszketés kínozza vagy rendszeres hasi fájdalmaktól, puffadástól szenved, itt az ideje kivizsgáltatnia, mi okozza a panaszait. Ha tünetei alapján felmerül az allergia gyanúja, kezelőorvosa a szükséges vizsgálat elvégzését fogja javasolni.

Az allergiavizsgálatra szükség van a diagnózis megállapításához, ahhoz, hogy megismerjük, mi az allergén, ami az allergiás tüneteket okozza.

Az allergiáknak több típusát ismerjük – mondja dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus. „Mást vizsgálunk légúti allergiás tünetek esetén, ha a beteg például orrfolyásra, tüsszögésre panaszkodik. Megint más irányba vizsgálódunk, ha hasi panaszokkal érkezik, hiszen ekkor feltehetőleg valamilyen étel fogyasztása váltja ki a tüneteit. A bőrallergiák esetében szintén másként alakul a kivizsgálás menete, hiszen itt a fémektől kezdve a különböző kozmetikumokig igen széles a paletta, ami a kiváltó tényezőket illeti.”

Miért van egyre több beteg?

Az allergia a szervezet egy nem megfelelő immunválasza, melyet valójában ártalmatlan környezeti anyagokkal szemben produkál. A válaszreakció, az allergia súlyossága enyhe viszketéstől, náthától, múló bőrkiütésen át súlyos, halálos anafilaxiás reakcióig terjedhet. Allergia: miért van egyre több beteg?>>

Vérvizsgálattal is kimutatható

Bármikor elvégezhető: allergiás időszakban, várandósoknál és kisgyermekeknél, csecsemőknél is. A vérvizsgálat az alábbi allergének kivizsgálásában nyújt segítséget:

  • légúti allergének (pollenek, atka, penész, állati szűr és tollak, stb.)
  • táplálék allergének (búza, tej, tojás, stb.)
  • rovarmérgek (méh, darázs)

Prick-teszt vagy bőrpróba

Az allergiavizsgálat alapmódszere. „A vizsgálat során az allergént az alkar bőrére csepegtetjük, majd minimális (felületi hámréteg) bőrkarcolás történik, ezt követően nézzük a bőr reakcióját. Vörösödés, duzzanat esetén az adott allergénre az allergia bizonyított. A vörösséget felhelyezést követően 10-15 perccel nézzük.” Elvégzése allergiás időszakban, ekcémás bőrnél, várandósoknál, szoptatás alatt, bizonyos gyógyszerek használata mellett nem lehetséges.

Prick-teszttel végezhető allergiavizsgálat:

  • légúti allergénekre (pollenek, atka, penész, állati szűr és tollak, stb.)
  • táplálék allergénekre (búza, tej, tojás, stb.)

Bővebben Prick teszt - bőrpróba allergének meghatározására

Gyógyítható és megelőzhető-e az allergia?

Az allergiát kiváltó anyag (allergén) kerülése csak az első életévekben járhat igazán sikerrel, de a folyamatos "üvegbúrában" való élet nem megvalósítható, ezért ez az út - még ha előre is látjuk az egyénre leselkedő veszélyt - nem megvalósítható. Gyógyítható és megelőzhető-e az allergia?

Epicután vizsgálat

A kérdéses anyagot, allergént a hát bőrére ragasztják. Ennél a módszernél szintén a bőr vörösödését, duzzanatát figyelik, de nem csak egy, hanem több alkalommal is: a felhelyezést követően 1-24-48 és 72 órát követően. Sőt vannak olyan allergének, melyek a felhelyezést követően egy héttel okoznak bőrtünetet. A hosszabb követés miatt epicután teszt allergia vizsgálat esetén a hát mosása nem javasolt.

Anyagok, melyek csak epicután teszt allergia vizsgálat módszerrel vizsgálhatóak:

Hidrogén kilégzési teszt

Nem allergia, hanem ételérzékenység kivizsgálása során alkalmazott vizsgálat. Laktóz és fruktóz intolerancia gyanúja esetén segíti a diagnózis megállapítását.

A vizsgálat lefolyása a következő: a beteg szájüregét és a garatot antibakteriális szerrel kiöblítik. A vizsgálathoz használt 300 ml folyadék (vízben oldott 20 g laktulóz vagy 75 g laktóz vagy fruktóz) elfogyasztását követően 20 percenként a vizsgálathoz használt műszerbe kell a betegnek lélegezni. A vizsgálat teljes időtartama 120 és 180 perc.

Mi micsoda?

IgE
- az ellenanyag, ami allergia esetén termelődik a vérben. Allergiavizsgálat során ezt lehet kimutatni és ezzel igazolható az allergia. Az IgE allergén specifikus, vagyis minden allergén – például egyes pollenek, állatszőrök, atka - ellen meghatározott típusú IgE termelődik.

IgG
- magasabb szintje jellemzően ételek kapcsán jelentkező tünetek – hasmenés, puffadás, görcsök - fordul elő. Vizsgálata elsősorban ételintolerancia, érzékenység esetén javasolt, különösen akkor, ha az IgE (allergia) vizsgálata nem mutatott eltérést, de a betegnek panaszai vannak.

Nutritív és inhalatív allergének:

Az allergia tesztek során vizsgált allergének gyűjtőneve. A nutritív (táplálék) allergének – például tej, tojás, földimogyoró, búza - jelölik az egyes élelmiszereket és/vagy azok összetevőit. Az inhalatív (légúti) allergéneket – például macskaszőr, parlagfű, fekete üröm, élesztőgomba - a légúti allergiás tünetek esetén vizsgálják.

(Budai Allergiaközpont - Dr. Augugusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész, allergológus)

Hozzászólások (0)

Cikkajánló

Húsvéti tojás Húsvéti tojás

Van néhány dolog, amit nem árt, ha tud.

Hüvelygomba kezelése Hüvelygomba kezelése

Helyi hatású készítmény a terápia hatékony kiegészítéséért. (x)

Belsőleges antihisztaminok

Az antihisztamin allergiás reakció esetén segít, amikor hisztamin szabadul fel a szervezetben. Az allergiás reakció okozói az adott szervezetre...

A CRP-szint mint gyulladásjelző

A CRP (C-reaktív fehérje) laborparaméter korán jelzi, ha a szervezetben gyulladásos folyamat zajlik, valamint azt is, ha már gyógyulófélben van. A CRP...

Szemviszketés - Milyen betegség tünete lehet?

Szinte nincs olyan ember, akinek élete során ne viszketett volna már a szeme. Mi állhat a háttérben? Mikor forduljunk orvoshoz?

Kiütéses gyermekkori betegségek

A kiütéses betegségeket általában a fertőző betegségekhez kötik. Számos más betegség járhat azonban még kiütéssel, illetve olyan...

Praktikus tanácsok allergiásoknak

Ha allergiára utaló panaszaink vannak, még mielőtt saját és ismerőseink véleménye szerint különböző kezelésekbe fognánk, vizsgáltassuk ki...

Az ételallergia és tünetei

Bár sok ember rosszul bír bizonyos ételeket, a valódi ételallergia (amely az immunrendszer túlérzékenységét jelenti bizonyos anyagokra) nem olyan...

Az asztma diagnosztizálása

Az asztma a légutak krónikus gyulladásos betegsége, mely a hörgők változó súlyosságú szűkületét okozza. A pontos diagnózis felállítása a...

Eozinofil granulocita

Az eozinofil granulociták (eosinophil granulocyták) a fehérvérsejtek egyik csoportját alkotják. A csontvelőben képződnek, az érési folyamat...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.