Allergia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Mit jelent az anafilaxia? Mi okozza, mik a tünetek, hogyan kezelhető, és hogyan lehet megelőzni?
Az anafilaxia súlyos, életveszélyes, a teljes szervezetet érintő túlérzékenységi reakció, melynek allergiás, és nem-allergiás formáját különböztetjük meg. Az allergiás anafilaxia során az allergiára hajlamos szervezetbe jutó allergén ellen IgE-antitest termelődik, melynek hatására ismételt allergén-expozíció esetén a speciális fehérvérsejtekből (hízósejtek, bazofil sejtek) felszabaduló anyagok, a hisztamin és a citokinek jellegzetes tüneteket idéznek elő.
Anafilaxia leggyakrabban bizonyos ételek (pl.: földimogyoró, búza, dió, hal és kagylófélék, tej, tojás) vagy gyógyszerek (pl.: béta-laktám antibiotikumok, nem-szteroid gyulladásgátlók) bevitele, illetve rovar (darázs, méh) csípése kapcsán jelentkezik. A nem-allergiás anafilaxia leggyakoribb kiváltó okai a fizikai terhelés, a hidegexpozíció, a kontrasztanyagok és az opiát típusú gyógyszerek. A pontos kiváltó ok azonban sokszor ismeretlen marad (30-50 százalék idiopátiás anafilaxia).
A tünetek általában (bár nem mindig) gyorsan alakulnak ki és gyorsan súlyosbodnak. A leggyakrabban érintett területek a bőr és a nyálkahártya, a szív és a légzőrendszer, a gyomor és a bélrendszer, valamint a központi idegrendszer. Tünetként jelentkezhet generalizált bőrpír, csalánkiütés, viszketés, ajak, nyelv, kötőhártya-duzzanat, szívritmuszavar, szívmegállás, alacsony vagy magas pulzusszám, vérnyomásesés, ájulás, orrváladékozás, nehézlégzés, légszomj, rekedtség, köhögés, sípoló légzés, felső légúti szűkület, hasi görcs, hányás, hasmenés, feledékenység, eszméletvesztés, zavartság, fejfájás, szorongás, húgyhólyag feletti kontroll elvesztése, medencei fájdalom. Potenciálisan életveszélyes állapotról van szó.
Az anafilaxia diagnózisa a részletesen kikérdezett kórelőzményen, a kiváltó faktorok felismerésén alapul, mely bőrpróbával (Prick-teszt), vagy a betegtől vett vér vizsgálatával bizonyítható. A nem-allergiás anafilaxia diagnózisa csupán a kórelőzményi adatokon alapul.
A kórkép megelőzése a kiváltó tényező elkerülésén alapul. Bizonyos esetekben használják a deszenzibilizációt (a szervezet lassú, fokozatos hozzászoktatása az allergénhez) és az immunterápiát.
A kezeléshez az anafilaxián már átesetteknél a szükségesen jelen lévő készenléti csomagból, izomba adandó adrenalin és/vagy 64 mg metilprednizolon tabletta és/vagy gyors hatású antihisztamin és/vagy intravénás kalcium javasolt. Ezt követően a betegnek mielőbb orvoshoz kell fordulnia. Gégeödéma esetén helyszíni konikotómiára is szükség lehet.
Olvasson tovább! Rovarcsípés, darázscsípés: mi a teendő?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus
Száraz, hámló bőr
Dr. Lesznyák JuditMik lehetnek az okok? Mit tehetünk a bőrszárazság megelőzéséért, kezeléséért?
Szájüregi gyulladások
Szponzorált tartalomAz orvosi zsályás gél hatásos afták és szájüregi gyulladások kezelésében. (x)
Hogyan mentsünk életet allergiás sokk esetén?
Különböző élelmiszerek, gyógyszerek, de akár darázscsípés is kiválthat súlyos, esetenként akár életveszélyes allergiás reakciót. Az úgynevezett anafilaxiás sokk váratlanul jön, sokan ráadásul nem is tudják, hogy ők maguk vagy egy családtagjuk érintett.
A gyermekkori ételallergiáról általánosságban
A gyermekkori ételallergia hazánkban a gyermekek kb. 7 százalékát érinti. Gyakorisága miatt jelentős, ezért összeszedtük róla a legfontosabb tudnivalókat.
Megcsípte a darázs? Vegye komolyan az anafilaxiás sokkot!
A családok szívesen látogatnak el vízpartok, tavak, tengerek közelébe, ám sokan vannak, akik nem készülnek fel kellően a rájuk leselkedő veszélyekre. Ezek közül az egyik leggyakoribb a darázscsípés, amely akár súlyos, olykor halálos sokkot is okozhat az arra érzékenyeknél.
Rovarcsípések - Mikor komoly a veszély?
A rovarok ejtette kisebb-nagyobb csípések, marások, ugyanis nemcsak kellemetlenek lehetnek (a bőr felszíne viszket, ég, esetleg megduzzad), hanem akár el is fertőződhetnek, sőt, súlyos allergiás reakciót is kiválthatnak.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!