Vegyszerekkel szembeni allergia

szerző: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

Folyamatosan és növekvő mértékben vagyunk kitéve figyelmeztetés nélkül olyan vegyszereknek, amelyek jelen vannak a belélegzett levegőben, ételeinkben és italainkban, munkahelyeinken és otthonainkban egyaránt.

A téma cikkei

13/1 A 10 leggyakoribb, allergiát kiváltó tényező
13/2 Milyen tüneteket okoz az eperallergia?
13/3 Tojásallergia - Tünetek és kezelés
13/4 Mikor beszélhetünk gabonaallergiáról?
13/5 Mit kell tudni a tejallergiáról?
13/6 Milyen tünetei lehetnek a földimogyoró allergiának?
13/7 Még a napra is lehetünk allergiásak? Napallergia
13/8 Rovarcsípés-allergia
13/9 A gyógyszerallergia
13/10 A latexallergia
13/11 Vegyszerek elleni allergia
13/12 Pollenallergia: tünetek, okok és kezelés
13/13 Kérdések és válaszok a parlagfű allergiáról

A minket körülvevő vegyszerek legtöbbje szerencsére nem veszélyes, ha viszont az immunrendszer terhelése olyan méreteket ölt, vagy a vegyszer magas koncentrációban van jelen, akkor érzékenység alakulhat ki vele szemben. A közlekedésben létrejött gázok, a cigarettafüst károsítják a légutakat vagy reakcióba lépnek a vegyszerekkel, fokozva az érzékenység esélyét.

Ezen anyagok elkerülése az egyetlen lehetőség a védekezésre, ami előfordulási gyakoriságukat figyelembe véve szinte lehetetlen.

Az allergiás kontakt dermatitis (ACD) a bőr egy kóros reakciója, amit a környezetből a bőrre gyakorolt közvetlen hatás vált ki. A reakció gyakran a környezetünkben mindenhol megtalálható vegyszerekre vezethető vissza. Gyakran okoznak ilyen tüneteket a műanyag termékekben és festékekben lévő epoxi gyanták, formaldehidok; a latex és a feketegumi, a fémek közül a nikkel és a cobalt.

Az élelmiszer-tartósító anyagok és a kozmetikumok illatanyagai is nemegyszer állnak a megjelent tünetek hátterében. Előfordulnak allergiát okozó vegyszerek az antibiotikumok vagy más gyógyszerek vivőanyagában is.

A tünetek helye árulkodó

Az okozó vegyszerekre következtetni lehet a bőrreakció megjelenési helyéből is. Ha a szempillákon van jelen, akkor főleg kozmetikumok állnak a háttérben, a kézfejen megjelenő elváltozást főleg gumitermékek, epoxigyanták vagy tartósítók okozzák. Ha az arcon észleljük, akkor ezt kozmetikumok, UV sugárzás, gyapjúalkohol, hajfesték okozza a leggyakrabban. A nyakon észlelt elváltozást nikkel vagy kozmetikumok idézik elő, míg a törzsön megjelenőket nikkel és gumik válthatják ki. A hónalj elváltozását rendszerint illatszerek, felületaktív anyagok és formaldehydok okozzák, az alsó végtagokon pedig a neomycin és az epoxi-gyanta nevű vegyi anyagok váltanak ki leggyakrabban panaszokat.

Kontakt dermatitis
Kontakt dermatitis

Mit tehetünk ellene?

Kontakt dermatitis esetében a fő kezelési lehetőség az azonosítás és a megvonás. A gyanút a patch teszt (a bőrre ragasztott gyanús anyag 24 óra utáni reakciója) igazolja. Ha az okozó vegyszer munkahelyen is megtalálható, akkor az eltávolítás nem mindig lehetséges. Kesztyűk és védőszemüvegek használata kötelező, enyhe esetekben pedig megoldás is lehet, ha a munkahely-változtatás nem lehetséges.

Ha nincs meg az okozó, akkor csak tüneti kezelés lehetséges: a bőr száradását kiküszöbölő védőkrémek, kenőcsök használata, antihisztaminok a viszketés enyhítésére. A súlyos panaszokat helyileg használt corticosteroidok és szájon át szedett szteroidok javíthatják. A súlyos allergiás reakció fototerápiára vagy más gyulladásellenes terápiára szorul.

Gyakoribb allergének
Gyakoribb vegyi csoportok, melyek életünk szinte minden pontján jelen lehetnek: formaldehidok, hydrocarbonátok és phenolok.

Allergén anyagok a teljesség igénye nélkül, amelyek mindennap jelen lehetnek és vannak környezetünkben: légfrissítők, aeroszolok, deodoránsok, antibiotikumok, fertőtlenítő szerek, szigetelő anyagok, cement, vaj, sajt, tapéták, tejtermékek, kartonok, beton, diesel üzemanyag, festékek, műtrágya, szivacsos anyagok, bútorok, hajlakkok, kozmetikumok, sajtótermékek, nyomdaipari termékek, petróleum, fotóipari termékek, samponok, szappanok, plasztikanyagok, szénfűtés termékei, tisztító oldatok, fűtőolajok, vazelin, oldószerek, aspirin és más gyógyszerek, bakelit, festékek, elektromos szigetelők, egyéb műanyag termékek.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász szakorvos

Allergia vagy nátha? - Az allergia tünetei

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
Allergia
Mikor gyanakodjunk egyszerű nátha helyett allergiára? - a kérdés néha nem is egyértelmű. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.

Cikkajánló

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

Édesítésre használt anyagok Édesítésre használt anyagok

Milyen előnyeik és hátrányaik vannak a különféle típusoknak?

Belsőleges antihisztaminok

Az antihisztamin allergiás reakció esetén segít, amikor hisztamin szabadul fel a szervezetben. Az allergiás reakció okozói az adott szervezetre allergizáló...

Szemviszketés - Milyen betegség tünete lehet?

Szinte nincs olyan ember, akinek élete során ne viszketett volna már a szeme. Mi állhat a háttérben? Mikor forduljunk orvoshoz?

Kiütéses gyermekkori betegségek

A kiütéses betegségeket általában a fertőző betegségekhez kötik. Számos más betegség járhat azonban még kiütéssel, illetve olyan bőrelváltozással, melyek...

Praktikus tanácsok allergiásoknak

Ha allergiára utaló panaszaink vannak, még mielőtt saját és ismerőseink véleménye szerint különböző kezelésekbe fognánk, vizsgáltassuk ki magunkat allergológus...

Az asztma diagnosztizálása

Az asztma a légutak krónikus gyulladásos betegsége, mely a hörgők változó súlyosságú szűkületét okozza. A pontos diagnózis felállítása a terápia alapja.

Eozinofil granulocita

Az eozinofil granulociták (eosinophil granulocyták) a fehérvérsejtek egyik csoportját alkotják. A csontvelőben képződnek, az érési folyamat befejeződését...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.