Elvégezhető az allergiavizsgálat, ha tüneteim vannak?
megjelent: 2016.09.24.
Nem kell megvárnia, amíg a tüneteit okozó pollen eltűnik a levegőből, és az sem kizáró ok, ha már egy ideje valamilyen antihisztamintartalmú készítményt szed, de nem érzi elég hatásosnak. Ha úgy döntött, hogy a végére járna, mi is okozza a panaszait, és személyre szabott kezelést kérne, akkor azt most is megteheti, nem kell a hűvösebb napok beálltáig szenvednie, vagy amíg a gyógyszer kiürül a szervezetéből.
Gyógyítható és megelőzhető-e az allergia? |
Az allergiát kiváltó anyag (allergén) kerülése csak az első életévekben járhat igazán sikerrel, de a folyamatos üvegbúrában való élet nem megvalósítható, ezért ez az út - még ha előre is látjuk az egyénre leselkedő veszélyt - nem megvalósítható. Gyógyítható és megelőzhető-e az allergia? |
A fül-orr-gégészeti vizsgálat lépései
Ha a beteg légúti panaszokkal érkezik kivizsgálásra, akkor az alapos kikérdezést követően allergia tesztet végzünk. A kikérdezés során feljegyezzük, hogy pontosan milyen tüneteket tapasztal, voltak-e már korábban hasonló panaszai, ha igen, akkor az év azonos szakában jelentkeztek-e, szed-e gyógyszereket, próbált-e más kezelést – mondta el a diagnózishoz fontos főbb kérdéseket dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.
A fül-orr-gégészeti vizsgálat során ellenőrizzük a légutak és az orrnyálkahártya állapotát is. Ilyenkor fény derülhet olyan egyéb elváltozásokra is, - például orrpolip, krónikus arcüreggyulladás vagy orrsövényferdülés - amelyek akár allergiához hasonló tüneteket is okozhatnak, vagy felerősíthetik a tüneteit.
Pick-teszt és vérvizsgálat
Miért van egyre több beteg? |
Az allergia a szervezet egy nem megfelelő immunválasza, melyet valójában ártalmatlan környezeti anyagokkal szemben produkál. A válaszreakció, az allergia súlyossága enyhe viszketéstől, náthától, múló bőrkiütésen át súlyos, halálos anafilaxiás reakcióig terjedhet. Allergia: miért van egyre több beteg? |
Pollenallergiás tünetek esetén az allergia vizsgálatát rendszerint alkaros bőrteszttel végezzük. Ennek során az az allergént az alkar bőrére csepegtetjük, majd minimális (felületi hámréteg) bőrkarcolás történik, ezt követően nézzük a bőr reakcióját. 10-15 perc alatt kialakuló vörösödés, duzzanat esetén az adott allergénre az allergia bizonyított.
A vizsgálat azonban nem végezhető allergiás időszakban, és antihisztaminok, antidepresszánsok és szisztémás szteroidok szedésének ideje alatt, ezért ilyen esetekben vérvizsgálattal tudjuk beazonosítani a panaszokat kiváltó allergént. Ezt a módszert alkalmazzuk várandósok, kisgyerekek és csecsemők esetében is – teszi hozzá dr. Augusztinovicz Monika. Vérvizsgálat során az allergénre specifikus ellenanyagok – IgE – szintjét mérik meg. Allergia esetén az IgE mértéke emelkedett a szervezetben.
Mi történik, ha pozitív a teszt?
Az előzetes vizsgálatokat és a beteg tüneteit az allergia teszt eredményével összevetve lehet személyre szabott kezelést összeállítani, mely egyaránt tartalmazhat vényköteles és recept nélküli készítményeket is. A tüneti kezelés hatására a beteg panaszai pár napon belül érezhetően csökkennek. Ezeket mindaddig szednie kell, amíg a tüneteket kiváltó pollen jelen van a levegőben. A hosszú távú megoldásban gondolkodók számára javasolható az allergén specifikus immunterápia, ám ezt a kezelést parlagfű allergiások csak jövő tavasszal kezdhetik.
(Budai Allergiaközpont - Dr. Augusztinovicz Monika, fül-orr-gégész)