
Pszichés betegségek
Az alkoholfogyasztás veszélyei
A huzamosabb időn keresztül fennálló, rendszeres alkoholfogyasztás súlyos károsodásokat okoz az egyén fizikai, pszichés állapotában, a közösségi életében, a tágabb környezet szociális-társadalmi jellemzőiben.
Okozhat-e depressziót a COVID-19?
A válasz: igen. Mára már számos tanulmány bebizonyította, hogy a poszt-COVID depresszió létező jelenség.
Félelem a szüléstől: a tokofóbia
A terhesség és a szülés jelentős események a nők életében. Bár többségében örömteli időszakról van szó, stressz és szorongás forrása is lehet. A nők gyakran aggódnak a szülés során fellépő fájdalom miatt, és amiatt is, hogy valami rosszul sülhet el. Ezek mind normális aggodalmak, amelyeket szinte minden terhes nő tapasztal valamilyen szinten.
COVID-os volt, és még mindig alvászavarai vannak? A hosszú COVID és az álmatlanság
Szakemberek kezdik végre megtalálni annak magyarázatát, hogy a koronavírus fertőzést, majd betegséget követő elhúzódó állapot hogyan és mennyiben befolyásolja alvásunk minőségét.
A nyugtalan lábak tönkretehetik az alvást
Sokak életét megkeseríti, mégis csak ritkán sikerül azonosítani a nyugtalan láb szindrómát, amely - többek közt - a nyugodt alvást is ellehetetlenítheti.
Szomatoform vegetatív diszfunkció - testi tünetek lelki okokból
A szomatoform rendellenességek közé összefoglalóan olyan pszichológiai állapotok sorolhatóak, amelyek során egy személy olyan testi tüneteket tapasztal, amelyek nem magyarázhatók orvosi vagy neurológiai diagnózissal, tényleges szervi elváltozással.
Elkerülő/korlátozó táplálékfelvételi zavar (ARFID)
Az elkerülő/korlátozó táplálékbeviteli rendellenességet (Avoidant/restrictive food intake disorder (ARFID)) az jellemzi, hogy a személy szigorúan korlátozza az étrendjét, és csak bizonyos típusú ételeket eszik. Korábban ezt az állapotot „szelektív étkezési zavarnak” nevezték.
Pajzsmirigy-túlműködés is állhat a bipoláris zavar mögött
A pajzsmirigy - bár egy parányi szerv, ennek ellenére - szinte az egész szervezet működésére hatással van. Túlműködése - akárcsak alulműködése - számtalan problémát okozhat, azonban a legújabb tanulmányok szerint a bipoláris zavarral és a szorongással is összefüggésbe hozható. Az összefüggésről Dr. Koppány Viktória, endokrinológus beszélt.
Az anyák egyik legnagyobb fájdalma: a vetélés
Bölcs mondás, hogy a nők két dologért mindenre képesek. Bármit megtennének azért, hogy legyen gyermekük, s azért, hogy a gyermekáldás ne következzen be. Ez az életkortól, testi-lelki érettségtől, szociális helyzettől, családi körülményektől is függ.
ADHD: gyakoribbak a munkahelyi és párkapcsolati problémák
A kezeletlen gyermekkori figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) felnőttkorban is komoly problémákat okozhat, a későbbi karrierre és az érzelmi életre egyaránt kihatással van - figyelmeztetett Dr. Pulay Attila.
Túlérzékeny gyermekek: tippek szülőknek a dührohamok megelőzésére
„Furcsán” viselkedik a gyerek? Hevesen reagál a zajokra, fényekre, nem eszik meg bizonyos ételeket, dührohamot kap néhány ruhadarabtól? Szenzoros érzékenységgel élni nem könnyű, sem a gyereknek, sem a szülőnek. A Vadaskert Gyermekpszichiátria erre a jelenségre hívja fel a figyelmet, amely egyre több család mindennapjait nehezíti meg.