
Pszichés betegségek
A skizofrénia tünetei
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta -
2022-10-07 11:33

A skizofrénia a különböző szerepekben való működés lassan előrehaladó, folyamatos zavarát eredményezi - elsősorban a munkahelyen és a magánéletben. A rendszeresen megjelenő és folyamatosan súlyosbodó tünetek skizofréniára utalhatnak.
A Huntington-kór és tünetei
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2023-01-21 20:03

A Huntington-szindróma egy gyors lefolyású, idegrendszeri megbetegedés, mely az agyban található bizonyos idegsejtek elhalásával jár. Ennek következtében a beteg akaratlan mozgásokat, érzelmi kitöréseket és szellemi leépülést tapasztal.
A patológiás részegség
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos -
2023-01-21 15:03

A részeg állapot társadalmi megítélése egységesen elutasító, ám néha nem is gondolnánk, hogy az ittasan dühöngő, vagy még nagyobb mértékben alkoholos befolyásoltság alatt álló személy esetleg önhibáján kívül, akár egy korty miatt került súlyos állapotba.
Téli depresszió - Amikor minden nehezebben megy
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta -
2023-01-19 16:03

Ismét itt van a téli depresszió tüneteinek megjelenési ideje. Vannak, akik pontosan tudják, hogy minden évben a tél közeledtével nehezebb hónapok elé néznek, de a legtöbb ember csak azt hangoztatja, hogy viszolyog a téltől. Valaki messze, meleg tájakra vágyik, néhányan viszont el is kezdik megszervezni az egzotikus utazást.
Életközepi válság - Hogyan szerezhetem vissza az életem feletti kontrollt?
Kovács Pap Péter -
2023-01-17 11:33
Nem kell a sötétséget agyonütnöd, elég, ha lámpát gyújtasz. Ha a problémáink láthatatlan kiváltó okai láthatóvá válnak, akkor a korábban lehetetlennek gondolt változtatások megvalósíthatók lesznek. Ebben a cikkben annak járunk utána, hogy legtöbbünkben miért is jelenhet meg a kisebb-nagyobb életközepi válság, és milyen belső ellenállások állják utunkat egy boldogabb élet felé.
Pánikbeteg a családban - Hogyan segíthetünk hozzátartozóként a pánikrohamok leküzdésében?
WEBBeteg - Dervalics Dóra, pszichológus -
2023-01-16 17:03

A feszültség és a stressz az élet természetes velejárói. A kérdés inkább az, tudjuk-e ezeket a helyzeteket megfelelően kezelni. Mit tegyünk, ha azt tapasztaljuk, hogy valakit annyira magával ragad saját gondolatainak áramlata, hogy elveszti a kapcsolatot a valósággal? Hogyan tudjuk visszahozni egy barátunkat, családtagunkat a jelenbe egy pánikrohamból?
Depresszió: Az örömtelenség (anhedónia) kezelése
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta -
2023-01-04 20:33

Az öröm képességének elvesztése a depresszió egyik kulcsfontosságú és nagyon gyakori tünete. Markáns lelki jelenségről van szó, melyet az érintett szenvedéssel él át a következményes kiüresedésérzés miatt. A változás a környezet számára viszont nem feltétlenül jól látható, ők inkább azt érzékelik, hogy az egyén mennyire megváltozott, nem a régi.
Szexfüggőség, hiperszexualitás, kényszeres szexuális viselkedés
WEBBeteg -
2023-01-02 16:33

A szexfüggőség kifejezés elárasztó mértékű szexuális tartalmú gondolatokra, vágyakra, késztetésekre vagy viselkedésekre utal, amelyek nem kontrollálhatóak, szorongást okoznak, és ellehetetlenítik az intim kapcsolatokat, és egyes esetekben komoly anyagi problémákat is okozhatnak.
Tippek, hogy jól kezdje az új évet és megelőzze a kiégést
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító -
2023-01-01 15:03
Amennyiben év vége felé közeledve az jut eszünkbe, hogy fogalmunk sincs, hogy éltük túl ezt a nehéz évet - nos, az érzéssel nem vagyunk egyedül. A világjárvány folytatódott, háború robbant ki tőlünk nem messze, amely így vagy úgy, de hatással van a mi életünkre is. Mindeközben a munkával, az otthonnal és a családdal kapcsolatos elvárásoknak ugyanúgy teljesülniük kell.
Kiégés, félelem, fájdalom - Hogyan segít a meditáció?
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító -
2022-12-30 05:03
A meditáció számos egészségügyi probléma leküzdésében nyújt segítséget. Sokszor zsong a fejünk a sok elintéznivalótól, az agyunk folyamatosan pörög, és ha a munkahelyi stressz sem kímél, ideje kicsit lazítani. Hogyan?
Evészavarok: mit tudunk a kiváltó okokról?
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró -
2022-12-28 11:33
Az evészavarok témáját napjaikban sok híresség külső megjelenése, életmódja és az annak nyomán kialakult panaszok állítják a közfigyelem fókuszába. Főként a nyugati világban (de nem csak ott) egyre gyakoribb az anorexia és a bulimia – hívta fel a figyelmet dr. Túry Ferenc pszichiáter (Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet) a Szenior Akadémia előadásán.
A depresszió testi tünetei
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta -
2022-12-26 15:03
A depresszió és a testi tünetek, fizikai betegségek többféle módon, különböző mechanizmusok alapján kapcsolódhatnak egymáshoz.
Családi feszültség és krízis kezelése karácsonykor
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta -
2022-12-23 11:03

A karácsony a családi ünnepségek, az egymásra figyelés, egymás megajándékozásának szinonimája is. A társadalmi ideológiák is azt a nézetet erősítik, hogy a karácsony túlnyomórészt a családi ünneplésről szól. Míg azonban az ünnepek számos lehetőséget kínálnak a rokonokhoz való kötődésre, karácsonykor a feszültséggel küzdő családi kapcsolatok, helyzetek is kiéleződhetnek.
Hogyan kezeljük hiperaktív gyermekünket?
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter -
2022-12-21 06:00

Az esetek túlnyomó többségében a hiperaktivitás megfelelő terápia mellett jól kezelhető és a tünetek az életkor előrehaladtával enyhülnek, de valamennyi figyelemzavar szinte minden esetben tartósan megmaradhat, végigkísérve a beteget egész életútján.
Karácsonykor egyedül, de nem magányosan
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró -
2022-12-20 20:33
A Szeretet ünnepe nagyon sok gyermek és felnőtt számára boldogságos készülődést jelent a meghitt percekre, órákra, napokra, s amikor a család együtt lehet a fenyőillatú meleg otthonokban, a szépen megterített asztal körül.
Bipoláris zavar gyermek- és serdülőkorban
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter -
2022-12-16 17:33

A 2000-es évek környékéig a bipoláris zavar diagnózist döntően felnőtt pszichiátriai esetekben alkalmazták, így gyerek- és serdülőkorúak esetén viszonylag újonnan vizsgált problémáról van szó. Komoly differenciáldiagnosztikai kérdések merülnek fel körülötte, amikre a gyermek- és serdülőkor gyors változásokat hozó, sérülékeny éveiben szinte lehetetlen biztos választ adni.
Testképzavarok megértése: a kezelés lehetőségei és a kilátások
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró -
2022-12-15 20:33

Kóros civilizációs jelenségnek tekinthető az evészavar minden formája: az anorexia nervosa és a bulimia nervosa is - magyarázta hallgatóságának dr. Túry Ferenc (SE Magatartástudományi Intézet) a Senior Akadémia korábbi előadásán.
A magány és az ünnepek - Hogyan kezelhetjük a magányt az ünnepek alatt?
WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító -
2022-12-13 11:03
Az ünnepekre általánosságban úgy tekintünk, hogy ez az öröm és a szeretet időszaka, de sok ember van, aki magányosnak érzi magát ebben az időszakban. Egyesek távol élnek családjuktól és hiányolják a szeretteiket az év ezen időszakában, mások rettegnek attól, hogy a karácsonyi összejövetelekre és a szilveszteri partikra partner nélkül menjenek, és végül inkább otthon maradnak.
Szülés utáni szorongás
WEBBeteg - Dr. Veress Dóra, pszichiáter -
2022-12-06 14:33

Természetes dolog, hogy a kisbaba megszületése után az újdonsült szülők szoronganak. Ennek sok oka lehet, a leggyakoribb, hogy az édesanya attól fél, hogy nem fogja tudni ellátni gyermekét, nem ismeri fel annak jelzéseit.
A kapuzárási pánik pszichológiája
WEBBeteg - Kazimir Ágnes, pszichológus -
2022-12-04 21:03

A közhelyként oly gyakran használt kifejezés, amelyet általában pejoratív értelemben használ a mindennapi kifejezések között a köznyelv, igazából nagyon komplex lélektani folyamatot takar.
A stressz szerepe a peptikus fekélybetegségek kialakulásában
WEBBeteg - Dervalics Dóra, pszichológus -
2022-11-29 17:33

A peptikus fekélybetegség (PUD) kialakulásáért elsősorban a Helicobacter pylori-fertőzést, illetve a nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését tartják felelősnek.
Hogyan küzdjük le a fogorvostól való félelmünket?
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító -
2022-11-27 11:53

Egy bizonyos fokú félelem vagy izgatottság teljesen természetes fogászati kezelések előtt. Baj csak akkor van, ha ezek az érzések beteges fóbiává növik ki magukat.
Pszichoszociális támogatást nyújtó vizsgálat Debrecenben
Debreceni Egyetem -
2022-11-23 12:41
Az autoimmun májbetegségben szenvedők életminőségének javítása a célja annak a hároméves tudományos vizsgálatnak, amely a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinikáján indul.
Hogyan előzhetjük meg az idegösszeomlást?
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta -
2022-11-22 20:33

Az önismeret, a tudatos jelenlét mellett az egyik legfontosabb a megelőzésben az öngondoskodás és az önegyüttérzés. Az önmagunkkal kapcsolatos szeretetteljes figyelem és törődés megvalósítására utal az önegyüttérzés.
Disszociatív identitászavar: a tünetmentes állapot nem feltétlenül jelent gyógyulást
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, pszichoterapeuta; Fazekas Erzsébet, újságíró -
2022-11-14 20:03
Mentális betegségét maga mögött tudva, gyógyultnak mondja magát egy volt amerikai sportoló. Pszichiáterek szerint azonban ez aligha lehetséges, mert a disszociatív identitászavarral élők esetében csak nagyon ritkán van mód a felépülésre.
A férfiak nehezen fejezik ki mélyebb érzéseiket, hamarabb megbetegszenek
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró -
2022-11-12 20:46
Nem szívesen beszélnek róla, nem ismerik be, de a felmérések azt igazolják, hogy a férfiak több mint egyharmada időről időre magányosnak érzi magát. Többségük elvált, özvegy, agglegény vagy egyszerűen az elköteleződéstől tartó férfi, aki nehezen nyit a párkapcsolat vagy új barátok felé, ha régen él magányos farkasként.