Tüdőgyulladás: okok, tünetek, kezelés
A tüdőgyulladás a tüdő szöveteinek gyulladása fertőzés, allergia vagy fizikai-kémiai okok következtében. Néhány ipari országban a tüdőgyulladás a leggyakoribb halálok a fertőző betegségek közül.
A tüdőgyulladás okai
Meg kell különböztetnünk a fertőző és a nem fertőző tüdőgyulladást. A nem fertőző tüdőgyulladást allergiás, illetve fizikai-kémiai okok váltják ki, például mérgező anyag belélegzése. A fertőző tüdőgyulladást baktériumok, vírusok, gombák és paraziták okozhatják. A fertőzés érintheti csak a tüdőszöveteket, de ráterjedhet a hörgőkre. Nagyon ritkán gyerekeknél vagy idős embereknél előfordulhat, hogy egy ételdarabka a tüdőbe jut, ahol gyulladást vált ki.
A tüdőgyulladás tünetei és típusai
A tüdőgyulladások fajtáit különböző szempontok szerint oszthatják fel. Ez a felosztás lényegében a megfelelő terápiát szolgálja, miután laborvizsgálattal megállapították, hogy milyen kórokozó a felelős a betegségért. A betegség felosztható a tünetek alapján, eszerint megkülönböztetnek típusos és atípusos tüdőgyulladást. Utóbbinál a betegség lappangva alakul ki.
A típusos tüdőgyulladás, amit rendszerint baktériumok (leggyakrabban a Streptococcus pneumoniae) okoznak, a fertőzést követő 12-24 órán belül súlyos tünetekkel jelentkezik. A páciensnek hirtelen magas láza lesz, elérheti a 40 oC-ot, és gyakran hidegrázással jár. A pulzus felgyorsul, elérheti a percenkénti 120-at is. Egy időben köhögés is jelentkezik. Rövid idő után gennyes, sárgás vagy zöld köpet ürül, amibe vér is keveredhet, ekkor a köpet színe vöröses barna.
A tüdőgyulladás lefolyása
Hogyan előzze meg a tüdőgyulladást? |
Általában a tüdőgyulladás azért alakul ki, mert immunrendszere valami miatt (átmenetileg vagy tartósan) gyengébb. Az alábbi tanácsok segíthetnek Önnek egészsége megőrzésében. Hogyan előzze meg a tüdőgyulladást? |
A páciensek gyakran légszomjra és légzés közben jelentkező fájdalomra panaszkodnak. Jellegzetes az édeskés vagy kellemetlen szagú lehelet. Néhány páciens gyorsan és elégtelenül lélegzik, hogy a légzési segédizmokat is igénybe veszi, miközben az orrcimpák mozgása jól látható. A beteg mellkasfél láthatóan kevésbé vesz részt a légzésben.
Az atípusos tüdőgyulladás nem korlátozódik a tüdő egyik oldalára, valamennyi tüdőszövetet érinti. Az atípusos tüdőgyulladás többnyire fiataloknál jelentkezik, mindenféle megelőző alapbetegség vagy kísérőbetegség nélkül.
Mielőtt a betegség jellegzetes tünetei jelentkeznének, influenzaszerű panaszok lépnek fel. A láz lassan emelkedik 38,5 oC-ig. Az atípusos tüdőgyulladás csak ritkán terjed ki a mellhártyára. A jellegzetes gennyes váladék is hiányzik. A tipikus tüdőgyulladás tünetei az első hét nap során súlyosbodnak. Amikor a tünetek enyhülnek, megkezdődik a gyógyulási folyamat, ami akár tizenkét hétig is tarthat.
A tüdőgyulladás szövődményei
A legyengült szervezetű emberek, valamint a fekvőbetegek számára a tüdőgyulladás halálos kimenetelű is lehet. A tüdőgyulladás következménye lehet gennygyülem, mely bőséges, rossz szagú köpetürítéssel jár.
A tüdőgyulladás kezelése
A terápia alapja a kórokozókkal szembeni célzott küzdelem, és mivel baktériumok okozzák a tüdőgyulladást a legtöbb esetben, ez antibiotikumos kezelést jelent. Ezen kívül a következő intézkedésekre van szükség:
- A produktív köhögést segíthetik a köptető, nyákoldó szerek. Ezeket azonban nem szabad köhögéscsillapító szerekkel együtt szedni, és éjszakára sem lehet bevenni őket.
- Az erős fájdalom és a magas láz (ált. 38,5 oC a határ) láz- és fájdalomcsillapító szerekkel (pl. paracetamol) enyhíthető.
- Fekvőbetegeknél a trombózis megelőzésére is szükség van.
- Fontos a folyadékutánpótlás, veszély esetén az infúzió is szükségessé válik. Azonban mivel a tüdőgyulladás többnyire idős embereknél fordul elő, meg kell bizonyosodni arról, hogy a páciens nem szenved-e szívelégtelenségben, mert ha igen, akkor ennek figyelembevételével kell meghatározni a napi fogyasztható folyadékmennyiséget.
- Egy megfelelő légzésterápia támogatja a hatékony kezelést
- Nagyon súlyos esetben ritkán szükség lehet orrszonda alkalmazására, amelyen keresztül a beteg tiszta oxigént lélegezhet be.
Forrás: WEBBeteg
B. M., szakfordító; gesundheit.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos