• Amit a paracetamol szedéséről tudni kell

        WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit
        Szerző: WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit

        Ki ne kezdett volna már öngyógyszerezésbe, amikor otthon feküdt lázasan? A legtöbb ember ilyenkor a házi patikában található lázcsillapítókhoz nyúl, melyek közül sok paracetamolt tartalmaz. De mi is valójában ez a hatóanyag, és mi az, amit fontos tudni róla?

        A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos fájdalom (fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom, illetve -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom) csillapítására alkalmasak, gyulladáscsökkentő hatásuk azonban nincs.

        Paracetamolból felnőtteknek szigorúan 4 óránként csak egy 500 mg-os tablettát szabad alkalmazni. Naponta (24 óra alatt) maximum 4 grammot, azaz 8 darab 500 mg-os tablettát lehet bevenni.

        Gyermekek esetén ez alacsonyabb! 10-15 mg-nak megfelelő adagot kell adni minden testtömeg kilogrammra számolva. Ajánlások szerint 3 hónapos kor alatt, illetve 6 kg-os súly alatt nem javasolt a paracetamol szedése!

        Vesekárosodott betegeknél nem szükséges az adag csökkentése, csak a két gyógyszerbevétel közötti időt kell megnövelni: közepes mértékű vesekárosodás esetén 6 órára, súlyos vesekárosodás esetén 8 órára.

        Hirdetés

        A paracetamol hátrányai

        A terhesség és szoptatás alatti paracetamolhasználat

        Bár a terhesség alatti paracetamolhasználat, úgy tűnik, nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis, ha lehet, csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó. Kutatások szerint a várandósság első 3-4 hónapjában alkalmazva magzati ártalmat nem okoz, szedése azonban mindig csak egyéni elbírálás, szakorvosi javaslat alapján történhet! A paracetamol az anyatejbe kiválasztódik, így szoptatás ideje alatt szintén kérjük ki védőnő vagy gyermekgyógyász tanácsát.

        A paracetamol nagy adagban májkárosító hatású, valamint a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja. Normál esetben a paracetamol zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer mérgező vegyületté alakul, amely kötődik a májsejt proteinjeihez és megöli a sejtet.

        Paracetamolmérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre és hányásra panaszkodnak, de 48-72 órával később viszonylag kis mennyiség (több mint 10 g, 20-30 tabletta) végzetes májszövetelhalást okozhat. Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni.

        Mikor nem ajánlott a paracetamoltartalmú gyógyszeres kezelés?

        Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt. Enyhébb károsodás esetén csökkenteni kell a dózist és/vagy növelni az adagok bevétele közötti időt. Ebben az esetben legjobb lenne szakorvos véleményét kikérni a paracetamol terápiával kapcsolatban, vagy pedig egyszerűen más hatóanyag tartalmú lázcsillapítót bevenni. Közepes vagy súlyos májelégtelenség esetén nem javasolt a paracetamol alkalmazása!

        Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem ajánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint a gyógyszer alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani.

        Tartós, nagy dózisú adagolásnál mellékhatásként nem csak hepatotoxicitás, de fejfájás is felléphet. Ilyenkor a szedést fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni! 

        Mi szól a paracetamol mellett?

        A paracetamolnak azonban vannak olyan tulajdonságai, melyek jobbak a többi lázcsillapítónál. Több láz- és fájdalomcsillapító károsítja a gyomor nyálkahártyát, így hosszú ideig nagy dózisban alkalmazva akár gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést okozhatnak. Ilyen hatóanyag az acetilszalicilsav, egyéb szalicilsav-származékok, a diklofenak és az ibuprofen, hogy csak a leggyakoribbakat említsük.

        Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt

        A paracetamolnak nincs nyálkahártya-károsító hatása, így gyomor- vagy nyombélfekély betegségben szenvedő lázas betegeknek inkább a paracetamol hatóanyagú lázcsillapító javasolt.

        Az acetilszalicilsav-tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóknak jelentős véralvadásgátló hatása is van, mivel gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így megnövelik a vérzési időt. Emiatt azoknak, akik véralvadásgátlót szednek, javasolt a paracetamoltartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazása, mivel annak nincs befolyása a véralvadási értékekre.

        A paracetamol nem teljesen veszélytelen, mégis a kockázatok ismeretével az általa esetlegesen okozandó problémákat minimálisra lehet csökkenteni és így biztonságosan alkalmazható szer.

        Dr. Kovács Anikó, gyógyszerészForrás: WEBBeteg
        Orvos szerzőnk: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
        Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit

        Legutóbb frissült: 2017.10.15 10:05
        • WEBBeteg.hu
      • Cikkajánló

        Diabétesz gyermekeknél

        Diabétesz gyermekeknél

        Dr. Horváth Balázs

        Gyermekkorban többnyire az 1-es típus alakul ki, de a 2-es is egyre gyakoribb.

        Ízületi fájdalmak

        Ízületi fájdalmak

        B. M., szakfordító

        A reuma összefoglaló név, gyulladásos és degeneratív folyamatokat foglal magába.

        Vényköteles, mégsem olcsóbb? - Ha nem támogatott egy gyógyszer, akkor miért kell hozzá recept?

        A vény és az ártámogatás fogalmait gyakran egymáshoz társítjuk, és úgy gondoljuk, azért kell a vény, hogy olcsóbb legyen a gyógyszer. Viszont sokszor találkozunk azzal a gyógyszertárban, hogy az általunk kiváltott gyógyszer hiába receptköteles, a teljes árát kell kifizetnünk. Akkor hogy is van ez?

        A vényeken mit jelentenek a jogcím kategóriák?

        Azt, hogy melyik gyógyszerre milyen típusú támogatás számolható el, az egészségbiztosító határozza meg többek között az alapján, hogy az adott gyógyszer milyen betegség kezelésére szolgál. A súlyos, ritka vagy örökletes betegségek kezelésére szánt gyógyszerek támogatása általában magasabb.

        A haspuffadás gyógyszeres kezelése

        A haspuffadás egy gyakran előforduló emésztőrendszeri állapot, amelyet okozhatnak bizonyos betegségek, a helytelen életmód vagy egyszerűen csak a nem megfelelő módú vagy összetételű táplálkozás. Tünetei könnyen felismerhetőek. Ezek általában a teltségérzet, felfúvódás, hasfájás, feszülő érzés a hasban, böfögés. Mindezen tüneteket a felgyülemlő és nehezen távozó bélgázok okozzák. Milyen típusú gyógyszerekkel enyhíthető a haspuffadás?

        Mit tegyünk, ha influenzás lett a gyermekünk?

        Sokan tanácstalanok, hogy vajon mit is tegyenek, és mikor forduljanak orvoshoz a kisgyermekükkel, ha az influenza tünetei jelentkeznek.

        Farmakovigilancia: Ön is bejelentheti a fellépő mellékhatást!

        A gyógyszerek 4 százalékát mellékhatás miatt vonják ki a forgalomból, pedig a megfelelő információk birtokában ez elkerülhető lenne. A mellékhatás bejelentésével hozzájárulhatunk a gyógyszerek biztonságosabb alkalmazásához.

        A láz okai és a lázcsillapítási módszerek

        A láz emelkedett testhőmérséklettel járó állapot, egy tünet, melyet kiválthat fertőző és nem fertőző betegség, külső hatás is. Mi a teendő láz esetén?

      • Kérje ingyenes cikkértesítőnket! Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.