Tüdőrák - Járjunk rendszeresen szűrésre!
A tüdőrák súlyos, akár halálos betegség is lehet, de a korai diagnózis esélyt adhat a gyógyulásra. Nem csak annak kellene rendszeresen szűrővizsgálaton részt vennie, aki dohányzik, hanem annak is, aki passzívan szívja a füstöt. Hazánkban 18 ezer ember szenved tüdőrákban, hárommillióan dohányoznak.(x)
Mit okoz a dohányzás?
Az alkohol mellett a dohányzás számít az egyik leggyakoribb káros szenvedélynek világszerte, Magyarország lakosságának pedig különösen nagy része nikotinfüggő: 3 millió ember él vele. A probléma általában kamaszkorban kezdődik, mikor a fiatalok a csoportba (bandába) tartozás kedvéért rágyújtanak az első szálra. Annak ellenére, hogy az élmény általában kellemetlen, hiszen a szervezet méregként reagál a nikotinra, a füst pedig irritálja a nyálkahártyát, kitartanak, és rászoknak, ezzel pedig egész életüket befolyásolják.
CT vizsgálat - Vizsgálati helyek |
Az összes nem speciális CT-vizsgálat: Budapest, Cegléd, Debrecen, Győr, Hódmezővásárhely, Orosháza, Salgótarján, Szeged CT angiográfiák: Budapest, Debrecen, Győr, Salgótarján, Szeged CT enterográfia, colonográfia (virtuális colonoscopia): Budapest, Debrecen, Győr, Szeged Szív CT-vizsgálat (CT coronarographia): Bp-Péterfy, Győr, Szeged, Derecen CT vezérelt intervenció: Bp-Péterfy, Debrecen, Győr, Szeged |
A dohányzás többek között rákot, szív- és érrendszeri, légzőszervi betegségeket, trombózist és magas vérnyomást okoz. Egy szál cigaretta elégése során 2 liter füst szabadul fel, ennek harmadát szívja be a dohányos. A füstszűrő csak ennek a füstnek a harmadát szűri meg, így a 2 liter kilencede minden mérgező anyagával együtt a szervezetbe kerül. Pedig ilyen anyagból rengeteg van a cigarettában: 4 ezer anyagból áll, melyből 40 bizonyítottan rákkeltő hatású.
Diagnoscan Magyarország - elérhetőségek |
|
Mit okoz a passzív dohányzás?
A levegőbe jutó füstöt azok is szívják, akik nem dohányoznak, így két óra passzív dohányzás egy füstös kocsmában 4 szál elszívott cigarettával ér fel. Egy étteremben, ahol a nemdohányzó részbe szűrődik a füst, másfél szálat tesz ki két óra, munkahelyen 8 óra passzív dohányzás 6 szál cigarettát jelent, az otthonunkban pedig, ha a társunk körülbelül egy dobozzal szív el 24 óra alatt, három szál jut nekünk. Minél kisebb térben (pl. autó) minél hosszabb ideig szívjuk mások cigarettafüstjét, annál nagyobb veszélynek vagyunk kitéve. Ez fokozottan igaz a gyerekekre, akik dohányzó szüleik mellett komoly egészségügyi hátrányt szenvednek a nemdohányzó családokkal szemben: a passzívan dohányzó gyerekek artériáinak falai korán megvastagodnak.
Megelőzhető a tüdőrák?
A dohányzás nem csupán a tüdőrák kialakulását segíti elő, hiszen minden szervet károsít, amit ér. A 18 ezer tüdőrákos mellett minden évben 7 ezer új esetet diagnosztizálnak, és körülbelül ugyanennyien halnak meg a betegség miatt. A leszokással javíthatunk esélyeinken, de a rendszeres szűréssel biztosíthatjuk a betegség korai diagnózisát, melynek esetén a prognózis sokkal jobb. A hagyományos tüdőszűrés helyett a mellkas CT ajánlott, hiszen a rejtettebb részeket is megmutatja. A Diagnoscan Magyarország Diagnosztikai Központjában térítés ellenében pár napon belül áteshetünk a vizsgálaton, nem kell várakoznunk, ráadásul az új technikának köszönhetően a leletet is hamarabb a kezünkben tarthatjuk. A kellemes környezet, a profi szakorvosok enyhítik a vizsgálattal együtt járó, természetes aggodalmakat.
(Diagnoscan Magyarország, Első Egészségügyi Marketing)