Adattárak
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A CT (computeres tomográfia) röntgensugárzáson alapuló módszer, azonban nem egy rögzített irányból készülnek a képek, hanem az emberi szervezet vizsgált részéről haránt irányú képszeleteket készít, lehetővé téve így a háromdimenziós ábrázolást.
A vizsgálat lényege, hogy a készülék egy síkban különböző irányokból képsorozatot készít, majd a képeket egy beépített számítógép összegzi, és egy mesterséges keresztmetszeti képet hoz létre. Ezeket különböző magasságokban megismételve pedig a keresztmetszeti képekből hosszanti sorozatot készít. Így a felvétel eredménye a test adott területét megmutató keresztmetszetek sora lesz.
Számos kóros folyamat (vérzés, daganat) következtében megváltozik az adott terület sugárelnyelő képessége, és ez a CT-vel pontosan lokalizálható, míg a hagyományos röntgentechnikával nem volt az. A vizsgálat során gyakran szükség lehet kontrasztanyag alkalmazására is, melyet egy kis vénán keresztül juttatnak be az érrendszerbe.
A CT elsősorban a gerinc és az agykoponya vizsgálatában elengedhetetlen, ugyanis segítségével az idegrendszer közvetlenül vizsgálható. Tumorok, érrendellenességek – aneurizma, azaz kóros értágulatok − infarktusok, gyulladások, vérzések, az agyödéma jól ábrázolódnak. A koponya CT felvétele jól használható úgynevezett sztereotaxiás sebészeti vagy rádiófrekvenciás sebészeti beavatkozások pontos, háromdimenziós megtervezéséhez.
A mellkas CT-vizsgálatára akkor kerül sor, ha a röntgenfelvételen valamilyen elváltozás volt látható. Ezzel a vizsgálattal ugyanis jobban ábrázolódik a tüdő szerkezete. A tüdőembólia diagnosztizálásához jódtartalmú kontrasztanyag beadását követően készítenek felvételeket, ez a CT pulmonális angiográfia.
Hasi CT-vizsgálatra akkor van szükség, ha a hasi ultrahang és a laboreredmények alapján azt az orvos indokoltnak találja. CT-vel jól vizsgálható a máj, a lép, a vesék, a mellékvese, a hasnyálmirigy és a megnagyobbodott nyirokcsomók. A CT a gyomor-bélrendszer egyes betegségeinek vizsgálatára is alkalmas, ehhez bizonyos esetekben speciális vizsgálati körülmények szükségesek. A gerinc vizsgálatára a CT a legmegfelelőbb módszer, hiszen a hagyományos röntgenfelvételekkel ellentétben nem csak a csontok, hanem a lágy részek és a gerincvelő is jól ábrázolódnak.
A CT kiválóan alkalmazható az aorta és más nagyobb erek vizsgálatára értágulat és nagyobb vénák trombózisának gyanúja esetén.
A végtagokon elsősorban az ízületek környékén lévő bonyolultabb töréseket pontos feltérképezésében nyújt segítséget.
A CT-vizsgálathoz nem szükséges kórházba befeküdni. A felvétel előtt a beteg pontos tájékoztatást kap arról, milyen előkészületek szükségesek, például a vizsgálat jellegétől függően lehet, hogy előtte néhány órával nem szabad enni vagy inni. Ha a felvételhez kontrasztanyagot is használnak, azt vagy meginni kell, vagy vénán keresztül adják be, szintén a tervezett vizsgálattól függően.
Maga a vizsgálat a röntgenfelvételhez hasonlóan teljesen fájdalommentes, az egyedüli kellemetlenséget az jelentheti, hogy a vizsgálat időtartama alatt a betegnek mozdulatlanul kell feküdnie, ami általában nem tart tovább néhány percnél. A páciens egy keskeny, műanyag ágyhoz hasonló vizsgálóasztalra fekszik, mely folyamatosan mozogva beljebb tolja a beteget a röntgencsöveket tartó kör alakú állvány alá, miközben a számítógép által vezérelve az egyes képsíkokban felvételeket készít a testről
A CT hátránya, hogy a kórház számára nagyon drága a vizsgálat, valamint hogy sugárterheléssel jár, ezért terhesség alatt nem végezhető. Kontrasztanyag használat esetén pedig fennáll a kontrasztanyag-érzékenység veszélye.
Orvos válaszol CT kolonoszkópia: mekkora a sugárterhelés?
Diagnosztikai módszerek | |
---|---|
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Soltész Annamária, általános orvos, Dr. Reinhardt István
Száraz, hámló bőr
Dr. Lesznyák JuditMik lehetnek az okok? Mit tehetünk a bőrszárazság megelőzéséért, kezeléséért?
Szájüregi gyulladások
Szponzorált tartalomAz orvosi zsályás gél hatásos afták és szájüregi gyulladások kezelésében. (x)
Hgb - Mi okozhatja a normál tartománytól való eltérését?
A Hgb (haemoglobin) a vörösvértestek alkotóeleme, egy olyan vastartalmú fehérjemolekula, mely az oxigén megkötéséért és annak szállításáért felelős a keringő vérben. A vörösvértestek az oxigént a tüdőben veszik fel és a szövetekhez szállítják, helyette a sejtektől a szén-dioxidot a tüdőbe transzportálják.
Koleszterin: összkoleszterin, HDL, LDL
A koleszterin minden emberi és állati sejtben megtalálható vegyület. Kisebb részét táplálékkal vesszük magunkhoz, a másik, nagyobb hányada a májban képződik (szintetizálódik). Részt vesz a sejtmembránok felépítésében, az epesavak egyik alkotója, számtalan hormon előállításának kiindulási anyaga, szerepe nélkülözhetetlen az emberi szervezetben.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!