
Emésztőrendszeri megbetegedések
Májbetegségek első tünetei
A máj a szervezet nagyon fontos szerve, melynek központi szerepe van az anyagcserében és a méregtelenítésben is, valamint az emésztés egyik szinte nélkülözhetetlen nedvét, az epét választja ki.
A gyulladásos bélbetegség vastagbélrákhoz vezethet
Kutatások szerint a Crohn-betegség fokozza a vastagbélrák kockázatát, bár a fokozott kockázat ellenére a gyulladásos bélbetegségben szenvedők 90 százalékánál sohasem alakul ki daganatos megbetegedés.
Kóros és káros - Mihez vezethet az éhezés?
Egy átlagos felnőtt szervezet napi energiaigénye 2000-3000 kcal körül mozog kortól, nemtől, fizikai aktivitástól függően. Ha ezt a bevihető energiamennyiséget csökkentjük, akkor az izomsejtek és vázizmok leépülésétől az immunrendszer meggyengülésén át akár halálhoz is vezethet a megvonás.
A csecsemőkor hasi problémái
A kisbabák első életévében a szülőknek a legtöbb fejtörést a különböző hasi problémák okozzák, mint a hasfájás vagy közismert nevén kólika, a puffadás, a széklet milyensége, gyakorisága. Talán könnyebb lesz eligazodnunk ebben a témakörben, és hatékonyabban tudunk segíteni gyermekünknek, ha egy kicsit megvilágítás alá kerül ezeknek a folyamatoknak az élettani háttere.
Hasmenés, székrekedés, haspuffadás - Mi áll az IBS-es panaszok hátterében?
A stresszt az IBS leggyakoribb kiváltó okaként tartják számon, mégsem tehető felelőssé önmagában a tünetek megjelenéséért. A betegek hiába próbálkoznak önmagában a stressz csökkentésével és sajátítanak el különböző technikákat kezelésére, ha a probléma forrása részben a táplálkozásukban keresendő.
Van-e összefüggés a vesekövesség és az epekövesség között?
Mind a vesekövesség, mind az epekövesség gyakori megbetegedés. Az epekövesség a nőknél, a vesekövesség a férfiaknál alakul ki gyakrabban. Mindkettő kialakulásában a túlsúlynak, a cukorbetegségnek, a köszvénynek, zsíranyagcsere-zavarnak és a magasvérnyomás-betegségnek is szerepet tulajdonítanak, melyeket összességükben az úgynevezett metabolikus szindrómának (anyagcsere tünetegyüttesnek) neveznek, de felmerült már a hirtelen súlyvesztés is mint rizikótényező.
Az aranyér kialakulásának okai és megelőzése
Az aranyér a végbélnyílás körül vagy a végbél alsó szakaszában kialakuló elváltozás. Harmincéves korára az emberek fele megtapasztalja a viszketéssel és fájdalommal járó problémát, amikor ezek az erek kitágulnak, begyulladnak.
Aranyérműtét után
Az aranyeresség gyakorisága egyre nő az életkor előrehaladtával. A középkorúak akár felét is érintheti a betegség. Kialakulásában számos tényező vesz részt, korunk rohanó világában a helytelen táplálkozás és mozgásszegény, sokszor ülő életforma mellett gyakrabban számolhatunk kialakulásával, akár már a harmincas korosztályt is érintve.
Az IBS növeli a szívinfarktus rizikóját
Az irritábilis bél szindróma (IBS) sokak életét megnehezíti, és mint kiderült, a szívinfarktusnak is önálló rizikófaktora. Az összefüggéseket dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta világította meg.
Toxikus májbetegség - Leggyakrabban az alkohol, de más is okozhatja
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ha valakinek májbetegsége van, akkor azt elsősorban a túlzott alkoholfogyasztás idézi elő. Ez a feltételezés gyakorta közelít a valósághoz, de a gyógyszerek túlzott és rendszeres szedése, a különböző hivatások végzőinél az egyes vegyi anyagokkal, például az oldószerekkel, festékekkel való munka szintén kiválthatja a toxikus májbetegség megjelenését.
Gluténintolerancia - A rokonok is érintettek lehetnek
Ha közeli vérrokonának gluténintoleranciája (cöliákia) van, érdemes ellenőriztetnie magát abban az esetben is, ha nem tapasztalja a tipikus tüneteket! Esélye van ugyanis annak, hogy Ön is érintett, és a betegségnek más egészségügyi következményei is lehetnek.