Minden, amit tudni kell a sugárterápiáról
Nemcsak passzív elszenvedője, hanem tevékeny részese is lehet a beteg a daganatellenes sugárterápiának. Azzal, ha megfogadja az orvosok kéréseit, s betart néhány étrendi és életmódbeli tanácsot, önmaga is tehet azért, hogy némileg könnyebben átvészelhesse a sugárterápiát.
A tapasztalatok szerint, aki nem hagyja el magát és tudatosan felkészül a lehetséges mellékhatásokra, valamint azok csillapítására, önmaga is javíthat közérzetén és általános állapotán, ezzel pedig közvetve a kezelés sikerességéhez is hozzájárulhat.
A sugárterápia sosem okoz fájdalmat, a néhány perces kezelés közben abból egyáltalán nem érez semmit a beteg, nem kell például attól tartani, hogy a sugár forró lenne vagy égetne.
A tumor elpusztításához szükséges sugárdózist nem egyszerre, hanem több hetes időtartam alatt (frakcionáltan) adják le: minden egyes napon ugyanazt a kezelést ismétlik meg, a sugárnak minden esetben ugyanolyan szögben és intenzitásban kell elérnie a célterületet. Ezt segítik a gyakran használt betegrögzítők, műanyag maszkok, s ezért fontos a stabil, mozdulatlan fekvés és a besugárzás ideje alatt az egyenletes, kis intenzitású légzés.
A pontosság érdekében szükség van a beteg együttműködésére is. Az orvos kérheti, hogy – például prosztata vagy kismedencei besugárzás esetén – a páciens mindig teli (esetenként mindig üres) hólyaggal érkezzen, s kerülje a puffasztó ételek fogyasztását. Utóbbi kitételnek, s a kiegyensúlyozott táplálkozásnak azért lehet jelentősége, mert a belekben felhalmozódó gázok vagy salakanyag mennyisége is némileg befolyásolhatja a sugárnyaláb útját.
A teljes cikket a rakgyogyitas.hu weboldalán ITT olvashatja