Bőrrák: rosszindulatú bőrdaganatok

Rákgyógyítás
megjelent:

Nagy ellentmondás húzódik aközött, hogy sokan éppen az egészségesség szimbólumának tartják az állandó barnaságot, holott groteszk módon ezzel - a túlzott napozással és szoláriumozással - éppen a súlyos betegségek kialakulásának nőhet a kockázata.

A téma cikkei

A rosszindulatú bőrdaganatokat két nagy csoportba oszthatjuk, a hám eredetűek és a festéksejt (pigmentsejt) eredetűek. A cikkben csak a leggyakoribb formák szerepelnek.

Hám eredetű daganatok

A hám eredetű daganatok közül a két leggyakrabban előforduló típus az alapsejtes vagy bazálsejtes bőrrák (basalioma) és a laphámrák (spinalioma).

A basalioma a leggyakoribb bőrrák: 40 év felett jelentkezik a fénynek kitett területeken, leggyakrabban az arcon és a törzsön - tenyéren, talpon vagy nyálkahártyákon sosem fordul elő. A basalioma lassan növekszik áttétet igen ritkán ad.

Bővebben Bővebben a basaliomáról

A spinalioma ritkábban fordul elő. Gyorsan növekszik, az esetek 1 százalékában ad áttétet, elsősorban a nyirokcsomókban. Szintén a fénynek kitett területeken jelentkezik, de a nyálkahártyán is megjelenhet.

Bővebben Bővebben a spinaliomáról

Mindkét bőrrák-típus kialakulásában szerepet játszik a tartós, éveken keresztül fennálló napfénykárosodás. Azoknál, akik tartós napfényhatásnak vannak kitéve - mezőgazdasági munkások, tengerészek - lényegesen gyakoribb az előfordulásuk.

Festéksejt eredetű daganatok

A bőr pigmentsejtjeiből kiinduló daganat a melanoma malignum, amely nem a leggyakoribb, azonban a legagresszívebb bőrdaganat. Fele részben meglévő anyajegyek válnak rosszindulatúvá, fele részben pedig új bőrfelületen jelenhetnek meg. Kialakulásában szintén az UV sugárzásnak van döntő szerepe.

Bővebben Bővebben a melanomáról

(Forrás: A rakgyogyitas.hu cikke)

Cikkajánló

Anyajegy vagy bőrrák? Az anyajegyekről

Dr. Kónya Judit, családorvos
Bőrrák
A közönséges anyajegyek a hétköznapi ember számára nem különíthetők el sem az úgynevezett atípusos anyajegyektől, sem magától a kialakult bőrráktól, ezért fontos, hogy minden változást bőrgyógyász ellenőrizzen.
Az immunrendszer feladata
Az immunrendszer feladata

Hogyan működik?

Éjszakai köhögés
Éjszakai köhögés

Ezért kell időben cselekedni. (x)

WEBBeteg - Dr. Baki Márta, onkológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.