Sugárkezelés után mehetek gyógyfürdőbe?

WEBBeteg
frissítve:

Rendszeresen felmerül a kérdés, hogy sugárterápiában részesült daganatos beteg mehet-e gyógyürdőbe, fürdőbe, tengerpartra. Egyeseknek reumatológiai problémáik miatt lenne szükség a gyógyvíz hatásaira, mások a kezelés után pihenési céllal mennének fürdőkbe. A WEBBeteg Orvos válaszol onkológus szakorvosainak javaslatai.

A sugárkezelés alatt és közvelenül utána

Akutan, éppen sugárkezelés alatt álló rákbetegeknél valóban nem helyes gyógyfürdőbe menni. A sugárterhelés miatt a bőr kipirosodik, a mélyebb rétegekben létrejöhet enyhe, vagy súlyosabb nyirokkeringési zavar, amitől a bőr sokkal sérülékenyebbé válik.

A gyógyvizekben fürdeni daganatos betegség fennállása esetén nem javasolt sugárterápia nélkül sem, mivel megváltoztatja nyirokkeringést, ez pedig előnytelen lehet bizonyos esetekben, a meleg miatt kialakuló vérbőség pedig kedvezhet a daganat terjedésének. Gyógyíthatatlan, progrediáló rákbetegségben szenvedőknél ezért egyértelműen ellenjavallt a meleg vízben történő fürdőzés.

A kezelés befejezése után még "dolgozik" a sugár kb. 4-6 hétig, ezen idő alatt továbbra is inkább az otthoni gyógytorna gyakorlatok ajánlottak az esetleges mozgásszervi panaszok kezelésére. Ez alatt az idő alatt otthon tornázzon, a mellrák kezelésére alkalmazott besugárzás esetén például végezzen karkörzéseket az óra járása szerint 10-20-szor, majd visszafelé 10-20-szor naponta többször. Próbalja meg, hogy az érintett oldali kar ujjai mennyire érnek fel az ajtófélfán - így nem "sül be", nem "rozsdásodik be" a vállizület.

A betegség és a terápia miatt kicsit emelkedik a rizikó a bakteriális felülfertőződésre is, ami a felázott bőrfelületen még könnyebben kialakul. Ebből kifolyólag daganatos betegségben még a nem gyógyvizekben sem ajánlott a strandolás, fürdőzés.

A sugárkezelés hatásainak elmúlása után

Amennyiben valaki kiegészítés képpen (posztoperatív, vagy más szóval adjuváns céllal) kapott sugárkezelést, gyógyult vagy gyógyiulófélben lévő beteg, akkor némi türelmi idő - tehát 4-6 héttel a sugárkezelés utolsó napja - után nyugodtan mehet gyógyfürdőbe. A fürdő és a vízben történő mozgás, torna jót fog tenni.

Ebben az időszakban se napoztassa közvetlenül a sugárkezelés által érintett bőrterületet a beteg. Napra mehet, de ne "napoztassa", mivel az újabb fizikai ártalmat jelent a bőrnek a sugárterhelést követően. A direkt napsugárzás egyéb bőrterületeknek sem előnyös, a kezelés helyén pedig különösen ártalmas. Fényvédő krémekkel csökkenthető a rizikó, de még ezzel együtt sem ajánlott.

Ez is érdekelheti

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szakértők: Dr Nagykálnai Tamás onkoradiológus, klinikai onkológus és Dr. Tóth Judit belgyógyász, onkológus

Cikkajánló

Szemüvegválasztás
Szemüvegválasztás

Útmutató a megfelelő választáshoz.

D-vitamin
D-vitamin

Az ajánlás speciális pontjai.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Van Holnap! Zsákos Alapítvány
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Molnár Katalin, onkoradiológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.