Változókor téma
Klimax - A bőr és a haj szerkezetének változásai és a hőhullámok
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

A változókor a nők életének természetes fázisa, a női szervezet hormonális átállásának időszaka. Ne tekintsük tehát betegségnek! A hormonális változás számos testi és lelki változással jár együtt.
Hitek és tévhitek a hüvelyszárazságról
WEBBeteg - Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
A hormonális és vérkeringési változásokat közvetítő hüvely szöveti felépítése is rendkívüli. Szentágothai professzor fogalmazásában: a hüvely rugalmas rostokba ágyazott, hatalmas simaizomtömeg, melyben a falat borító hám szerkezetén kívül más rendezettség nehezen ismerhető fel.
Változókori fogamzásgátlás
WEBBeteg - Dr. Hazay Máté, nőgyógyász
A női petefészek aktivitása a 40-es évek vége felé fokozatosan csökkenni kezd. Milyen fogamzásgátlási módszerek javallottak klimax idején?
A menopauza szakaszai - Premenopauza, perimenopauza, menopauza, postmenopauza
WEBBeteg - Dr. Szalóczy Péter, nőgyógyász
A menopauza megjelölés nem egy betegségről, hanem a nő életében idővel bekövetkező élettani, hormonális, természetes változások meghatározott életszakaszáról szól. A nők életük megközelítőleg egyharmadát a menopauzát követően élik le.
Hüvelyszárazság a változókorban
Szponzorált tartalom
A hüvelyszárazság nem szokatlan a változókorban - szinte minden második 45 év feletti nőt érint*. Szárazságérzet, égő érzés, viszketés vagy akár fájdalom: a hüvelyszárazság tünetei kellemetlenek és testi-lelki terhet jelenthetnek az érintett nők számára. Erről a témáról azonban sokszor hallgatunk. (x)
Kombinált fogamzásgátlók előnyei a változókor kezdetén
Dr. Gyovai Gabriella, nőgyógyász
Azok a nők, akik manapság a menopauzát közelítik vagy néhány éve túl vannak rajta, megszokták, hogy sok mindent kontrollálni tudnak az életükben - nem úgy, mint anyáik, nagyanyáik.
Változókori hólyaggyengeség és szexuális problémák
WEBBeteg - B. M., szakfordító, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Változókorban a nők számos testi és lelki panasszal küzdenek. Ezek közé tartoznak többek között a vizeletvisszatartási problémák és a szexuális problémák is. Cikkünk e két változókori probléma hátterébe nyújt betekintést.
Ösztrogén- és progeszteronszint - Fontos az egyensúly
WEBBeteg - Dr. Szalóczy Péter, nőgyógyász
Mindkét hormonfajta a petefészkek szövetének terméke. Keletkezésük mennyiségét az agyalapi mirigy tüszőérlelő (FSH) és sárgatestérlelő (LH) serkentőhormonjai szabályozzák.
Klimax - Mivel jár az ösztrogénszint csökkenése?
WEBBeteg - Dr. Szalóczy Péter, nőgyógyász
A menopauza előtti években az a kifinomult szabályzó rendszer, amely mindaddig fenntartotta a menstruációs ciklusokat, a középidős tüszőérést és a termékenyíthető petesejt kialakulását, akadozni kezd. Ennek oka, hogy az öregedő petefészkek serkentőhormon-érzékenysége romlik, így a vérzések pontatlanabbá válnak, vagy néha felerősödnek, és már nincs középidőben tüszőrepedés, sárgatesthormon-termelés, több lesz a tüszőhormon, a megvastagodott méhnyálkahártya pedig erősebb, rendetlenebb vérzéssel járhat. Végül a tüszőhormon termelése az elöregedett petefészkekben megszűnik.
A menopauza testi és lelki tünetei
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász - Szponzorált tartalom
Menopauzáról beszélünk akkor, amikor egy nőnek végleg elmarad a vérzése. Definíció szerint 12 menstruáció nélküli hónap után mondhatjuk ki a menopauza diagnózisát. Általában a természetes módon kialakult menopauza 45-55 éves kor között következik be.