Menopauza
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A menopauza - sokak félelmével ellentétben - nem szünteti meg a nőiességet és a szexuális életet, sőt sokakra felszabadítólag hat, hogy már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt.
A téma cikkei |
6/1 A menopauza 6/2 Mi vezet a menopauzához? 6/3 Milyen betegségekre kell jobban figyelni? 6/4 Kezelések menopauza idején 6/5 Alternatív gyógymódok 6/6 Életmódjával is alkalmazkodjon! |
A menopauza szó szerinti jelentése: a menstruáció vége.
Mivel a menopauzát megelőző néhány év során a vérzések általában rendszertelenné válnak és több hónapos kimaradások fordulhatnak elő, a menopauza akkor válik biztossá, ha egy év elteltével sem jelentkezik új menstruáció.
A menopauza természetes biológiai állapot, amely a termékenység korának végét jelenti. Ettől függetlenül a menopauza kellemetlen testi tüneteket és érzelmi labilitást, veszteségérzést okozhat.
Tévhitek és igazság |
|
A hormonális változásokon túl, a menopauzához kapcsolódó tévhitek is felelősek az érzelmi megrázkódtatás miatt. Először is a menopauza még nem jelenti azt, hogy az élet a végéhez közeledik, általában majdnem annyi van hátra az életből, mint amennyi eltelt.
Másodszor, a menopauza nem fogja megszüntetni a nőiességét és a szexuális életét. Sőt lehet, hogy idővel Ön azon nők közé fog tartozni, akikre felszabadítólag hat, hogy már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt.
Noha a menopauza nem betegség, a kialakult tünetek (és nem csak a súlyosak) kezelhetőek, és a páciens kérésére kezelendőek is. Sokféle terápia áll rendelkezésre, az életviteli módosításoktól kezdve a hormonpótlásig.
A menopauza az utolsó menstruáció, amelyet egy év elteltével állapíthatunk meg hitelt érdemlően. A petefészek aktivitása azonban már a menopauza előtt, a 30-as életévek végén csökkenni kezd, egyre kevesebb ösztrogént és progeszteront termel a női ciklus során, egyre kevesebb tüsző érik meg havonta, és a petesejt kiszabadulása (ovuláció) egyre kiszámíthatatlanabb lesz.
Mikor forduljunk orvoshoz? |
|
A menstruáció jellege is megváltozhat, rövidebb vagy éppen hosszabb lesz, erőteljesebb vagy kevésbé erőteljes, gyakoribb vagy ritkább. A menopauza előtt a vérzések rendszertelenné válnak, nagyon ritka, hogy az utolsó menstruációt megelőzően minden hónapban legyen vérzés. A termékenység ezekkel a változásokkal párhuzamosan csökken.
A menopauza többnyire 48 és 52 éves kor között alakul ki.
Korai jelei már az utolsó vérzés első évfordulója előtt megjelennek:
Vannak tünetek, amelyek csak évekkel a menopauza után fejlődnek ki:
A menopauzát kb. 5-6 évvel megelőző, majd 5-6 évvel követő időszakot klimaktériumnak, vagy röviden klimaxnak nevezzük.
Premenopauza (menopauza előtti időszak). Ezt az időszakot perimenopauzának is nevezik, ami pontatlan, mert szó szerint menopauza körüli (és nem előtti) időszakot jelent. A premenopauza során már jelentkezhet a menopauza néhány tünete, de menstruáció - általában szabálytalan időközönként - még van. A hormonszintek szeszélyesen alakulnak, ezért már megjelenhetnek a hőhullámok és az érzelmi labilitás. Terhesség igen kis eséllyel, de még bekövetkezhet.
Posztmenopauza (menopauza utáni időszak). A petefészkek sokkal kevesebb ösztrogént állítanak elő (végül szinte semennyit sem), már egyáltalán nem termelnek progeszteront, nincs ovuláció és nem alakulhat ki terhesség sem.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Előző oldal | | 6/1 | | 6/2 Mi vezet a menopauzához? |
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
Korai menopauza
A természetes menopauza átlagosan 51 éves korban alakul ki, ám genetika, betegség vagy bizonyos orvosi eljárások hatására előfordulhat, hogy már 40 éves kor előtt bekövetkezik. Az ebben az életkorban bekövetkezett természetes vagy indukált menopauzát korai menopauzának nevezzük.
Mit tegyek a hőhullámok ellen? - Az orvos válaszol
A menopauza miatt erős, hirtelen hőhullámaim vannak, ami a munkámban is zavar. Mit tehetek ellene? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Menopauza - Sokat tehet a kellemetlen tünetek ellen
A menopauza kapcsán kialakuló tünetek egy része - a hőhullámoktól a hüvelyszárazságon keresztül az alvászavarokig - megfelelő életvitellel is enyhíthető, illetve a szövődmények kockázata csökkenthető.
A menopauza szakaszai - Premenopauza, perimenopauza, menopauza, postmenopauza
A menopauza megjelölés nem egy betegségről, hanem a nő életében idővel bekövetkező élettani, hormonális, természetes változások meghatározott életszakaszáról szól. A nők életük megközelítőleg egyharmadát a menopauzát követően élik le.
Mi vezet a menopauzához?
A menopauza a maga idejében természetes jelenség, bizonyos műtétek, gyógyszeres kezelések és betegségek azonban maguk is idő előtti menopauzát hozhatnak létre.
A leginkább titkolt változókori tünet: a hüvelyszárazság
A női szervezet több évtizeden át ciklusosan bekövetkező hormonális változások alatt áll. A petefészkek által termelt hormonok közül az ösztrogén nem csupán a női ciklusra és a termékenységre, de számos szervünk és szervrendszerünk, valamint anyagcsere-folyamataink megfelelő működésére is hatással van.
Klimax: a nők alig 1 százaléka kap hormonpótlást
A menopauza éveiben az ösztrogénszint csökkenése miatt számos kórkép kockázata megemelkedik, és bár az érintettek 10-20 százalékának szüksége lenne hormonpótló kezelésre, mégis kevesebb mint egy százalékuk részesül benne - hívta fel a figyelmet Dr. Várbíró Szabolcs, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi docense.
Menopauza - új lehetőségek kapujában
Számos nő retteg az öregedés gondolatától. Az ötvenedik életévükhöz közeledve, pánik félelem keríti hatalmába őket. - Hogyan tovább? Mi lesz velem? – teszik fel maguknak a kérdést. A menopauza bekövetkeztével a szorongás még erőteljesebbé válik. Nem egy esetben pedig depresszióhoz vezet.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!