Menopauza
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A menopauza a maga idejében természetes jelenség, bizonyos műtétek, gyógyszeres kezelések és betegségek azonban maguk is idő előtti menopauzát hozhatnak létre.
A téma cikkei |
6/1 A menopauza 6/2 Mi vezet a menopauzához? 6/3 Milyen betegségekre kell jobban figyelni? 6/4 Kezelések menopauza idején 6/5 Alternatív gyógymódok 6/6 Életmódjával is alkalmazkodjon! |
A petefészek több ezer tüszőt tartalmaz, melyek mindegyikében egy megtermékenyítetlen petesejt található. Minden női ciklus elején az agyalapi mirigy (hipofízis) follikulus stimuláló hormont juttat a keringésbe, melynek hatására a tüszők egy része elkezd érni, majd közülük a leggyorsabb (általában egy, ritkán kettő vagy több) teljesen megérik. Érés közben a tüszők ösztrogént termelnek, az ösztrogénszint emelkedése jelzi a hipofízisnek, hogy a továbbiakban már nincs szükség több follikulus stimuláló hormonra.
Ha kellően megemelkedett a vérben az ösztrogénszint, a hipofízisben egy másik hormon termelése is megindul, a luteinizáló hormoné. Ez a hormon felelős az érett tüsző megrepedéséért, és a petesejt kijutásáért a tüszőből és egyben a petefészekből (ovuláció).
Ha nincs ovuláció, nincs teherbeesés. Ha a női ciklus során nem emelkedik meg az ösztrogének mennyisége a vérben, az agyalapi mirigy nem fog luteinizáló hormont termelni, vagyis az ovuláció és a teherbeesés lehetősége is elmarad.
A tüszők száma a kor előrehaladtával fokozatosan csökken, részben a felhasználódás, részben a spontán pusztulás miatt. Emiatt idővel a női ciklus során kevesebb tüsző indul érésnek, ezek viszont kevesebb ösztrogént termelnek, ami miatt eleinte ritkábban, később egyre gyakrabban nem vagy késve indul be a luteinizáló hormon termelése, vagyis elmarad az ovuláció és késik a menstruáció is.
Menopauzában olyan kevés tüsző indul érésnek és termel ösztrogént, hogy a follikulus stimuláló hormon szintje nem csökken, hanem a korábbi maximális érték 10-20-szorosán stabilizálódik. A magas follikulus stimuláló hormon szintet teszik felelőssé a hőhullámokért és a rossz közérzetért.
Luteinizáló hormon nem fog termelődni, az ovuláció és a menstruáció pedig végleg elmarad.
A menopauza a maga idejében és a maga korral összefüggő okaival természetes jelenség, azonban egyes műtétek, gyógyszeres kezelések és betegségek maguk is előidézhetik a korai menopauzát.
Hiszterektómia (nevezik totális uterusz exstirpációnak is). A hiszterektómia a méh egészének műtéti eltávolítása. Régebben a petefészkeket is eltávolították (ami azonnal posztmenopauzát hozott létre), ez ma már nem rutinszerű. Hiszterektómia után nincs többé menstruáció és teherbeesési lehetőség, a petefészek viszont aktív marad, ezért a természetes menopauzáig nem alakulnak ki annak tünetei.
Kemoterápia és sugárterápia. A daganatellenes kezelés menopauzát hozhat létre a kezelés időtartama, és egy, azt követő regenerációs időszak alatt, melynek hossza a kezelés hosszától és erősségétől függ.
Korai petefészek elégtelenség. A nők körülbelül 1 százaléka 40 éves kor előtt eléri a menopauza állapotát. A korai petefészek elégtelenség hátterében genetikai és autoimmun tényezők állhatnak, de a pontos okot gyakran nem sikerül kideríteni.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
6/1 A menopauza | | 6/2 | | 6/3 Milyen betegségekre kell jobban figyelni? |
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
Korai menopauza
A természetes menopauza átlagosan 51 éves korban alakul ki, ám genetika, betegség vagy bizonyos orvosi eljárások hatására előfordulhat, hogy már 40 éves kor előtt bekövetkezik. Az ebben az életkorban bekövetkezett természetes vagy indukált menopauzát korai menopauzának nevezzük.
A menopauza szakaszai - Premenopauza, perimenopauza, menopauza, postmenopauza
A menopauza megjelölés nem egy betegségről, hanem a nő életében idővel bekövetkező élettani, hormonális, természetes változások meghatározott életszakaszáról szól. A nők életük megközelítőleg egyharmadát a menopauzát követően élik le.
A leginkább titkolt változókori tünet: a hüvelyszárazság
A női szervezet több évtizeden át ciklusosan bekövetkező hormonális változások alatt áll. A petefészkek által termelt hormonok közül az ösztrogén nem csupán a női ciklusra és a termékenységre, de számos szervünk és szervrendszerünk, valamint anyagcsere-folyamataink megfelelő működésére is hatással van.
Ösztrogén- és progeszteronszint - Fontos az egyensúly
Mindkét hormonfajta a petefészkek szövetének terméke. Keletkezésük mennyiségét az agyalapi mirigy tüszőérlelő (FSH) és sárgatestérlelő (LH) serkentőhormonjai szabályozzák.
Miért gyakoribbak nőknél a szájüregi problémák?
A nőknél sokkal gyakoribbak a szájüregi problémák, melynek hátterében az őket érő hormonális változások állhatnak. A hormonális változások nemcsak a fogíny vérellátását befolyásolják, hanem szervezetünk reakcióját is azokra a toxikus anyagokra, melyekből a lepedék képződik.
Koleszterin: változókorban nő a kockázat
Sok nő gondolja, hogy a szívinfarktus, a stroke elsősorban a férfiak betegsége. A statisztikai adatok szerint 50 éves korig ezek a betegségek valóban gyakrabban fordulnak elő férfiaknál, viszont a menopauza idején a szervezetben bekövetkező hormonváltozások miatt a nők veszélyeztetettsége utoléri a férfiakét.
Klimax: a nők alig 1 százaléka kap hormonpótlást
A menopauza éveiben az ösztrogénszint csökkenése miatt számos kórkép kockázata megemelkedik, és bár az érintettek 10-20 százalékának szüksége lenne hormonpótló kezelésre, mégis kevesebb mint egy százalékuk részesül benne - hívta fel a figyelmet Dr. Várbíró Szabolcs, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi docense.
A menopauzáról részletesen
A menopauza - sokak félelmével ellentétben - nem szünteti meg a nőiességet és a szexuális életet, sőt sokakra felszabadítólag hat, hogy már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!