
Terhesség - Panaszok cikkek
Keserű szájíz
A szájban érzett keserű íz hosszas fennállás esetén, illetve ha váratlanul, étkezéstől függetlenül jelentkezik, számos betegség tünete lehet, ugyanakkor normális állapotokban (mint például a terhesség) vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.
Miről ismerhető fel a terhességi epepangás?
Amikor egy nő várandós lesz, szervezete már szinte a fogantatás pillanatától elkezd készülődni a magzat kihordásának hosszú időtartamára és a megszületés eseményére. Ezen változások gyakorlatilag minden szervet, szervrendszert érintenek, hátterükben a megtermékenyítéskor elkezdődött neurohormonális szabályzó rendszerek komplex működése áll.
Terhesség során jelentkező aranyér
Várandósság során a nők közel negyedénél okoz problémát az aranyér. Leggyakrabban a terhesség alatt alakul ki vagy okoz panaszt, akinek viszont korábban is volt aranyere, annak állapota sokat romolhat a terhesség során élettanilag bekövetkező változások miatt. Ritkán a vajúdást és hüvelyi szülést követően alakul ki átmenetileg.
A mellgyulladás és tejláz kialakulása, tünetei
A szoptatás az édesanya és gyermeke között nagyon bensőséges és különleges kapcsolat. A gyermek táplálásának ez a legbiztonságosabb és legegyszerűbb formája. Többnyire problémamentesen zajlik, ám vannak olyan gondok, amik megnehezíthetik a kismama napjait, főként az első időkben.
Hüvelyi fertőzések terhesség esetén
A terhességi hormonhatásoknak - emelkedő hormonszinteknek - köszönhetően a kismamák sokkal fogékonyabbak a hüvelyi fertőzésekre. Melyek a leggyakoribb tünetek? Megelőzhető-e a kialakulásuk? Hogyan kezelhetőek? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a terhesség alatt kialakuló hüvelyfertőzésekről.
A terhesség alatti gyógyszerszedés veszélyei
Sokáig a tudósok is azt gondolták, hogy az anyaméhben fejlődő embrió védve van mindenfajta külső hatástól, az 1950-es években azonban megdőlt ez a tévhit, ugyanis a talidomidot szedő kismamák gyermekei sok esetben csökevényes karral vagy lábbal születtek.
Hőemelkedés, láz és csillapításuk terhesség alatt
A terhesség alatt előfordulhatnak kisebb hőemelkedések, de ezek még nem jelentenek gondot, csillapításuk nem szükséges. Magasabb, 38 Celsius-fok feletti lázat legtöbbször valamilyen fertőzés okoz, vírusos nátha vagy vírusos gyomor-bélfertőzés.
Miért lehet kívánós a kismama?
A fogantatás pillanatától kezdődően az anyai szervezet egy közel 40 hétig tartó csoda része, letéteményese és kivitelezője is egyben, melynek eredménye egy új élet születése.
Gyomor-bélrendszeri fertőzések terhesség alatt
A gyomor- és bélrendszeri fertőzések senkit sem kímélnek, kifejezetten gyakran alakulnak ki közösségbe járók esetében, kórházakban ápoltaknál, kisgyermekeknél. Speciális csoportot jelentenek a terhes nők, akik akkor találkoznak gyakrabban ezeket a fertőzéseket kiváltó kórokozókkal, ha már van gyermekük, aki közösségbe jár, és a kórokozót ő viszi haza.
Hasfájás terhesség alatt
A terhesség alatti hasfájás sokszor megrémíti a kismamákat, de gyakran csak a terhesség kísérő tüneteként jelentkező kezelést nem igénylő jelenségről van szó, ám ritkán előfordulhat olyan eset is, amikor a terhességgel összefüggésben vagy attól függetlenül jelentkező panasz orvosi ellátást tesz szükségessé.
Stressz a szoptatás időszakában
A stresszt érdemes elkerülni a szoptatás alatt, mert az hosszú távon az anyatej csökkenéséhez vagy elapadásához vezethet. Sokat segíthet, ha a kismama beismeri önmagának a nehéz helyzetét, és segítséget kér a családtól és a barátoktól, hogy lehetősége legyen pihenésre, kikapcsolódásra is az újszülött ellátása mellett.