Napozás és hőség a terhesség alatt

szerző: K. J., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika frissítve:

A várandósság hónapjai alatt alapvetően a mérsékelt napon való tartózkodás nem okoz komplikációt, de csak mértékkel szabad a napon tartózkodni, a direkt napozást kerülni kell és a hőség ártalmaitól is óvni kell magunkat kismamaként.

A nyári időszakra általánosan érvényes, hogy a leendő kismamák erre a szezonra mondjanak le a napfürdőkről és a közvetlen napsugárzásról. A napozás során a magzat számára nem is feltétlenül az oly káros UV-sugárzás jelenti az elsődleges veszélyforrást, mivel ezek elnyelődnek a bőr különböző rétegeiben, hanem az anya testének esetleges túlzott felmelegedése.

A napozás hatása terhesség alatt

A mértékletes napozással szemben semmiféle kivetnivalót nem foglamaznak meg a szakemberek. A hosszúra nyúlt napfürdők során azonban könnyen előfordulhat, hogy az anya testhőmérséklete 39°C fölé emelkedik, ez pedig a baba szervezetét egészségkárosító mértékben is megterhelheti. Napozás esetén külön védeni kell a méh területét a közvetlen sugárzástól.

Az UV-sugárzás is fontos tényező, azonban nem a baba, hanem a várandós nő bőrének védelme érdekében. A terhesség ideje alatt ugyanis a bőr a megszokottól eltérően, érzékenyebben reagálhat a sugárzásra, és a leégés veszélye mellett könnyebben alakulnak ki a terhesség után is megmaradó pigmentfoltok (pl. melasma) a napfény hatására.

A hőség elleni védelem terhesség alatt

A napozás mellett minden szélsőséges hőmérsékleti viszonyt eredményező hatástól óvakodniuk kell a kismamáknak. A legfőbb veszély a meleg hatására bekövetkező vérnyomáscsökkenés és a túlzott folyadékveszteség. A terhesség alatt a vérnyomás a legtöbb várandós nőnél egyébként is alacsonyabb a hormonális változásokkal összefüggésben. Ez természetes jelenség és nem jár közvetlen veszéllyel, a túlzottan alacsony terhességi vérnyomás azonban megnöveli a rosszullétek, szédülés, ájulás kockázatát, az ebből eredő baleset pedig a babának is árthat.

Hasonló okból nem ajánlott a napozás mellett a hosszú ideig tartó forró fürdő sem. Bár a szakemberek véleménye szerint a tapasztaltabbak számára az óvatos szaunázás engedélyezett, a magas hőmérsékleten való hosszú időzés semmiképpen sem ajánlott.

A nyári hónapokban a meleg ellen az alábbi tanácsok segítségével lehet védekezni:

  • Kerüljük a túlzottan zsúfolt helyeket, légkoncicionálás nélküli tömegközlekedési eszközöket. A szellős, árnyas köztereken ellenben meleg napokon is elkerülhető a túlhevülés.
  • Az öltözet legyen szellős, világos árnyalatú, és a fejet is óvni kell a közvetlen napsütéstől.
  • A lakás túlmelegedését is érdemes elkerülni árnyékolással és hűtéssel, de a légkoncicináló berendezés túl hidegre történő állítása is hordoz kockázatokat az egészségre.

Abban, hogy a kismama hogyan viseli a meleget, szerepe van a testsúlynak, a tápálkozásnak, folyadékfogyasztásnak is. Dr. Bartha Tünde szülész-nőgyógyász tanácsait itt olvashatja.

WEBBeteg logó

WEBBeteg
Szerző: K. J. fordító, Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos
További felhasznált forrás: ÁNTSZ

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Demeter Miklós

Dr. Demeter Miklós

Szülész-nőgyógyász

Debrecen

Cikkajánló