A refluxbetegség várható kimenetele

A reflux tünetei mindenképpen kezelést igényelnek. Az első lépés az életmód-változtatás, mely azonban önmagában az esetek jelentős részében nem elég hatásos.
Refluxbetegségről akkor beszélünk, ha a beteg gyomor- és nyelőcsőégésről, savas felböfögésről panaszkodik (nyelőcsőtünetek). A kezeléshez szükséges az életmódváltás, bizonyos szabályok követése: a megfelelő diéta betartása, a késő esti étkezés kihagyása, az ágy feji végének megemelése, a testsúlycsökkentés, a derékban szoros ruhák mellőzése.
Ellenőrizze tudását a reflux kvízzel - kattintson ide! |
Az életmódváltás mellett a leggyakrabban gyógyszeres kezelésre (protonpumpagátlók, prokinetikumok, H2-receptor-blokkolók) van szükség, csupán az esetek egy kisebb részében szükséges a részletes kivizsgálás (gyomortükrözés, kontrasztanyagos nyelési vizsgálat, pH-metria, manometria, impedancia vizsgálat) után sebészi megoldás. Ezen beavatkozások célja kettős: egyrészt a tünetek megszüntetése, másrészt az endoszkópos eltérések mérséklése, megszüntetése.
Fontosak a kísérő tünetek is
Amennyiben a 45 évnél fiatalabb betegnek a refluxbetegségre típusos tünetei vannak, de súlyos szövődményre figyelmeztető (alarm) tünetei (például hányás, fogyás, vérszegénység, nyelési fájdalom, nyelési zavar, az étel elakadása, véres vagy fekete széklet) nincsenek, valamint a vérszerinti családjában sem fordul elő súlyos gyomor-bélrendszeri megbetegedés, az életmód-változtatás és gyógyszeres kezelés terápiát alkalmazzuk. A kezelés akkor sikeres, ha a tünetek (a nyelőcső tünetek néhány nap vagy 1-2 hét alatt, a nyelőcsövön kívüli tünetek 1-3 hónap alatt) teljesen megszűnnek.
Mikor van szükség komolyabb beavatkozásra?
Ha ez nem következik be, vagy a 45 évnél idősebb betegnek a refluxbetegségre típusos tünetei vannak, bármely életkorú betegnek alarm tünetei jelentkeznek, vagy a családi kórtörténet súlyos gyomor-bélrendszeri megbetegedések irányában pozitív, mielőbbi gyomortükrözés szükséges. A látott nyálkahártyakép súlyossága (nincs eltérés, gyulladt, felületes hámhiányos, fekélyes, hegesen szűkült a nyálkahártya) nem párhuzamosan alakul a tünetek súlyosságával. Ilyenkor az életmód-változtatás és gyógyszeres kezelés terápia nemcsak a tünetek megszüntetésére, hanem a látott eltérés mérséklésére és megszüntetésére is irányul.
Szövettani vizsgálatra nem minden esetben (inkább csak a súlyosabb eltérések esetén) kerül sor, de ilyenkor a sikeres kezelés a szövettani eltéréseket is mérsékli-szűnteti.
Ez a cikk is érdekelheti Laparoszkópos rekeszsérvműtét - Mikor szükséges? Hogyan zajlik?
Barett-nyelőcső
Speciális állapot a Barrett-nyelőcső, melyben az életmód-változtatás és gyógyszeres kezelés vagy a sebészi terápia a látott endoszkópos képet nem szünteti meg, de a szövettani eltérések súlyosságát, és a szövődmények kialakulását csökkenti.
Tudjon meg többet! A kezeletlen reflux szövődményei
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus