A savcsökkentő gyógyszerek működése - Protonpumpagátlók

Dr. Kovács Anikó
szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - WEBBeteg
frissítve:

Hazánkban forgalomban lévő protonpumpagátló gyógyszer (PPI) az omeprazol, a pantoprazol, a lansoprazol, a rabeprazol és az esomeprazol. Naponta általában egyszer kell bevenni, de az orvos másképp is rendelheti szedésüket.

A gyomorban a savelválasztás úgy történik, hogy a gyomor sejtjeinek sejthártyájában olyan csatornák találhatók, melyek a savasságot okozó hidrogénionokat, vagyis protonokat juttatnak a gyomorba, a gyomorban lévő káliumionokat pedig bejuttatják a sejtbe, vagyis kicserélik őket. Mindezt energia felhasználásával tudják megtenni, hiszen a két oldal közötti koncentráció-különbséget tovább kell növelniük. Ezért nevezzük ezeket a csatornákat protonpumpának.

Hogyan hatnak a protonpumpagátlók?

A protonpumpagátlók olyan gyógyszerek, melyek megakadályozzák ennek a pumpának a működését, és ezzel akár 100 százalékosan is meggátolhatják a gyomor savtermelő képességét.

Hatásuk nagyon szelektív, ugyanis csak savas környezetben hatnak. A gyógyszermolekulák a vér semleges kémhatása miatt könnyen bejutnak a gyomorsejtjeibe. Ott azonban a magas hidrogénion-koncentráció miatt kémiai átalakuláson mennek át.

Ez egyrészt azzal jár, hogy nem tudják elhagyni a sejtet, másrészt pedig a kémiai átrendeződéssel egy olyan termék keletkezik, amely reakcióba lép a protonpumpával, és végérvényesen megbénítja azt. Ezután csak akkor jut sav a gyomorba, ha új pumpa keletkezik.

Fekélyre és refluxra

Hazánkban forgalomban van az omeprazol, a pantoprazol, a lansoprazol, a rabeprazol és az esomeprazol. Naponta általában egyszer kell bevenni, de az orvos másképp is rendelheti szedésüket.

Szedésük során mellékhatások ritkán jelentkeznek, esetleg hányinger, hányás, bőrkiütések, hasi fájdalom, fejfájás fordulhat elő.

Refluxbetegség kezelésére a leghatékonyabbak, napi egyszeri dózisban enyhítik a tüneteket, elősegítik a nyálkahártyán lévő sérülések gyógyulását.

Fekélybetegségben is 90 százalékos gyógyulást hoznak, és a nemszteroid gyulladásgátló szedése miatt kialakult fekélyeket is gyógyítják a gyulladásgátló szedésének abbahagyása nélkül.

A protonpumpagátlók és egyéb gyógyszerek kölcsönhatása

A gyomor kémhatásának csökkentésével a protonpumpagátlók megakadályozzák a gombaellenes ketokonazol, itrakonazol, valamint a B12-vitamin és a vas felszívódását.

Az omeprazol és az esomeprazol gátolja a májban egyes gyógyszerek lebomlását, ezzel erősítve a hatásukat és a mellékhatásaikat. Ilyen hatóanyagok például a véralvadásgátló hatású warfarin, az epilepsziaellenes fenitoin, egyes antibiotikumok, főképp a klaritromicin, és a depresszióellenes szerek nagy része, mint a citalopram, az imipramin és a klomipramin.

Szintén az omeprazol és az esomeprazol tehető felelőssé az egyidejűleg szedett metotrexát kiürülésének gátlásáért, és ezáltal a mellékhatásainak fokozásáért. Erre azért kell figyelni, mert a pikkelysömörben, reumás ízületi gyulladásban és egyes daganatos betegségekben alkalmazott metotrexátnak sok súlyos károsító hatása van.

Az említett példák is mutatják, hogy mindig mondani kell a kezelőorvosnak, hogy milyen egyéb gyógyszereket szedünk, még ha csak egy egyszerű savcsökkentőt ír is fel.

Olvasson tovább! A reflux tünetei

Dr. Kovács Anikó, gyógyszerészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Hozzászólások (2)

Cikkajánló

Szívritmuszavarok Szívritmuszavarok

Melyek a legjellemzőbb tünetek? Mikor forduljon orvoshoz?

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

Hogyan állapítja meg orvosa a refluxot?

Savas refluxra utaló tünetek fennállása esetén a pontos diagnózis megállapítása, az esetlegesen súlyosabb betegségek kizárása és megfelelő...

Mellkasi szorító fájdalom - Refluxbetegség is okozhatja

A mellkasi szorító fájdalom egy ijesztő tünet, hiszen a legtöbben rögtön szívinfarktusra gyanakszanak ilyen jellegű panaszok jelentkezésekor. Hogyan...

A reflux kezelési lehetőségei

A reflux kezelésének célja, hogy a tünetek megszűnjenek, a gyulladás eltűnjön, és ne alakuljanak ki szövődmények. Mindez a tartós gyógyulás...

Refluxbetegség gyermekkorban

A reflux a gyomor savas tartalmának a nyelőcső felé történő visszaáramlása. Ez naponta néhány alkalommal egészséges emberekben is előfordul, ám...

A refluxbetegség öngyógyítása és annak veszélyei

A reflux rendkívül gyakori betegség. Enyhe tünetek esetén a betegek orvoshoz sem fordulnak. Sok országban már recept nélkül kaphatók a kezelésük...

A terhesség és a reflux - Milyen kezelés ajánlott?

A terhes nők kb. 80%-ában fordul elő úgy nevezett refluxbetegség, mely a gyomortartalomnak a nyelőcsőbe történő időnkénti visszajutását jelenti....

Gyomorégés és a savközömbösítők - Mikor alkalmazzunk gyógyszert?

A savközömbösítők régebben nagyon fontos gyógyszerek voltak a gyomorfekély kezelésében, ma már inkább csak a gyomorégés és egyéb emésztési...

Csendes reflux: alattomos betegség meglepő tünetekkel

A savas reflux tünetei jól ismertek: savas ízű felböfögés, a mellkas középső részén, a szegycsont mögött érzett égő, szúró jellegű...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.