Hörghurut - Mi a teendő?
Az akut hörghurut főleg késő ősszel, télen és kora tavasszal fordul elő. A COPD tünetei is gyakrabban súlyosbodnak ebben az időszakban, elsősorban ködös, szmogos időben.
Akut hörghurut
A betegség a hörgők nyálkahártyájának gyulladásával jár, a fertőzést ritkábban baktériumok, gyakrabban vírusok okozzák, de utóbbi esetben is előfordulhat bakteriális felülfertőződés. Az akut hörghurut sokszor légcsőgyulladással jár együtt.
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
Általában felső légúti fertőzéssel kezdődik a betegség, eleinte nátha, torokfájás, esetleg rekedtség, hőemelkedés, láz jelentkezhet. A köhögés eleinte száraz, később hurutossá válik, köpetürítéssel jár.
Mi a teendő?
Forduljon orvoshoz mielőbb! Pihenjen otthon, így gyorsabb a gyógyulás, és nem fertőzi meg munkatársait. Nagyon fontos, hogy betartsa az orvos utasításait, lázcsillapítás, köptetők használata válhat szükségessé. Amennyiben kezelőorvosa antibiotikum alkalmazását rendelte el, azt az előírt ideig és dózisban kell szednie.
A COPD akut fellángolása
A krónikus hörgőszűkülettel járó hörghurut kialakulásáért a legtöbb esetben a dohányzás tehető felelőssé.
Milyen tünetek jellemzőek a COPD-re?
A COPD-re jellemző tünet a köpetürítéssel járó köhögés vagy nehézlégzés.
Mi a teendő?
Elengedhetetlenül fontos a dohányzás abbahagyása, amihez dohányzásról leszoktató programok nyújtanak segítséget a betegeknek.
A már diagnosztizált betegek kezelése a korszerű inhalációs gyógyszerekkel, hörgőtágítókkal történik.
A fertőzés miatt romlik a már eleve károsodott tüdőfunkció. Mindegyik akut szakasz után mindig egy kicsit rosszabb lesz a tüdőkapacitás. Ezekben az esetekben általában bakteriális eredetű a heveny gyulladásos rosszabbodás. A köhögés mellett jellemző a nehézlégzés, illetve fulladás jelentkezése vagy fokozódása, ami súlyos mértékű is lehet, légzési elégtelenséghez is vezethet. Főleg a kilégzés nehezített, a legsúlyosabb esetekben szívelégtelenség is kialakulhat. Ezen esetekben a betegnek kórházi, tüdőosztályos kezelésre van szüksége, ahol állapotától függő kezelésekben részesül (például parenterális antibiotikum alkalmazása, infúziós kezelés, oxigénadás).
Az krónikus hörghurutban szenvedő betegeknek javasolt az influenza elleni és a pneumococcus elleni védőoltás beadatása.
Forrás: WEBBeteg