A COPD kezelési lehetőségei

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus frissítve:

A COPD véglegesen nem gyógyítható, a tünetek viszont mérsékelhetők, csökkenthető a különböző szövődmények kockázata, illetve az életminőség is javítható.

COPD - A téma cikkei

5/1 A COPD és tünetei
5/2 A légúti szűkület okai
5/3 COPD - Mikor forduljunk orvoshoz?
5/4 A COPD kezelési lehetőségei
5/5 Élet krónikus obstruktív légúti betegséggel

A COPD kezelése a súlyossági foktól függően beállított bázis terápiából, a fellángolás kezelésére szolgáló kiegészítő kezelésből és légzésrehabilitációs terápiából áll.

A bázisterápia belégzőszerekből (spray, porbelégző, belégző kapszula) áll, amit naponta rendszeresen kell alkalmazni. Ezek hosszú hatású hörgőtágítók, hörgőtágító és inhalatív szteroid kombinációi. Ezenkívül szükség esetén rövid hatású hörgőtágítókat alkalmazunk ugyancsak belégzőszerek formájában nehézlégzés esetén.

A korábban használt hörgőtágító tablettákat a korszerű belégzőszerek mellett már ritkán alkalmazzuk.

Hörgőtágítók

Többféle hatásmechanizmusú hosszú (12, 24 órás) és rövid (2-4 órás) hatású szerek, melyek a hörgők falában lévő izomzatot ellazítják, így növelik azok keresztmetszetét, javítva a levegő áramlását. Hatásukra csökken a köhögés és légszomj, könnyebben kiürül a légúti váladék.

Bővebben Hörgőtágító gyógyszerek

Inhalációs (belégzendő) szteroidok

Az inhalációs szteroidot tartalmazó gyógyszerek hatékonyan csökkentik a légutak gyulladását, csökkentik a légúti váladék képződését és ezáltal járulnak hozzá a könnyebb légzéshez.

A jelenleg elérhető kombinációs készítmények jelentősen csökkentik a betegség súlyosságát, hosszú távon javítják a betegek fizikai aktivitását, megelőzik a későbbi szövődmények kialakulását. Az inhalatív szteroidok biztonságosak, hosszú ideig alkalmazhatók káros mellékhatás nélkül.

Antibiotikumok

A különböző légúti fertőzések, mint pl. az akut (heveny) bronchitisz, a tüdőgyulladás és az influenza, rontják a COPD tüneteit. Antibiotikumok segítségével a bakteriális fertőzések meggyógyíthatók.

Szisztémás szteroidok

Légúti fertőzés, a COPD súlyos fellángolása esetén injekció vagy tabletta formájában adunk szteroidot, de csak átmeneti ideig, mert így alkalmazva hosszú távon okozhatnak mellékhatást (pl.: vérnyomás-emelkedést, cukorbetegséget, zöld hályogot, csontritkulást).

Oxigénterápia

Súlyos COPD esetén oxigénhiányos állapot alakul ki, ami a szervezet egészének működését rontja, ezért átmeneti, de akár állandó oxigénkezelésre lehet szükség.

Az oxigén 20 literes palackban van, de cseppfolyós oxigén is elérhető, aminek kis hordozható tartálya a beteg otthonán kívül is biztosítja az oxigénellátást. Ezenkívül léteznek úgynevezett oxigénkoncentrátorok is, amelyek elektromos árammal működnek, a levegőből sűrítik be az oxigént. Ezek előnye, hogy nem tudnak kifogyni és bárhová (pl. hétvégi házba) elszállíthatók, ahol a beteg tartózkodik.

Bővebben Oxigénterápia otthon

Légzésrehabilitációs kezelés, fizioterápia

A COPD-s betegek állapota sokban javítható a légzésrehabilitációs kezeléssel, melyet orvosok és gyógytornászok felügyeletével, irányításával végeznek. A helyes légzéstechnika megtanítása mellett aktív tréning, gyógytorna segíti az izomerő, a vérkeringés, a fizikai terhelhetőség javítását. A légzésrehabilitációs kezelés 2-3 hétig tart, de az elsajátított tornát a betegek az otthonukban rendszeresen végezhetik.

Az egészséges és a COPD-s tüdő részlete

A fellángolások (exacerbációk) kezelése

A folyamatos kezelés ellenére előfordulhat, hogy időnként a tünetek hirtelen romlanak. Ezt hívják akut exacerbációnak (akut fellángolásnak) és ez légzési elégtelenséghez vezethet, ha a beteg nem kap azonnali kezelést.

Ezeket a fellángolásokat légúti fertőzés, a hőmérséklet változása, illetve a légszennyezés (különösen a szmog) okozhatja. Bármi is a háttérben álló ok, fontos, hogy azonnal kérjen orvosi segítséget!

A fellángolások esetén előfordulhat, hogy további gyógyszerek szedésére, oxigénterápiára vagy kórházi ápolásra fog szorulni. Szükség lehet a korábbi terápia megváltoztatására is. A fellángolások megelőzése érdekében fontos a dohányzás elhagyása, vitamindús táplálkozás, a fertőzések elkerülése, influenza elleni védőoltás.

Tüdőtranszplantáció

Ma már nem elérhetetlen a betegség súlyos stádiumában a tüdőátültetés. Ez azoknál a betegeknél jön szóba, akik nem dohányoznak, a rendszeresen alkalmazott kezelés mellett sem javulnak. Szigorú kritériumok alapján bizottság dönt a transzplantációs listára kerülésről. Transzplantáció után a betegek teljes életet élhetnek, természetesen betartva az orvosi utasításokat.

Hogyan előzze meg a COPD-t?

Szemben bizonyos betegségekkel, a COPD legfontosabb rizikófaktorai ismertek, és ezért általában megelőzhető lenne a betegség. Az esetek nagy többségében egyértelműen a dohányzással függ össze, ezért a COPD megelőzésének legjobb módja az, ha az ember soha nem dohányzik vagy abbahagyja a dohányzást.
Ha Ön már régóta dohányzik, ezek az egyszerű kijelentések igen nehéz feladatnak tűnnek, különösen, ha már korábban sikertelenül próbálta meg abbahagyni a dohányzást. Mégis, ez az Ön legjobb esélye arra, hogy a tüdőkárosodást megállítsa vagy legalább lényegesen lelassítsa.

A légutakat irritáló porok, illetve bizonyos vegyszerek gázainak, gőzeinek belélegzése szintén kockázati tényező a COPD kialakulásában. Ha Ön ilyen jellegű irritáló anyagokkal dolgozik, kérdezze meg munkáltatóját, illetve kezelőorvosát, mi a legalkalmasabb munkavédelmi módszer és tartsa is azt be!

A megelőzésen kívül nagyon fontos a betegség korai felismerése is! Mivel a tüdő tartalék kapacitása igen nagy, a COPD-s beteg sokszor csak akkor érez nehézlégzést, amikor a tüdő károsodása már nagyfokú, a légzési kapacitás akár már csak 50%-a az egészségesnek. Ezért a dohányosoknak fokozottan figyelniük kell a légzésükre. Fokozódó köhögés, nagyobb mennyiségű, esetleg gennyes (sárga, zöld) köpetürítés, fizikai teljesítőképesség romlása esetén mindenképpen tüdőgyógyászati vizsgálat szükséges. Elengedhetetlen az évenkénti tüdőszűrő vizsgálat is, mivel a COPD és a dohányzás komoly rizikófaktora a tüdőráknak.

Tovább

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusDr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Lektorálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus

Cikkajánló

A COPD és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
COPD
A COPD a tüdőben lévő légutak tartós beszűkülésével (légúti szűkület) járó betegség, amely az egyik fő halálozási tényező világszerte. A betegség visszafordíthatatlan károsodásokat okoz, a tüdő szerkezetének helyreállítására nincs lehetőség.
Sportolás ötvenes éveinkben
Sportolás ötvenes éveinkben

Mit, mikor?

Férfi nemi szerv
Férfi nemi szerv

Minden, amit szégyell megkérdezni.

WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus