A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kivizsgálása

Mik a krónikus obstruktív légúti betegséget (COPD) tünetei? Milyen vizsgálatokra lehet szükség?
A krónikus obstruktív légúti betegséget (COPD) lassan és fokozatosan súlyosbodó funkciózavar (jellemzi, amely túlnyomóan nem visszafordítható, de hörgőtágítók vagy más kezelés hatására mérséklődhet a szűkület. A légúti szűkület a tüdőszövetet károsító gázok és részecskék hatására kialakuló, kóros gyulladásos reakciójának a következménye.
A COPD vezető tünete a legalább két egymást követő évben, évente legkevesebb három hónapon át fennálló produktív köhögés, amely nem szív- vagy egyéb légzőszervi betegség következménye.
A klinikai tünetek
A betegek körtörténetében az esetek döntő többségében szerepel a dohányzás, illetve környezeti tényezők. Enyhe fizikai terhelés közben sokszor légszomj jelentkezik, amely gyakran a COPD első tünete.
A COPD-nek bronchitises és emfizémás forma a két pólusa, míg az elsőre a nagy mennyiségű köpetürítéssel járó köhögés jellemző, addig az emfizémára inkább a légúti funkciózavar jellemző, anélkül, hogy a képet krónikus köhögés és köpetürítés kísérné. A gyakorlatban a tünetekre a két pólus keveredése jellemző.
Milyen vizsgálatokra lehet szükség?
Mellkasröntgen
A röntgeneltérések a betegség késői tünetei, csak súlyos emfizéma esetén diagnosztikus értékűek, leginkább differenciál diagnosztikai okok miatt van szükség a vizsgálatra.
Légzésfunkció
A hörgőtágító előtt és után elvégzett légzésfunkciós vizsgálat célja a légúti szűkület igazolása, illetve ezen szűkület reverzibilitása (visszafordíthatósága) mértékének meghatározása.
Kiegészítő diagnosztikai vizsgálatok
A diffúziós kapacitás mérése az emfizéma korai diagnosztikájában fontos módszer, de Magyarországon szűk körben alkalmazott eljárás.
A vérgázanalízis elvégzése a tartós oxigénterápia megkezdése előtt szükséges vizsgálat.
Olvasson tovább! Élet krónikus obstruktív légúti betegséggel
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos