
Fog- és szájbetegségek
Keserű szájíz
A szájban érzett keserű íz hosszas fennállás esetén, illetve ha váratlanul, étkezéstől függetlenül jelentkezik, számos betegség tünete lehet, ugyanakkor normális állapotokban (mint például a terhesség) vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.
A fogcsikorgatás (bruxizmus) okai és kezelése
A rágóizmok nagy erővel képesek összeszorítani az alsó állkapcsot és a felső állcsontot, ezáltal az alsó és felső fogsort. A rágófogak felületére négyzetcentiméterenként akár 40 kg-os nyomás is nehezedhet.
Fogínygyulladás - Mi okozza és hogyan kezelhető?
Gingivitisznek nevezzük a fogíny akut vagy krónikus gyulladását. Az elnevezés tehát betegségek spektrumára utal, amelyek a fogínyt érintő különböző gyulladásos folyamatokkal járnak együtt.
Keserű szájíz
A szájban érzett keserű íz hosszas fennállás esetén, illetve ha váratlanul, étkezéstől függetlenül jelentkezik, számos betegség tünete lehet, ugyanakkor normális állapotokban (mint például a terhesség) vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.
Fogfehérítés - Részletesen a módszerekről
Minden fognak van egy saját természetes színe, amit főleg a fogunkban lévő belső foganyag, a dentin színe határoz meg. A fogazat elszíneződését számos külső tényező befolyásolhatja. Egyrészt a fogak felszínére tapadt fogkő és az erre lerakódott színezőanyagok, másrészt a fog mélyebb szerkezetébe beivódott színezőanyagok.
Miért hasznos a fogköztisztítás?
Az esti fogmosás után sokan elégedetten dőlnek hátra a fotelban, karosszékben annak tudatában, hogy a fogaik patyolattiszták. Ha a fogköztisztítás elmaradt, akkor bizony nem végeztek alapos munkát.
Kell-e cumi a gyereknek?
Mindnyájunk szemefénye, a várva várt csillag a család egén a baba, kinek nevelése már megszületése előtt kezdődik, amikor kopogtat és mi döntünk: vállaljuk!
A nemszteroid gyulladáscsökkentőkről
A nemszteroid gyulladáscsökkentők csillapítják a fájdalmat, alkalmazhatók gyulladásos enyhe vagy közepesen erős fájdalommal járó ízületi gyulladásokban. Hatásosak fejfájások, fogfájások és szülés utáni fájdalmak enyhítésénél is, ám használatukra oda kell figyelni!
Miért lehetnek érzékenyek a fogak?
Sokáig azt mondta a fogorvosunk, hogy rosszul mosunk fogat, amiben lehet is némi igazság, hiszen sokan megrögzötten sikálunk. De nem csak ez lehet a probléma forrása. Életünk tele van stresszel, akár a munkahelyünkre, akár a magánéletünkre gondolunk. Ezt valahogy le kell vezetni. De mikor és hogyan?
A diabétesz és a szájüregi egészség kapcsolata
Magyarországon jelenleg 10 százalékos mértékű a diabétesz előfordulási gyakorisága a népesség körében. Ez egy fogorvosnak azt jelenti, hogy minden tizedik páciens valószínűsíthetően cukorbeteg vagy a cukorbetegség előszobájának tekinthető prediabétesz állapotában van. A megemelkedett vércukorszint hosszú távon jól ismert szövődmények kialakulását okozza, és nincs ez máshogyan a szájüregben sem.
Fogpótlás digitálisan, 3D-s nyomtatással
A 21. század technológiai „forradalma” megjelent az egészségügyben is, egyre több területén tapasztalható az analógból a digitális világba való átlépés. Ez a változás néhol már végbe is ment, több szakágban pedig - így a fogászatban is - napjainkban intenzíven zajlik ez a folyamat.