Milyen betegségekre utalhat a véres széklet?
Tény, hogy saját székletünk vizsgálgatása nem a legüdítőbb tevékenység a világon – nyilván kellemesebb dolgokkal is el tudnánk ütni szabad perceinket –, ám igenis nagyon fontos.
A széklet színe, állaga, szaga nagyon sok mindent elárul egészségi állapotodról. Sőt, ha tisztában vagy azzal, hogy mire kell figyelned, súlyos betegségeket is azonnal kiszűrhetsz. Az önvizsgálat, a test folyamatos megfigyelése hozzátartozik a felelős, preventív életvitelhez. Ha elsőre vonakodsz is tőle, időnként nézz bele a vécékagylóba, és mindig ellenőrizd a használt vécépapírt!
Milyen betegségekre utalhat a széklet megváltozása? |
A tápanyagbevitel végeredménye a székelés, ami nagyon fontos az egészségre nézve, ugyanis ez a test természetes módja a salakanyagok kiválasztására. Az emésztési folyamat alapos megismerése segíthet megállapítani, mi a probléma, ha a székelés nem a normális módon működik. A széklet megváltozásáról |
Figyeld meg a székleted!
A véres széklet viszonylag gyakori jelenség, ráadásul igen ijesztő is. A vér, a bárminemű vérzés könnyen pánikba ejt bárkit, hiszen a vér a tudatunkban szorosan összefügg az élettel. Jól teszed, ha fennakadsz a vér látványán, ám nem feltétlenül kell a legrosszabbra gondolnod. Lássuk, mi mindenre utalhat, ha vért találsz a székletedben!
Amikor vért látsz a vécépapíron vagy székletedben, elsősorban azt kell megfigyelned, hogy a vér friss-e vagy alvadt. A friss vért ugyanis általában valamilyen hámsérülés, repedés okozza, az alvadt vér azonban mélyebb traktusokból jön, tehát nagyobb aggodalomra ad okot!
Egyik ok lehet a végbélrepedés
A végbélrepedés elsősorban a nőket érinti, de nem kizárt a férfiaknál sem. Jellemzője, hogy székeléskor a végbeledben éles fájdalmat érzel, amely amilyen hirtelen jön, olyan hirtelen el is múlik. Viszonylag ritkán jár vérzéssel – és akkor is friss vért észlelhetsz, mivel azonban előfordulhat, mindenképpen érdemes számba venned, amikor a lehetséges okokat keresed. Kialakulásában a gyerekszülés, az aranyér, a folyamatos ülés, a különböző gyulladásos bélbetegségek, valamint az akut székrekedés játszik szerepet.
Jóllehet az éles fájdalom megszűnik, mégis enyhítő kezelést igényel. A meleg ülőfürdő, a természetes hashajtók és a rostdús étrend sokat segíthet a gyógyulásban, de az is előfordulhat, hogy orvosi beavatkozásra – kisebb műtétre – van szükség a probléma megszüntetéséhez.
Gyomorfekély
A fekélyek a gyomor- és béltraktusban jelentkező, leginkább a Helicobacter pylori baktérium által okozott eróziók, lyukak. Ezek kialakulását elősegítik egyes gyógyszerek, tartós alkoholfogyasztás, a dohányzás és az egészségtelen, stresszes életvitel. A gyomorból származó vér általában fekete és kátrányos jellegű lesz, mire az emésztőrendszeren áthalad. Elhanyagolt, kezeletlen esetben a panaszokhoz vérszegénység is társulhat, illetve a fekély területén futó artéria vagy a gyomorfal is megsérülhet masszív vérzést okozva.
Gyomorhurut, gyomornyálkahártya-gyulladás
A gasztritisz egy olyan állapot, melyet a gyomor nyálkahártyájának gyulladása jellemez. Kiváltó oka lehet a gyulladásgátló szerek tartós használata, krónikus epés reflux, és a vészes vérszegénység is. Tünetei közé tartozik az emésztési zavar, hasi fájdalom, véres széklet.
Aranyér: a véres széklet egyik leggyakoribb oka
Aranyérnek nevezzük a végbélnyílásnál található duzzadt, gyulladt visszereket, melyek gyakrabban fordulnak elő terhesekben, elhízottakban vagy ülő életmódot folytatókban. Leggyakoribb jele a székletürítést kísérő vérzés, helyi duzzanat, irritáció. Az aranyér okozta vérzés általában élénkpiros színű. A székrekedéssel járó erőlködés a végbélnyílás szöveteinek szakadását is okozhatja, mely szintén vérzéssel jár.
Vastagbéldaganat
A székletben megjelenő friss vér rákos elváltozást is jelezhet. A végbél- és a vastagbélrák is okozhat véres székletet, mivel a rákos sejtek túlburjánzása a végbél vagy vastagbél nyálkahártyáján fekélyeket okoz.
A tünetek közé tartozik a székelési szokások megváltozása, véres széklet, fogyás, hányás, fáradtság. A vér nem mindig látható a székletben, ezért az 50 év felettiek számára javasolt a kolonoszkópiás szűrés a belek egészségének vizsgálatára. Annál is inkább fontos ez, mivel a legtöbben tünetmentesek a betegség korai szakaszában.
A WEBBeteg cikke a témáról: Véres széklet - Milyen betegségeket jelezhet?
Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu